Udostępnij ten artykuł.

Rosyjskie rasy psów uznane przez FCI

Rosyjskie rasy psów. Bogata tradycja kynologiczna naszych wschodnich sąsiadów nie może pozostać bez echa. W niniejszym artykule zaprezentujemy Państwu wszystkie rosyjskie rasy psów uznane przez FCI wraz z ich krótkim opisem. Życzymy miłej lektury.

Oto lista ras psów z Rosji uznane przez FCI:

Chart Rosyjski Borzoj
Chart Rosyjski, a właściwie Borzoj, to duży, smukły pies, który jest dobrze znany zarówno na terenie Rosji, jak i poza rodzimymi rejonami. Psy były pierwotnie hodowane do polowań. Dzisiaj, większa część populacji, pełni rolę zwierząt do towarzystwa. Nieliczne charty biorą udział w konkursach i zawodach sportowych takich jak pościg za mechanicznym królikiem.
Psy są dobrze znane na terenie Polski. Raczej nie spotkamy ich w dużych ośrodkach miejskich, gdyż charty mają bardzo silne zapotrzebowanie na ruch i wymagają częstych i długich spacerów. Cechą charakterystyczną dla grupy chartów jest ich niezależność. Psy przejawiają silne skłonności dominacyjne, dlatego wymagają właściciela twardego i upartego. Raczej nie tolerują obcych. Mogą mieszkać w domach z małymi dziećmi, ale nie tolerują mniejszych zwierząt.

Czarny Terier Rosyjski
Czarne Teriery Rosyjskie, nazywane inaczej Psami Stalina, są obecnie wykorzystywane przez służby państwowe: służby więzienne, policję i straż graniczną. Od niedawna pojawiły się także w placówkach wojskowych. Czarny Terier Rosyjski to pies wyhodowany do pracy w trudnych warunkach. Do jego głównych zalet możemy zaliczyć: umiejętność współpracowania z ludźmi, bezwzględne posłuszeństwo właścicielowi, szybkość przyswajania nowych informacji, ogromną siłę psychiczną i monumentalny wygląd, który działa na wyobraźnię wrogów. Pomimo tych wszystkich przymiotów, czyniących z psa doskonałego stróża i obrońcę, nie należy zapominać o jego talentach społecznych. Czarne Teriery Rosyjskie mogą z powodzeniem pełnić rolę psów do towarzystwa i mieszkać w domach z małymi dziećmi. Wobec rodziny przyjmują postawę opiekuńczą; chronią domowników przed całym złem świata. FCI uznała Czarnego teriera rosyjskiego w 1984 r.


  • Owczarek Środkowoazjatycki

  • Rosyjski Toy Terrier

  • Moskiewski stróżujący

Moskiewski Stróżujący

Moskiewski stróżujący to kolejny pies z Rosji, który został wyhodowany na potrzeby służb państwowych i więziennictwa. Pies powstał w wyniku krzyżowania dwóch ras: Owczarka kaukaskiego oraz Bernardyna. Na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny do tego drugiego. Moskiewski stróżujący wykazuje podobne cechy i temperament, co wzmiankowany już pies Stalina. Jest uparty, samodzielny i walczy do upadłego- o ile zostanie sprowokowany. Bardzo przywiązuje się do swojego właściciela i jest mu wierny do końca życia. Nie znosi osób obcych i nienawidzi wręcz innych zwierząt. Ta rasa psa czuje się najlepiej na terenach wiejskich, dlatego też czworonogi nie powinny raczej mieszkać w miastach. Moskiewski nie jest polecany osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z tresurą i prowadzeniem dużego i, z założenia, agresywnego psa. Zwierzę wymaga przeprowadzenia przynajmniej podstawowego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Rasa nie jest w Polsce zbyt dobrze znana.

Owczarek Kaukaski

Owczarek Kaukaski został wpisany do polskiego wykazu ras psów agresywnych. Osobniki tej rasy psów mogą sprawiać problemy niedoświadczonemu właścicielowi. Owczarki kaukaskie wymagają przeprowadzenia zaawansowanego szkolenia z zakresu posłuszeństwa i twardej ręki właściciela. Nie lubią obcych, innych zwierząt i zbytniego hałasu. Nie nadają się do mieszkania z dziećmi. Jeżeli będą prowadzone w sposób nieumiejętny, mogą sprawiać właścicielowi spore problemy i reagować na jego obecność agresją.


  • Owczarek południoworosyjski

  • Samoyed

  • Chart rosyjski

Owczarek Południoworosyjski Jużak

Jużaki nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Ich wygląd jest bardzo typowy: długi, biały włos, masywna sylwetka i mocne łapy. Jużaki są bardzo samodzielnymi psami, co jest poniekąd zdeterminowane trybem ich pracy. Jeżeli pozostają pod opieką niedoświadczonego właściciela, mogą sprawiać problemy i zachowywać się agresywnie. Owczarki południoworosyjskie Jużaki dedykowane są osobom silnym psychicznie, doświadczonym i konsekwentnym w działaniu. Zupełnie nie radzą sobie z życiem w mieście. Najlepszym terenem życiowym będzie dlań dom z ogrodem albo mała, wiejska posiadłość.

Owczarek Środkowoazjatycki

Owczarki środkowoazjatyckie nie są obecnie tak popularne jak jeszcze kilkaset lat temu. Ma to rzecz jasna związek ze stałym zmniejszaniem się liczby gospodarstw i hodowli wiejskich. Pomimo, że psy są coraz rzadziej wykorzystywane do obrony i pilnowania stad, ich populacja nie maleje. Owczarki znajdują, bowiem zatrudnienie w służbach państwowych i więziennictwie. Funkcjonariusze państwowi doceniają ich liczne talenty i niezłomne charaktery. Owczarki środkowoazjatyckie są bardzo samodzielne, wytrwałe i uparte. Nie da się jednak ukryć, że wymagają odpowiedzialnego szkoleniowca, który będzie w stanie ukształtować ich naturalne predyspozycje do pełnienia funkcji obronnych.

Samojed

Samojedy to psy w typie szpica, które posiadają cechy typowe dla tej grupy. Są bardzo otwarte, przyjacielskie i chętnie nawiązują nowe kontakty. Lubią spędzać długie godziny z właścicielem i bawić się z innymi psami. Nie sprawiają trudności w czasie szkolenia; łatwo i szybko przyswajają nowe informacje.


  • Łajka wschodniosyberyjska

  • Owczarek kaukaski

  • Czarny Terier Rosyjski

Rasy psów z Rosji. c.d.

Łajka rosyjsko-europejska

Łajka rosyjsko-europejska jest wykorzystywana przede wszystkim do polowań na ptactwo i dziką zwierzynę. Tylko niewielka część populacji spełnia funkcje zwierząt do towarzystwa. Opisy myśliwych nasuwają wnioski, że Łajki są psami bardzo samodzielnymi i niezależnymi. Szybko przywiązują się do swoich właścicieli i pozostają im wierne. Rasę uznano w 1952 r.

Łajka wschodniosyberyjska - rasę uznano w 1947 r., a pierwszy wzorzec powstał w 1949 r. (ostateczny w 1981 r.).

Łajki rosyjskie są popularne zarówno w swoich rodzimym regionach, jak i na zachodzie Europy i w Azji. Łajki Wschodniosyberyjskie, podobnie jak i jej bliskie krewne - Łajki Zachodniosyberyjskie, to czworonogi podlegające próbom pracy. Rosja jest znana ze swoich Łajek - psów silnych, energicznych, wytrwałych i bardzo samodzielnych. Psy czują się doskonale, mogąc pracować na otwartych przestrzeniach. Nie powinny być więzione w miastach.

Toy Rosyjski

Rosyjski Toy to pies do towarzystwa i przy okazji jeden z najmniejszych psów miniaturek chodzących po świecie. Toy’e cieszą się ogromną popularnością w Rosji, jednakże w Polsce są rzadko spotykane. Psy odznaczają się cechami typowymi dla miniaturek. Są przyjacielskie, przymilne, uwielbiają zabawy i spacery. Mogą żyć w domach z małymi dziećmi, jednak odradzane jest przyjmowanie ich pod dach z dziećmi bardzo małymi. Rosyjski Toy Terrier  jest zwierzęciem bardzo kruchym, ważącym nie więcej niż trzy kilogramy. Dziecko może zrobić mu krzywdę. Rasa Toy rosyjski została wstępnie uznana przez FCI w 2006 r.

Ceny psów

Rosyjskie psy na sprzedaż są najczęściej wystawiane w serwisach internetowych typu alegratka. W Polsce istnieje również wiele niezależnych punktów hodowlanych.

Tagi artykułu: