Udostępnij ten artykuł.

Rodzaje szelek dla psa

Niektórzy właściciele psów zamiast klasycznej obroży zakładanej na szyję, wybierają szelki. Różnica pomiędzy szelkami a obrażą jest kolosalna. Szelki dla psów są zwyczajnie wygodniejsze dla zwierzaków, a także praktyczniejsze dla właścicieli. Dla niektórych ras psów (np. yorków) szelki są koniecznością, gdyż obroża wywiera zbyt duży nacisk na tchawicę. Szelki wskazane są także dla psów aktywnych, które często biegają z właścicielami lub uprawiają inne sporty. Pamiętaj, że choć szelki z reguły są wygodniejsze dla psa, to niektóre rodzaje szelek dla psów są tak skonstruowane, że przy silnym ciągnięciu mogą uszkodzić kręgosłup lub inne części psa. Z uwagi na to, że na rynku pojawiają się coraz to inne rodzaje szelek dla psa, wybór tych właściwych, może być trudny.

Najczęściej spotykane szelki dla psów

Podczas wyboru szelek, zastanów się, do czego będą ci potrzebne szelki. Czasami nie ma potrzeby kupowania drogich profesjonalnych szelek zaprzęgowych. 

rodzaje szelek dla psa - szelki spacerowe

szelki spacerowe dla szczeniaka

1. Szelki spacerowe

Są najpopularniejsze i najtańsze. Doskonale sprawdzają się podczas zwykłych spacerów w parku. Są luźne i wygodne, jednak nie nadają się do uprawiania sportów z psami. Cena szelek waha się od 2,50 zł do 86 zł (cena zależna jest od rozmiaru)

Rodzaje szelek dla psa szelki dla psa typu sled

szelki zaprzęgowe dla psa typu sled

2. Szelki zaprzęgowe (typy sled)

Przeznaczone do sportów zaprzęgowych, canicrossu, bikejoringu i skijoringu. Mają specjalne zapięcia. Pies może w nich ciągnąć sanie i ciężkie przedmioty. Pamiętaj, że nie wszystkie psy (nawet duże) są  przystosowane do roli psów zaprzęgowych. Cena szelek to koszt od 37 zł do 125 zł.

rodzaje szelke dla psa szelki typu guard

szelki guard dla psa

3. Szelki guard

Zbudowane są z dwóch obręczy połączonych paskiem mostkowym i grzbietowym. W niektórych modelach klatka piersiowa jest bardziej zabudowana, dzięki temu szelki są wygodniejsze dla psa, gdyż ciężar rozkłada się równomiernie. Sprawdzą się, gdy lubisz biegać lub jeździć na rowerze z psem. Są wygodne w noszeniu i łatwe do założenia.

rodzaje szelke dla psa szelki norweskie

szelki norweskie dla psa

4. Szelki norweskie

Również są przeznaczone dla psów zaprzęgowych, choć można je wykorzystywać podczas spacerów lub jazdy rowerem. Mają specjalne zapięcia umożliwiające przyczepienie lin z obciążeniem. Idealne dla psów aktywnych.

rodzaje szelke dla psa szelki ortopedyczne

szelki ortopedyczne dla psa, fot. a3doglife

5.Szelki ortopedyczne

Przeznaczone dla psów po operacjach, urazach kręgosłupa i kończyn lub z innymi schorzeniami ruchowymi. Szelki wspomagające powrót do sprawności ruchowej. Są to specjalistyczne szelki, których dobieraniem zajmuje się weterynarz lub zoofizjoterapeuta.

Na co zwrócić uwagę kupując szelki dla psa?

  • Wygoda. Pies nie może się męczyć w szelkach. Szelki powinno się łatwo zakładać i ściągać – powinny mieć regulowane solidne zapięcia. Zwróć uwagę, w jaki sposób zakłada się szelki – przez głowę czy z boku.

 

  • Bezpieczeństwo. Nie wszystkie rodzaje szelek dla psa są odpowiednie, gdyż niektóre wywierają zbyt mocny ucisk na niektóre partie ciała. Zwróć uwagę, czy pies nie jest w stanie samodzielnie wydostać się z szelek.

 

  • Rozmiar. W sklepie można kupić szelki w różnych rozmiarach – upewnij się, jaka jest szerokość szelek, gdyż producenci stosują różne oznaczenia rozmiarów.

 

  • Kształt. Szelki dla psa powinny być dopasowane do wielkości i budowy zwierzęcia. Powinny być stabilne, nie mogą się przesuwać lub spadać.

 

  • Waga. Szelki nie mogą być zbyt ciężkie, co jest bardzo ważne w przypadku małych psów.

 

  • Materiał i estetyka wykonania. Najlepiej wybierać szelki wykonane z lekkich i trwałych materiałów. Szelki powinny być łatwe do mycia, a także odporne na wodę, wysokie i niskie temperatury. Jeżeli często spacerujesz z psem wieczorami, warto wybrać szelki z odblaskami – pies będzie bardziej widoczny dla kierowców. Warto też wybrać szelki, do których można doczepić identyfikator.

 

  • Cena. Szelki mogą kosztować 50 zł albo 150zł. Zazwyczaj wyższa cena=lepsza jakość i większy komfort psa.

 

Pamiętaj, że jeżeli nie możesz dobrać odpowiednich szelek dla swojego psa, możesz także zamówić szelki wykonane na zamówienie. Ich cena będzie wyższa, ale będziesz mieć pewność, że szelki spełnią twoje oczekiwania i będą dopasowane idealnie do budowy i wielkości psa.

Tagi artykułu: