Udostępnij ten artykuł.

Rhodesian ridgeback opis rasy cena

Rhodesian ridgeback to stara afrykańska rasa psów gończych nazywana niegdyś „psami gończymi na lwy” (nazwa funkcjonuje w niektórych rejonach Afryki po dziś dzień). RR są coraz popularniejsze w Europie. W Polsce rhodesiany można spotkać na zawodach agility.  W Stanach Zjednoczonych biorą udział również w coursingu.

Wysokość: Dorosłe samce mierzą od 63 do 69 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 61 do 66 cm (24 - 26 cali).

Waga: Psy ważą ok. 36,5 kg; suki – ok. 32 kg.

Umaszczenie: Włos krótki i gęsty, gładki i błyszczący. Dopuszcza się umaszczenie od jasnopszenicznego do czerwono-płowego; możliwe występowanie niewielkich białych znaczeń na przedpiersiu i palcach.

charakterystyczna pręga na grzbiecie rhodesiana ridgebacka

charakterystyczna pręga na grzbiecie psa rasy Rhodesian ridgeback

Zdrowie: Najczęściej spotykanymi schorzeniami są dysplazja stawu biodrowego i problemy z tarczycą. Przypadłością typową dla rasy jest zatoka skórzasta, której występowanie jest uwarunkowane genetycznie i dotyczy ok. 5% szczeniąt. Schorzenie wymaga interwencji chirurgicznej. Według statystyk przeciętny przedstawiciel rasy dożywa 10,25 lat.

Pielęgnacja: Ridgebacki mają krótką sierść, która wymaga głównie szczotkowania. W czasie czesania najlepiej sprawdzają się gumowe szczotki z krótkimi kolcami. Kąpiel jedynie okazjonalnie. Zbyt częste kąpiele pozbawiają skórę ochronnej warstwy tłuszczu i powodują matowienie sierści.

Rodzina: Rhodesian ridgeback jest psem dumnym i inteligentnym. Zachowuje rezerwę wobec obcych. Potrzebuje bardzo dużo ruchu, stymulacji psychicznej i stałego, bliskiego kontaktu z rodziną Ridgeback wymaga konsekwentnego, ale łagodnego prowadzenia i wczesnego uspołecznienia. Nie jest to rasa dla ludzi leniwych lub bardzo zajętych. Nie sprawdzi się w roli psa obrończego. Pełną dojrzałość emocjonalną psy osiągają w wieku ok. 3 lat.

Szczeniaki Rodezjana

Szczeniaki Rhodesian ridgebacka

Potrzebuje sporej dawki codziennego biegania i ćwiczeń, dlatego nie jest to pies dla osób leniwych lub zapracowanych.

Cena szczeniąt Rhodesiana to koszt oo 5000 do 7500 złotych (allegro, alegratka) Cena z roku 2022.

Tagi artykułu: