Udostępnij ten artykuł.

Różnice między labradorem a goldenem

Zastanawiając się nad przydatnością czworonogów do pełnienia określonych funkcji należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się ich pierwotnej użytkowości. Celem niniejszego artykułu nie jest nakreślanie historii obu ras (osoby zainteresowane mogą przeczytać o historii Goldenów i Labów w innych artykułach zamieszczonych w naszym serwisie), dlatego ograniczymy się do stwierdzenia, że obydwie powstały w celu aportowania, czyli przynoszenia przedmiotów wskazanych przez człowieka.  Golden został wyhodowany jako pies myśliwski, przynoszący postrzelone zwierzęta zarówno z wody, jak i z pola, natomiast labrador był początkowo pomocnikiem w portach rybackich – przyciągał sieci z wody, ciągnął ciężkie przedmioty, a także wyławiał topielców. Do wykonywania prac myśliwskich został przysposobiony nieco później. W obu przypadkach psy musiały chętnie współpracować z człowiekiem, pozostawać przy nim i posiadać tzw. miękką kufę, aby nie uszkadzać transportowanych przedmiotów i nie kaleczyć opiekunów.
Labrador Retriever i Golden Retriever są inteligentnymi czworonogami, które świetnie radzą sobie w kontaktach z ludźmi i łatwo się szkolą. Lubią wykonywać komendy i sprawiać radość swoim opiekunom; są całkowicie pozbawione agresji i nigdy nie rzucą się bez powodu na inne zwierzę lub człowieka. Z tego względu Retrievery są chętnie wykorzystywane w terapii osób niepełnosprawnych i do pracy z dziećmi. To bardzo przewidywalne zwierzęta, które z łatwością nawiązują kontakt z podopiecznymi; nawet starsze osobniki bardzo chętnie się bawią i motywują ludzi do działania. Są przy tym bardzo odporne na ból związany z uszczypnięciem czy nadepnięciem.


  • Labrador retriever

  • Labrador retriever

  • Labrador retriever

Dużym atutem Retrieverów jest również wielkość. Psy są na tyle duże i mocne, że bez problemu wspomogą podopiecznego w czasie nauki chodzenia, i będą towarzyszyć mu w czasie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Odpowiednio wyszkolone zwierzę stanie się wielkim wsparciem dla opiekuna i najlepszym asystentem, jakiego mógł sobie wymarzyć.

Różnice między labradorem a goldenem

Różnice między Labem a Goldenem widać na pierwszy rzut oka. Golden Retriever jest psem wyższym, smuklejszym, a jego sylwetka wpisana jest w prostokąt. Sierść psów jest falująca i miękka; na łapkach i ogonie występują charakterystyczne pióra. Lab jest bardziej umięśniony, ma krótką, gęstą i twardą w dotyku sierść, która nie przepuszcza wilgoci. Ogon jest wyraźnie krótszy niż u Goldena, wyraźnie zwężą się ku końcowi.
Różnice nie dotyczą wyłącznie wyglądu, ale także usposobienia. Goldeny są bardziej czułe, delikatniejsze i subtelniejsze w obyciu niż Labradory. Nad Labami zdecydowanie trudniej zapanować – to wulkany energii wymagające nieco więcej uwagi w czasie szkolenia, energiczniejsze i zdecydowanie bardziej skłonne do zachowań destrukcyjnych. Według niektórych hodowców trudniej przyswajają komendy i są mniej podatne na szkolenie.

Współczesne Goldeny i Laby pracują w charakterze terapeutów, asystentów i przewodników osób niepełnosprawnych, celników, ratowników oraz psów gruzowiskowych. Oczywiście większa część populacji pełni rolę psów rodzinnych.


  • Labrador retriever

  • Golden retriever

  • Golden retriever

Zważywszy na ogromną popularność tych dwóch ras przed podjęciem decyzji warto pamiętać o kilku kwestiach m.in.

- Rety uwielbiają wodę i jeżeli będą miały możliwość natychmiast zmoczą sierść – nie ominą przy tym żadnej kałuży, nawet najbardziej śmierdzącej i błotnistej. Oduczenie ich tego nawyku jest zupełnie niewykonalne. Jeżeli zechcemy wyperswadować im kąpiele na siłę, bądźmy przygotowani, że stracą radość życia i energię. Laby i Goldenki nie są dobrym wyborem dla osoby, która lubi czystość i nie toleruje śladów psiej sierści na dywanie. To żywioły, a żywiołu nie sposób powstrzymać.

- Psy łatwo się szkolą, są energiczne i mają olbrzymi temperament. Nie znoszą siedzącego trybu życia. Nie są typowymi kanapowcami. Mają duże zapotrzebowanie na ruch, dlatego przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy. Jeżeli nie mamy czasu na długie codzienne spacery, raczej nie decydujmy się na zakup psa tej rasy.

- Czworonogi nie znoszą brutalnego traktowania i podniesionego głosu. W ich przypadku najlepiej sprawdzi się szkolenie z wykorzystaniem metod pozytywnych.

- Rety kochają wszystkich ludzi i mają dobre nastawienie do całego świata, przez co zupełnie nie nadają się na psy obronne i stróżujące. Mogą mieszkać w bloku, jednak o wiele lepiej czują się na większych przestrzeniach.

Wszystkie wyżej wymienione cechy dotyczące charakteru i wyglądu psa występują oczywiście u osobników rasowych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój Ret po osiągnięciu dojrzałości ujawni wszystkie pożądane cechy, powinieneś nabyć szczeniaka w sprawdzonej hodowli.

Tagi artykułu: