Udostępnij ten artykuł.

Rozwój fizyczny i psychiczny Rottweilera

Przebieg poszczególnych faz rozwoju psychicznego Rottweilera pozostawia ślady na psychice, dlatego zaniedbanie prawidłowości rozwoju w zakresie socjalizacji są w późniejszym okresie trudne do odrobienia. W niniejszym artykule postaramy się prześledzić poszczególne fazy rozwoju psychicznego i fizycznego rottweilera i pokrótce opisać ich wpływ na kształtowanie charakteru dojrzewającego psa rasy rottweiler.

Rozwój fizyczny i psychiczny Rottweilera

 Rozwój fizyczny i psychiczny Rottweilera I okres – do 7. tygodnia życia

Okres od urodzenia do ok. 7. tygodnia życia to czas socjalizacji z psami, nauki prawidłowych reakcji na działania matki i różne zachowania rodzeństwa. Szczenięta uczą się od matki psich zachowań, dowiadują się, kim jest przywódca i co znaczy być podległym. W tym czasie nie wolno separować szczeniąt od matki ani wydawać ich nabywcom. Dla dobra rozwoju psychicznego i fizycznego rottweilerów kojec musi być odpowiednio zorganizowany w poszczególnych tygodniach życia miotu; odpowiednie oświetlenie, temperatura czy podłoże, stymulują rozwój miotu. W pierwszych tygodniach życia szczeniaki regulują potrzeby termiczne przez spanie w zbitej gromadzie wtulone w brzuch matki. W tym czasie temperatura pomieszczenia nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. W rogu kojca można dodatkową zawiesić lampkę nagrzewającą. Ciepło stanowi gwarant dobrego rozwoju – pamiętajmy jednak, że zbyt wysoka temperatura prowadzi do padania szczeniąt.
Do 10. dnia życia szczeniaki kwilą i popiskują, później zaczynają warczeć , szczekać – do siódmego tygodnia życia maja już wyćwiczoną umiejętność szczekania.

Rozwój fizyczny i psychiczny Rottweilera - 9 dniowy szczeniak rottweilera

9 dniowy szczeniak rottweilera, fot. wkh


Po 3. tygodniu opiekun miotu powinien trochę śmielej wkraczać w życie szczeniąt i nie ograniczać się jedynie do podawania pokarmu. Wszelkie bodźce powinny być jednak łagodne, aby nie stresować szczeniąt.
Aby rozwój fizyczny i psychiczny szczeniąt rottweilera przebiegał prawidłowo, właściciel powinien zwrócić szczególną uwagę na podłoże kojca m.in. szorstkość i przyczepność podłogi, ale także ciepło. Do wyłożenia kojca najlepiej sprawdzi się drewno lub szorstka tektura. Praktyka hodowlana dowodzi, że podłoże utrudniające poruszanie się (śliskie i nieprzyczepne) ma zły wpływ na kształtowanie się panewek biodrowych.
Około 3. tygodnia życia szczenięciu zaczynają wyrastać ostre jak igły zęby mleczne, które służą nie do gryzienia pokarmu albo poznawania otoczenia – szczenię, słysząc pisk ugryzionego brata, uczy się, jaka siła uścisku jest prawidłowa.

Po 5. tygodniu życia suki powoli odstępują od szczeniąt, dyscyplinują je i wychodzą z kojca. Ich zachowanie względem szczeniąt może wydawać się nieco brutalne, niemniej nie powinniśmy interweniować – zwierzęta dobrze wiedzą, co robią.  W tym czasie możemy zacząć pełną socjalizację ze szczeniętami, wchodzić do ich kojca, siadać i pozwalać „obłazić się” maluchom. To swoista lekcja zapoznawcza. Aby przyzwyczaić psy do naturalnych bodźców, powinniśmy wprowadzić do kojca zabawki – oczywiście nieostre – i małe piłeczki, które sprawią, że szczenię stanie się bardziej mobilne.
W ostatnich tygodniach pierwszego okresu rozwojowego należy pokazać szczeniętom, kto jest stroną dominując przez wykonywanie, np. przeglądów zębów czy przycinanie pazurów. Regulowanie pazurów jest wskazane, ponieważ szczeniaki w czasie energicznego ugniatania brzucha matki, mogą kaleczyć jej sutki. Ćwiczeniem „na dominację” jest także położenie szczeniaka na plecach i łagodne klepanie po brzuchu – taka pozycja znamionuje bowiem uległość.

Rozwój fizyczny i psychiczny Rottweilera II okres – powyżej 8. tygodnia życia

Ośmiotygodniowy szczeniak rottweilera powinien trafić do nowego domu, który stanie się jego stałym miejscem zamieszkania. Pierwsze kontakty szczeniaczka z rodziną powinny być możliwie jak najprzyjemniejsze, miłe i ciepłe. W okresie od ósmego do jedenastego tygodnia życia szczenię poznaje uczucie strachu, dlatego nie możemy serwować mu zbyt drastycznych doznań. Zbyt intensywny strach lub ból może wywołać trwałe skutki. 

Rozwój psychiczny Rottweilera

Etapy rozwoju fizycznego rottweilera

Rozwój fizyczny i psychiczny Rottweilera III okres – od 12 tygodnia życia

W tym okresie dochodzi do wymiany zębów na stałe, a pies gryzie wszystko, co nawinie mu się pod łapy. Właściciel powinien kontrolować zachowania psa i nie pozwolić mu gryźć wszystkich sprzętów. Wszelkie niepożądane zachowania powinny być karcone. Wiele osób popełnia zasadniczy błąd i zamiast upomnieć szczeniaka, daruje mu winę, uważając, że „młody to głupi”. Pamiętajmy jednak, że jeżeli pies zobaczy, iż wszystko mu wolno, nie będzie się nas słuchał w przyszłości. Żelazna konsekwencja jest podstawą wychowania rottweilera.

Rozwój fizyczny i psychiczny Rottweilera IV okres – 5-8 miesiąc życia 

Pięciomiesięczne rottweilery bywają dość krnąbrne i nieposłuszne. Zdarza się, że uciekają swoim właścicielom na spacerze, wdają się w rozróby z rówieśnikami, czy pędzą za ruchomym obiektem. Opiekunowie są zazwyczaj bezradni i albo biegną za młodym psem, albo krzyczą na niego przez całe podwórko. Niestety, zarówno pierwsza, jak i druga metoda, jest zawodna. Jeżeli nasz szczeniak jest nieposłuszny, najlepiej wziąć go na długą, parometrową linkę.

Okres znaczących zmian hormonalnych – powyżej 6. miesiąca życia

Właściciele szczeniąt na pewno zauważyli, że ich psy zachowują się niekiedy nieracjonalnie – szczekają na meble, jeżą się etc. W przypadku rottweilera okres dojrzewania jest dłuższy niż u innych ras i może przeciągnąć się nawet do 36 miesiąca życia. Opiekunowie muszą zatem wykazać się dużą cierpliwością i nie pozwolić na przejęcie funkcji samca alfa przez psa. Wśród rottweilerów zdarzają się osobniki silne psychiczne, ale o biernych odruchach, które raczej nie nastręczają większych kłopotów. Zupełnie inaczej rzecz się ma z psami o odruchach aktywnych, które na pewno spróbują przejąć wysoką pozycję w rodzinie i będą gwałtownie sprzeciwiać się przewodnikami.

w pełni dojrzałe psychicznie i fizycznie rottweilery suka i pies

W pełni dojrzałe psychicznie i fizycznie rottweilery - suka i pies

Przebieg faz rozwoju fizycznego i psychicznego rottweilera, doświadczenia nabyte do czasu osiągnięcia pełnej dojrzałości, oraz zachowania opiekuna wobec psa, determinują to, jak rottweiler będzie się zachowywał w późniejszym okresie życia.

Tagi artykułu: