Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Rosyjski Toy Terrier wygląd charakter cena

Rys historyczny

     Na początku XX wieku jednym z najpopularniejszych psów ozdobnych w Rosji był Angielski Toy-Terrier. Niestety, na skutek rewolucji bolszewickiej i reżimu komunistycznego wyginęło prawie całe pogłowie psów. W połowie lat 50. pojawiła się możliwość rekonstrukcji rasy. Niemal wszystkie zebrane psy nie posiadały rodowodów, przez co opracowany wzorzec rasowy różnił się od standardu angielskiego Toy-Terriera. Od tego momentu rozwój rasy w Rosji poszedł swoją drogą.

     W 1958 roku w Moskwie urodził się pies z długim włosem na uszach i kończynach, które stworzyły efekt piór. Następnie pies został skrzyżowany z suką, która również miała nieco dłuższą szatę – tak powstała długowłosa odmiana rosyjskiego Toya nazwana Moskiewskim Długowłosym Toy Terrierem. Pierwszy wzorzec rasy dla, dwóch odmian, został napisany w 1966 roku i dopuszczony przez Ministerstwo Rolnictwa. Po upadku żelaznej kurtyny liczba psów przywożonych z zagranicy znacznie wzrosła, przez co popularność Rosyjskiego Toy Terriera zmalała. Aż do 1990 roku rasa była prawie nieznana poza granicami Rosji, stąd też mamy stosunkowo niewiele danych odnośnie do ich kondycji zdrowotnej i predyspozycji chorobowych. Rasa została uznana przez kilka międzynarodowych klubów kynologicznych i jest zarejestrowana w Amerykańskim Stowarzyszeniu Kynologicznym. Psy zyskały certyfikat rasowości w 2006 roku.

Wygląd

     Rosyjski Toy to jeden z najmniejszych psów na świecie; mały, elegancki, wysokonożny, z delikatnym kośćcem i smukłymi mięśniami. Odległość od ziemi do łokcia nieznacznie większa niż połowa wysokości w kłębie. Klatka piersiowa dostatecznie głęboka. Głowa mała w porównaniu z tułowiem. Czaszka wysklepiona wysoko, lecz niezbyt szeroka. Stop wyraźnie zaznaczony. Nos mały, czarny; powinien odpowiadać kolorowi umaszczenia. Kufa delikatna i zwężająca się ku końcówi; nieco krótsza niż mózgoczaszka. Wargi delikatne, suche, zwarte i przylegające, ciemne lub zharmonizowane z kolorem szaty. Zęby małe, białe, ustawione w zgryzie nożycowym. Kości policzkowe tylko nieznacznie wystające. Oczy dość duże, zaokrąglone, ciemne i nieco wypukłe; szeroko rozstawione i patrzące prosto do przodu. Powieki ciemne bądź odpowiadające kolorowi szaty, ściśle przylegające. Uszy duże, delikatne, wysoko osadzone, stojące. Szyja długa, smukła, wysoko noszona, lekko łukowata.  Górna linia tułowia stopniowo opadająca od kłębu do nasady ogona. Kłąb tylko lekko zaznaczony. Grzbiet mocny i prosty. Lędźwie krótkie, nieznacznie wysklepione. Zad nieco zaokrąglony i lekko opadający. Klatka piersiowa o owalnym kształcie, dostatecznie głęboka i niezbyt szeroka. Brzuch podciągnięty; zaznaczone słabizny. Ogon kopiowany noszony wysoko. Ogon niekopiowany powinien mieć sierpowaty kształt; noszony poniżej linii grzbietu. Kończyny przednie szczupłe, smukłe; widziane z przodu są proste i równoległe. Łopatki umiarkowanie długie i niezbyt mocno kątowane. Łokcie przylegające do tułowia. Przedramiona długie i proste. Nadgarstki smukłe. Łapy małe, owalne. Palce zwarte i wysklepione. Mięśnie ud są smukłe i dobrze rozwinięte.
Skóra cienka, delikatna i ściśle przylegająca. Występują dwie odmiany Toya (według standardu FCI)

rosyjski toy długowłosy

Rosyjski Toy Długowłosy

Rosyjski Toy Długowłosy - tułów jest pokryty umiarkowanie długim (3-5 cm), prostym lub lekko falistym, ściśle przylegającym włosem, który nie przesłania naturalnej sylwetko ciała. Szata na głowie i przednich partiach kończyn jest krótka i ściśle przylegająca, Wyraźne pióra na tylnych partiach kończyn, Łapy pokryte długim, jedwabistym włosem, który zupełnie zakrywa pazury. Uszy są pokryte gęstym, długim włosem, tworzącym pióra. Psy ponadtrzyletnie powinny mieć pióra całkowicie zasłaniające zewnętrzne brzegi i czubki uszu. Szata na tułowiu nie powinna robić wrażenia nastroszonej, ani nie może być zbyt krótka (krótsza niż 2 cm).

Rosyjski Toy Krótkowłosy - krótka, ściśle przylegająca, błyszcząca sierść, bez podszycia i bez przełysień.”

   Dozwolonymi typami umaszczenia są: czarne podpalane, brązowe podpalane, niebieskie podpalane. Również rude w dowolnym odcieniu z czarnym, lub brązowym nalotem, lub bez nalotu. W każdym umaszczeniu preferowane są soczyste odcienie.

   Ważne jest częste przycinanie włosów rosnących na uchu zewnętrznym, gdyż zapobiega to infekcjom bakteryjnym i zakażeniom. Właściciele powinni również uważać na włosy w okolicach oczu i powiek. Psy i suki osiągają od 20 do 28 cm wysokości w kłębie. Waga kształtuje się w granicach 3 kg.


  • Rosyjskie Toye Krókowłose

  • Rosyjski Toy Krótkowłosy

  • Rosyjski Toy Długowłosy

Temperament

     Rosyjski Toy Terrier jest bardzo radosną rasą psów. Psy są bardzo nieufne wobec obcych i nierzadko agresywne. Pomimo swojego mizernego wzrostu potrafią zaleźć za skórę i skutecznie bronić terytorium. Jako towarzysze życia są bardzo lojalne i wierne właścicielowi. Trudno je skłonić do zachowań agresywnych nigdy nie reagują agresją na polecenia i zachowania właściciela. Psy doskonale adaptują się do każdego otoczenia i mogą przebywać zarówno w towarzystwie osób dorosłych jak i dzieci.

     Rosyjski Toy może być uznany za żywą maskotkę z racji swoich niewielkich rozmiarów i nieco komicznego wyglądu. Niemniej, są to bardzo kruche i słabowite pieski, które nie wytrzymają dużego obciążenia i zbyt gwałtownej zabawy. Ich zachowanie wobec innych zwierząt nie jest do końca przewidywalne. Wobec większych od siebie zwierząt nierzadko reagują agresją i są wobec nich bardzo bojowo nastawione. W większości wypadków reagują jednak przyjaźnie i nie przeszkadza im towarzystwo innych, mniejszych zwierząt.

Zdrowie i Pielęgnacja

     Psy cierpią na charakterystyczne przypadłości. W wieku szczenięcym powinny zostać poddane zabiegowi przesunięcia rzędu zębów w taki sposób, aby zapobiec późniejszemu ich nawarstwianiu. W innym wypadku psy mogą mieć trudności z gryzieniem pokarmów i prawidłowym przełykaniem. Dorosłe psy cierpią najczęściej z powodu nieświeżego oddechu i odkształceń tkanki zębowej. Moskiewski terier miniaturowy cierpi również na schorzenia genetyczne takie jak wypadanie rzepki. Z racji swojej kruchości i niewielkich gabarytów są bardzo podatne na złamania kości.

    Psy nie powinny podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego ani skakać z dużych wysokości. Weterynarze ostrzegają również, że u psów występują ciężkie reakcje alergiczne na niektóre rodzaje leków, szczepionki zaś mogą wywołać silne reakcje padaczkowe. Żywotność psa jest zależna od wielu czynników; średnio psy żyją od 10 do 12 lat. Możemy spotkać jednak okazy długowieczne, które dożywają nawet osiemnastu lat. Większość psów umiera jednak z powodu schorzeń dziedzicznych.

Właściciele muszą pamiętać o regularnym czyszczeniu i pielęgnacji skóry teriera oraz czesaniu.

rosyjskie toye krótkowłose

Szczeniaki Rosyjski toy krótkowłosy

Wysokość: pies ma w kłębie 20 - 28 (+/- 1 cm) centymetrów

Masa: waga do 3 kg

Umaszczenie:  Dozwolonymi typami umaszczenia są: czarne podpalane, brązowe podpalane, niebieskie podpalane. Również rude w dowolnym odcieniu z czarnym, lub brązowym nalotem, lub bez nalotu. W każdym umaszczeniu preferowane są soczyste odcienie.

Pielęgnacja: Właściciele muszą pamiętać o regularnym czyszczeniu i pielęgnacji skóry teriera oraz czesaniu.

Zdrowie: szczenięta muszą mieć usunięty jeden rząd zębów. Bez tego zabiegu psy będą miały dwa rzędy zębów, które mogą się przeżynać i wywoływać infekcje bakteryjne. Psy często cierpią z powodu wypadania rzepki. Niektóre leki i szczepionki wywołują u nich ostrą reakcję alergiczną. Psy są niezwykle słabowite i nie powinniśmy ich narażać na szkodliwe warunki atmosferyczne i zbyt niskie temperatury.

Rodzina: pies niezwykle przyjacielski, oddany i pomimo swojego małego rozmiaru nad wyraz bojowy. Tolerancyjny i przyjacielski wobec dzieci.

Inne nazwy: russian toy, russkiy toy, moskiewski terier miniaturowy

Pochodzenie: Rosja

Użytkowanie: pies do towarzystwa

Ile kosztują Rosyjskie Toye?

Cena szczeniąt z rodowodem 3000 - 7000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Cena z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 9, numer wzorca 352. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: