Udostępnij ten artykuł.

Rottweiler pies nie dla wszystkich

Rottweiler pies dumny, mocny i pewny siebie, stanowi obiekt pożądania wielu miłośników psów rasowych. Niestety często jednak psy te stwarzają kłopoty i nie są dla każdego. Posiadać je mogą tylko ludzie odpowiedzialni, doświadczeni i przygotowani do panowania nad psem. Trzeba dobrze przemyśleć kupno rottweilera. Konieczne przeczytaj wszystko na temat – rottweiler pies nie dla wszystkich.

Rottweiler pies nie należy do ras łatwych w prowadzeniu

Pielęgnacja tej niemieckiej rasy psów jest prosta i nieskomplikowana. Kłopoty sprawia za to ich niezwykły i silny charakter. Zanim kupisz rottweilera musisz to gruntownie i bardzo na serio przemyśleć, gdyż psy te nie są przeznaczone dla każdego. W nieodpowiednich rękach mogą wyrządzić wiele zła, z niesubordynacją i pogryzieniami włącznie. Rottweiler pies nie jest rasą łagodną i służalczą jak owczarek. Problematyczne cechy rottweilera determinuje charakter i psychika tych psów. Są to bowiem zwierzęta bardzo inteligentne i oddane swemu właścicielowi-przewodnikowi. Jednak są też bardzo wymagające, stanowcze i pewne siebie. Pamiętajmy, że są to w końcu silne i masywne psy obronne. Nie oznacza to wcale, że rottweilera należy się bać. Ludzie doświadczeni i odpowiedzialni, którzy wiedzą jak obchodzić się z takimi psami, będą mieli z nich wspaniały pożytek.

rottweiler pies nie dla wszystkich

Co musisz wiedzieć, zanim kupisz rottweilera?

Rottweiler pies wymaga odpowiedniego wychowania i prowadzenia od szczenięcia, praktycznie przez całe życie. Tylko wtedy cechy rottweilera mogące stanowić problemy, nie ujawnia się nigdy, a doskonale ułożone i szczęśliwe psy będą w pełni bezpiecznymi i kochanymi członkami rodziny. Rottweilery to przy tym psy bardzo angażujące się w życie swej rodziny i zawsze gotowe, nawet za cenę życia stanąć w jej obronie. Brak uwagi właścicieli, niewłaściwe szkolenie, czy złe traktowanie rottweilera mogą jednak doprowadzić do tego, że pies ten będzie sfrustrowany, krnąbrny i agresywny. Setki lat odpowiedniej selekcji i historia ich przodków, jako psów bojowych sprawiły bowiem, że rottweilery to obecnie psy bardzo odważne, twarde charakterem, wytrzymałe na ból i mocno pewne siebie. Rottweiler pies nie jest niestety dla wszystkich, którzy chcą posiadać dużego psa.

Jak obchodzić się ze szczenięciem rottweilera?

Jeśli już się zdecydujemy i kupimy szczenię rottweilera, to od pierwszych dni trzeba jasno określić mu miejsce w hierarchii rodziny. Rottweiler od początku ma wiedzieć, że jego miejsce jest ostatnie.Psów tych nie wolno jednak bić, drażnić i znęcać się nad nimi za ewentualne przejawy niesubordynacji, bo psuje to ich zachowanie jeszcze bardziej. Z rottweilerem należy postępować konsekwentnie i stanowczo, ale sprawiedliwie. W przeciwnym razie wyhodujemy sobie trudnego do opanowania psa tyrana. Tak „zepsuty” pies będzie starał się rządzić wszystkimi domownikami, terroryzując ich. Właśnie wtedy może dojść do pogryzień. Zanim kupisz rottweilera warto wiedzieć, że skłonności do silniejszej dominacji mają przede wszystkim samce. Lepiej więc kupić sobie sukę tej rasy. Nie bierzmy też szczenięcia, które przewodzi swojemu rodzeństwu. Jeśli jednak nie mamy w ogóle doświadczenia w wychowywaniu i prowadzeniu psów, to absolutnie nie decydujmy się na zwierzę tej rasy, bez względu na jego płeć.

nauka i szkolenie rottweilera

Nauka i szkolenie rottweilera

Od początku wszędzie zabierajmy ze sobą swoje szczenię rottweilera. Uczmy je i przyzwyczajajmy do otoczenia. Rottweiler musi od początku poznać wszystko co go otacza. Musi dowiedzieć się, że nie wolno atakować i wykazywać agresji wobec innych psów i zwierząt oraz ludzi. Pokazujmy mu głośne samochody, klaksony i windy – niech się nauczy, że nie należy się ich bać. W miejscach pełnych ulicznego gwaru i zgiełku oraz ludzi i innych psów, rottweiler ma być spokojny, opanowany i karny. Bardzo jest też wskazane, by chodzić z nim na publiczne wybiegi dla psów. Tylko tak wrodzone cechy rottweilera będą kształtowane w należyty sposób. Szczeniak nauczy się właściwego zachowania w każdym środowisku, a odpowiednia socjalizacja pozwoli uzyskać psiaka spokojnego, posłusznego i łagodnego, chętnego do zabawy z innymi psami i ludźmi. W żadnym wypadku rottweilera nie wolno trzymać w izolacji oraz drażnić i szczuć na ludzi czy inne psy! Rottweiler musi stale przebywać z całą swoją rodziną, a nowi jej członkowie muszą mu być bezpiecznie przedstawiani (np. nowonarodzone dzieci, goście). Tylko wtedy rottweiler będzie zrelaksowany i szczęśliwy, nigdy nie zapomni też, że wszyscy jego domownicy są ważniejsi niż on sam, wszystkich z nich ma słuchać i nikogo nie wolno mu lekceważyć.

Pies rottweiler charakter – inteligencja

Inteligencja u tej rasy jest cechą wyróżniającą. Zanim kupisz rottweilera musisz wiedzieć, że to właśnie ona powoduje, że psy te są w tym aspekcie tak bardzo wymagające. To dlatego intelekt rottweilera należy kształtować właściwie i z rozmysłem od najmłodszych chwil życia szczenięcia. Od małego trzeba uczyć te psy podstawowych komend i bezwzględnego posłuszeństwa w obecności całej rodziny. Lekcje na początku powinny być jednak krótkie i niezbyt męczące, do tego należy je kończyć wspólną rodzinną zabawą. Rottweilery to poważne psy, które uwielbiają też jednak wszelkie zabawy i igraszki.

pies rottweielr i jego inteligencja

Ze względu na ich duże gabaryty i wielką siłę lepiej jednak, by małe dzieci nie bawiły się w ich towarzystwie bez nadzoru dorosłych. Od małego przyzwyczajajmy też rottweilera do dotyku, zaglądania do pyska, pielęgnacji uszu, oczu i łap, czesania, kąpania itp. To niezbędne w pielęgnacji i przydatne w czasie wystaw psów rasowych, czy wizyt u weterynarza. Pies nie będzie bał się takich czynności, a niektóre nawet polubi. Samce koniecznie trzeba też przyzwyczajać do oględzin jąder. Rottweiler nie może reagować agresją na oględziny ciała.

Cechy rottweilera – pamięć

U tej rasy pamięć jest doskonała. Rottweiler pies nigdy nie zapomina o złym i niesprawiedliwym traktowaniu oraz lękach i słabościach właściciela. Fundament zaufania tych psów do człowieka stanowi konsekwencja, stanowczość i sprawiedliwe traktowanie. Rottweilerowi nie wolno puszczać płazem niesubordynacji, ale nie wolno go też karcić biciem i poniewieraniem. Pies straci zaufanie i zwątpi przez to w pozycję właściciela, jako lidera i zajmie jego miejsce. A raz zdobytego przewodnictwa rottweiler już tak łatwo nie odda! Dlatego ludzie o słabych charakterach nie mogą mieć rottweilera.

Spacery i psie sporty z rottweilerem

Najlepiej całą rodziną chodźmy z nimi na długie i urozmaicone spacery, gdzie potrenujemy aportowanie i przychodzenie na komendę do nogi. Dobrze ułożony i odpowiedzialnie prowadzony rottweiler pies to kochający i wierny partner. Aby jednak odpowiednio się rozwijał psychicznie i był szczęśliwy, musi czuć, że jest przez nas kochany i potrzebny nam. Dlatego przebywajmy z nim, bawmy się z nim, uczmy go, wynajdujmy mu coraz to nowe zadania. Nie przywiązujmy go samotnie do budy.  Wiele rottweilerów świetnie nadaje się też do uprawiania niektórych dyscyplin psich sportów. Psy te sprawdzają się najlepiej m.in. w obronie (rasa ta jest znaną elitą wśród psów obronnych), stróżowaniu i tropieniu, czy agility. W USA próbuje się też wykorzystywać je do polowań np. na dziki.

Rottweiler pies i jego szczególna więź z właścicielem

Rottweiler pies i jego szczególna więź z właścicielem

Psy te kochają cała rodzinę i mają się jej słuchać, jednak jeden z domowników staje się ich głównym przewodnikiem. Zwykle jest to ojciec-głowa domu. Przewodnikowi w przejęciu absolutnej kontroli nad psem tej rasy pomogą szczególnie lekcje profesjonalnego szkolenia. Można je robić samemu, lub odpłatnie w ośrodku szkoleniowym. Psiak zacieśni niezwykle silną więź z właścicielem i nauczy się przy okazji wielu podstawowych komend. Psychiczne cechy rottweilera decydują, że właściwe szkolenie u psów tej rasy jest w zasadzie nieodzowne (przynajmniej na poziomie podstawowym). Przy okazji szkolenia w ośrodku, mniej doświadczony właściciel też może się sporo nauczyć (jak odpowiednio prowadzić psa, nagradzać go i karcić). Pamiętajmy przy tym, że za wszelkie przejawy złego zachowania naszego psa, odpowiadamy my, jako jego właściciele. Szkolenia i opieki nad rottweilerem nie wolno więc lekceważyć!

Kto nie powinien posiadać rottweilera?

Zanim kupisz rottweilera musisz wiedzieć, że jeśli nie masz doświadczenia z psami, szczególnie ras obronnych i bojowych, a także jeśli nie masz czasu na odpowiednią opiekę i szkolenie psa, to nie myśl w ogóle o rottweilerze! Rasy tej nie powinni też posiadać ludzie niekonsekwentni, leniwi, niefrasobliwi, nieodpowiedzialni itp. Rottweiler nie wychowa się sam i nie będzie wtedy posłuszny. Może za to wykazywać agresję i wrogą przebiegłość. Łatwo wtedy o groźne incydenty z udziałem takiego niestabilnego psa.

Tagi artykułu: