Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Rottweiler

Historia

     Rottweiler to jedna z najstarszych ras psów, której początki sięgają czasów rzymskich. Pierwotnie był psem podwórzowym przystosowanym do obrony oraz prowadzenia stad. W czasie pochodów legionów rzymskich był wykorzystywany do ochrony ludzi oraz pędzonego bydła, a także eskorty pojmanych jeńców. Kiedy legioniści obozowali w okolicach niemieckiego miasteczka Rottweil, miejscowe psy skrzyżowały się z psami legionowymi. Pies, który powstał w wyniku tej krzyżówki, jest uznawany za bezpośredniego przodka współczesnego rottweilera.

    W Rottweil czworonogi były hodowane głównie przez rzemieślników i wykorzystywane jako psy pociągowe. Na początku XX wieku rottweiler został przetestowany pod kątem przydatności do pracy w policji, po czym okazało się, że rewelacyjnie sprawdza się w roli psa policyjnego.

    Rottweiler jest kuzynem pasterskich psów szwajcarskich. Jest do nich podobny z wyglądu, usposobienia i użytkowości. Centrum hodowli rasy znajduje się w Witembergii. Rasa jest również popularna w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii. Pierwsze osobniki pojawiły się w Polsce w latach 60. XX wieku. Obecnie rottweiler jest jedną z popularniejszych ras w naszym kraju.

Wygląd

     Pies Rottweiler jest dużym, mocnym psem o niezbyt długich nogach. Sylwetka proporcjonalna, zwarta i mocna, wskazująca na duża siłę, zręczność i wytrzymałość. Wpisuje się w kształt kwadratu. Czaszka średniej długości, szeroka między uszami. Linia czoła, patrząc z profilu, lekko wypukła. Guz potyliczny dobrze rozwinięty, lecz niezbyt silnie zaznaczony. Stop wyraźnie zaznaczony. Dobrze wykształcona trufla nosa; raczej szeroka niż okrągła. Nozdrza dość duże, czarne. Kufa nie powinna sprawiać wrażenia ani wydłużonej, ani skróconej w stosunku do mózgoczaszki. Grzbiet nosa prosty, szeroki u nasady szeroki. Łagodnie się zwęża. Fafle czarne, ściśle przylegające. Kąciki warg zamknięte, możliwie ciemna pigmentacja dziąseł. Szczęka i żuchwa mocne i szerokie. Uzębienie mocne i kompletne (42 zęby). Górne siekacze zachodzą nożycowe na dolne. Łuki jarzmowe uwypuklone. Oczy migdałowate, średniej wielkości, ciemnobrązowe. Powieki dobrze przylegające. Uszy średniej wielkości, wiszące, trójkątne, szeroko rozstawione, wysoko osadzone. Dobrze przylegające uszy, skierowane do przodu, potęgują wrażenie szerokiej głowy. Szyja mocna, umiarkowanej długości, o dobrym umięśnieniu; lekko wysklepiona. Grzbiet prosty, mocny, zwarty. Lędźwie krótkie, mocne i głębokie. Zad szeroki, średniej długości, lekko zaokrąglony; nie powinien być ani prosty, ani przesadnie spadzisty.

     Klatka piersiowa obszerna, szeroka i głęboka z dobrze rozwiniętym przedpiersiem. Ogon zachowany w naturalnej długości, noszony poziomo na przedłużeniu linii grzbietu. W spoczynku swobodnie wiszący. Kończyny oglądane z przodu proste. Łopatki dobrze ustawione. Ramię dobrze przylegają do tułowia. Przedramię silnie rozwinięte i dobrze umięśnione. Łapy okrągłe, palce mocno zwarte i wysklepione. Udo średniej długości, szerokie i silnie umięśnione.
Skóra na głowie ściśle przylega; na czole występują niekiedy lekkie fałdy. Włos twardy, składający się z włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy średniej długości, sztywny, gęsty, mocno przylegający. Podszerstek nie wystający ponad włos okrywowy. Na tylnych kończynach owłosienie nieco dłuższe.

Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czarne z wyraźnie odgraniczonymi ciemnorudobrązowymi znaczeniami (podpalanie) na policzkach, kufie, spodzie szyi, klatce piersiowej, nogach, jak również nad oczami i poniżej nasady ogona.
Dorosłe psy osiągają od 61 do 68 cm wysokości w kłębie. 61 - 62 cm – mały; 63 - 64 cm – średni;  65 - 66 cm – duży (optymalna wielkość); 67 - 68 cm - bardzo duży.  Waga kształtuje się w graniach ok.50 kg. Wysokość w kłębie suki wynosi od 53 do 63 cm.  56 - 57 cm – mała; 58 - 59 cm – średnia; 60 - 61 cm - duża (optymalna wielkość); 62 - 63 cm - bardzo duża. Waga dla suk to ok. 42 kg.

Temperament

     Rottweiler to połączenie siły i odwagi z opanowaniem i życzliwością. W standardzie rasy czytamy: "Usposobienie miłe i spokojne; lubi dzieci. hardo przywiązany. posłuszny, cierpliwy, chętny do pracy. Pewny siebie, doskonale zrównoważony, niełatwo daje się ponieść nerwom". Wbrew powszechnej opinii rasa jest bardzo spokojna i ma wysoki próg reakcji, a zatem niską pobudliwość. Przeciwnika zaatakuje dopiero w sytuacji dużego zagrożenia.
Wynik testów psychologicznych, stwierdzających zrównoważenie psychiczne, to jedno z kryteriów dopuszczenia do hodowli.


  • Rottweilery

  • Rottweiler

  • Rottweiler

   Rottweiler jest dobrym psem rodzinnym, o ile poddajmy go odpowiedniej socjalizacji. Warto pamiętać, że rasa jest bardzo wymagająca, zatem zupełnie nie nadaje się dla osoby, która nie ma doświadczeniu w prowadzeniu psów. Upór i samodzielność rottweilera bywają zaskakujące nawet dla osób, które miały do czynienia z psami o dominującym charakterze, np. owczarkami. Aby pies zachowywał się w przyszłości zgodnie z naszymi oczekiwaniami i nie sprawiał problemów wychowawczych konieczne jest przeprowadzenie szkolenia z zakresu posłuszeństwa.

Zanim zdecydujemy się na zakup psa, odpowiedzmy sobie na kilka pytań:

1)      Czy mamy na tyle silną osobowość, aby nie dać zdominować się psu?

2)      Czy jesteśmy przygotowani na konieczność przeprowadzenia szkolenia?

3)      Czy mamy wystarczająco dużo czasu i możemy poświęcić psu minimum dwie godziny dziennie?

4)      Czy zdajemy sobie sprawę, ile kosztuje utrzymanie psa?

Uwaga! Jeżeli kupujemy psa, to tylko ze sprawdzonej hodowli! Istnieje wówczas szansa, że pies odziedziczy cechy charakteru po rodzicach.

Zdrowie i Pielęgnacja

     Rasa jest generalnie zdrowa. Najpowszechniejszym schorzeniem jest dysplazja stawów biodrowych. Problem dysplazji dotyczy także stawu ramieniowego i łokciowego. Charakterystyczne dla wszystkich dużych ras psów jest ryzyko skrętu żołądka.
Pielęgnacja opiera się na regularnym szczotkowaniu i częstym czyszczeniu uszu.

Prawo

     W Polsce Rottweiler został ujety w wykazie ras psów uznanych za agresywne.

Ciekawostki Uścisk szczeki rottweilera to ok. 149kg - średnia, dobrze wyszkolony pies może mieć wiecej (np pies który bierze  udzial w szkoleniu IPO) a kanapowy nigdy nie ćwiczacy wiadomo, że bedzie miał mniej.

Pies rottweiler 

Wysokość: Dorosłe psy osiągają od 61 do 68 cm wysokości w kłębie. 61 - 62 cm – mały; 63 - 64 cm – średni;  65 - 66 cm – duży (optymalna wielkość); 67 - 68 cm - bardzo duży.  Wysokość w kłębie suki wynosi od 53 do 63 cm.  56 - 57 cm – mała; 58 - 59 cm – średnia; 60 - 61 cm - duża (optymalna wielkość); 62 - 63 cm - bardzo duża.

Waga: Waga psa kształtuje się w graniach ok.50 kg. Waga dla suk to ok. 42 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czarne z wyraźnie odgraniczonymi ciemnorudobrązowymi znaczeniami (podpalanie) na policzkach, kufie, spodzie szyi, klatce piersiowej, nogach, jak również nad oczami i poniżej nasady ogona.

Zdrowie: Problem dysplazji dotyczy także stawu ramieniowego i łokciowego. Charakterystyczne dla wszystkich dużych ras psów jest ryzyko skrętu żołądka.

Pielęgnacja: Pielęgnacja opiera się na regularnym szczotkowaniu i częstym czyszczeniu uszu.

Rodzina: "Usposobienie miłe i spokojne; lubi dzieci. hardo przywiązany . posłuszny, cierpliwy, chętny do pracy. Pewny siebie, doskonale zrównoważony, niełatwo daje się ponieść nerwom". Rottweiler jest dobrym psem rodzinnym, o ile poddajmy go odpowiedniej socjalizacji. Aby pies zachowywał się w przyszłości zgodnie z naszymi oczekiwaniami i nie sprawiał problemów wychowawczych konieczne jest przeprowadzenie szkolenia z zakresu posłuszeństwa.

Pochodzenie: Niemcy

Użytkowość: pies do towarzystwa, pracujący i służbowy.

Cena szczeniąt z rodowodem 2500 - 7000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Cena z roku 2022. 

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2, wzorzec nr 147. Obowiązują próby pracy.

Tagi artykułu: