Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rodzaje karmy dla psów

Żywienie psa to jeden z najważniejszych aspektów pielęgnacji psa. Od pokarmu, jaki będziemy podawać naszemu pupilowi zależy jego dobre samopoczucie, forma fizyczna, odporność na choroby, a także długość życia. Należy pamiętać, że nasze zwierze potrzebuje wysokojakościowego oraz zbilansowanego pożywienia, dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb. Z pewnością nie uda nam się ich zaspokoić podając psu resztki ze stołu. Wybór karmy dla psa powinien więc zostać dokładnie przemyślany, tak aby zdecydować się na opcję z jednej strony korzystną dla zwierzęcia, z drugiej natomiast niedrogą i wygodną dla właściciela.

karma sucha dla psa w kształcie kosteczek

karma sucha dla psa w kształcie kosteczek

  • Rodzaje karmy dla psów

W sklepach oferowane są nam dwa rodzaje karm dla psów:
karma dla psów mokra, czyli wszelkiego rodzaju puszki i saszetki, które są rodzajem mięsnego pasztetu z dodatkiem warzyw, zbóż i innych wypełniaczy
karma dla psów sucha, czyli workowane jedzenie w postaci chrupek

Pomimo tego, że większość karm dla psów może wyglądać podobnie, a niektóre markety kuszą nas bardzo niskimi cenami, to jednak nie powinniśmy dać się nabrać na reklamę. Nie poleca się podawania psom karm z super marketów, które najczęściej zrobione są ze składników złej jakości i mają małą zawartość mięsa. Najlepiej zaopatrywać się w profesjonalny pokarm w sklepach zoologicznych lub bezpośrednio u weterynarza. Zakup taki może wydać się droższy, ale pamiętajmy, że dobrze zbilansowana karma będzie o wiele bardziej wydajna.
Dobrej jakości karma dla psów mokra może być podstawą żywienia psa, wielu właścicieli stosuje ją także jako urozmaicenie diety opartej na karmie suchej. Niektóre osoby decydują się na podawanie psu tylko i wyłącznie chrupek, które są wygodne i dobrze się przechowują. Należy wtedy pamiętać o tym, aby zwierzę dużo piło lub też namaczać suchą karmę w wodzie lub wywarze mięsnym.

karma mokra dla psa

karma mokra dla psa

  • Zasady doboru karmy dla psów

Kupując karmę należy przede wszystkim czytać jej skład. Psy są zwierzętami mięsożernymi i ich układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia białek i tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Im więcej mięsa w karmie, tym lepiej. Jeśli ma się w niej znaleźć również zboże, to powinny być to pełne ziarna, a nie mączki czy włókna zbożowe. Dobrze, aby w miarę możliwości zastępować je warzywami i owocami, które mają dużo błonnika oraz cennych witamin i minerałów.
Dieta psa powinna być także dopasowana do wielkości, wieku, codziennej aktywności, ciąży, karmienia i ewentualnych problemów zdrowotnych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej poradzić się zaufanego weterynarza, który poleci nam odpowiedni rodzaj karmy dla psów.

Tagi artykułu: