Udostępnij ten artykuł.

Rodzaje sierści u psów

Szata psa, potocznie nazywana sierścią, jest elementem dziedziczonym przez zwierzę w genach.

Rodzaje sierści u psów bardzo się zmieniły i uległy ogromnej ewolucji od czasu, kiedy pierwsze psy zostały udomowione przez ludzi. Pierwotnie wszyscy przedstawiciele tego gatunku posiadali owłosienie podobne do tego, jakim dziś mogą się pochwalić wilki. Składało się ono z dwóch warstw: podszerstka i włosów okrywowych, które razem tworzyły solidną ochronę przed wodą i zimnem.

Obecnie, głównie za sprawą ludzi, poszczególne rasy mogą mieć bardzo różne rodzaje szaty, które można podzielić ze względu na długość, gęstość, występowanie podszerstka i strukturę włosa.

Najbardziej ogólny podział sierści zakłada 4 kategorie:

sierść psa długa – może występować w wielu rodzajach, od jedwabistej, przez wełnistą i sznurowatą, aż po kręconą i falowaną. Po przystrzyżeniu odrasta do pewnej długości. Wymaga starannej i pracochłonnej pielęgnacji ze strony właściciela, regularnego czesania, szczotkowania, a często także strzyżenia. Zazwyczaj ma grube podszycie, jak w przypadku owczarka niemieckiego czy golden retrievera. Dosyć wyjątkowe są w tej grupie yorki i maltańczyki, które zamiast sierści mają typowe włosy.

sierść psa długa

długa sierść u psa owczarka niemieckiego

sierść psa krótka – jest mniej wymagająca w pielęgnacji, choć posiadające ją pieski często obficie linieją. W grupie tej znajdują się między innymi boksery, dobermany, jamniki krótkowłose, beagle, rottweilery czy dog niemiecki. Taka szata może być miękka lub twarda.

krótka sierść u psa jamnika

krótka sierść u psa jamnika

sierść psa szorstkowłosa – jest dosyć wygodna w pielęgnacji, bo wymaga jedynie regularnego trymowania. Prawidłowe wykonanie tego zabiegu wymaga jednak dużej wprawy, więc często lepiej jest udać się do profesjonalnego salonu dla psów. Przedstawiciele tej odmiany to jamnik szorstkowłosy, większość terrierów i sznaucer. W zależności od rasy sierść może być dłuższa lub krótsza, mniej lub bardziej twarda.

pies o sierści szorstkowłosej foksterier szorstkowłosy

sierść szorstka u foksteriera

psy nagie – są szczególnym przypadkiem, kiedy to w trakcie ewolucji powstała mutacja nie posiadająca okrywy włosowej. Do grupy tej zaliczane są trzy rasy: nagi pies peruwiański, nagi pies meksykański i chiński grzywacz.

nagi pies meksykański

pies bezwłosy nagi pies meksykański

Tagi artykułu: