Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rudyard Kipling i jego miłość do psów

Joseph Rudyard Kipling ten wspaniały pisarz, który bardzo kochał wszystkie zwierzęta, a chyba najbardziej psy urodził się 30 grudnia 1865 roku w Bombaju, w Indiach Brytyjskich, a jego rodzicami byli Alice Kipling oraz John Lockwood Kipling. Rodzice nadali imię synowi nawiązując do nazwy jeziora Rudyard w wiejskim regionie Staffordshire w Anglii, nad którym przebywali w młodości. Gdy skończył sześć lat musiał wyjechać razem ze swoją z trzyletnią siostrą, Trix do Southsea koło Portsmouth w Anglii, a tam trafili pod opiekę małżeństwa Holloway. Przebywali tu około sześciu lat, ale nie był to dla nich najlepszy czas, gdyż ze strony pani Holloway niestety rodzeństwo doświadczyło wiele złego, ale znacznie lepiej traktowała ona jego siostrę, gdyż miała nadzieję, że w przyszłości wyjdzie za mąż za jej syna.

W 1878 roku Kipling rozpoczął naukę w United Services College w Westward Ho w Devon, a tam zakochał się we swojej współlokatorce Trix, Florence Garrard. W latach 1886 – 1887 w „Gazette” ukazało się 39 opowiadań Kiplinga. Natomiast 18 stycznia 1892 roku Kipling poślubił Carrie Balestier. Młode małżeństwo wyjechało w podróż poślubną po Stanach Zjednoczonych, a następnie po Japonii. Niestety, gdy byli w Yokohamie dowiedzieli się, że ich bank zbankrutował i musieli oni wrócić do Vermont w USA, a niedługo po tym, bo 29 grudnia 1892 roku przyszło na świat ich pierwsze dziecko, Josephine i również w tym czasie narodziły się pierwsze fragmenty „Księgi Dżungli”.

Pisarz i poeta Rudyard Kipling

Natomiast całkowity szczyt jego popularności przypada na pierwszą dekadę XX wieku, a w 1907 roku został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Kipling pisał piękne wiersze o psach, a wiele z nich jest również wielką mądrością, gdyż słowa przez niego użyte są z życia wzięte i wiele z tych wyjątkowo pięknych wierszy mówi o miłości nie tylko człowieka do psa czy psa do człowieka, ale opowiada przede wszystkim o wielkiej miłości, jaką Kipling darzył psy.

Przepiękny wiersz, który na pewno warto przeczytać, a także zastanowić się dogłębnie nad jego treścią - wiersz pt. „Psia Moc”. Wiersz, który uważam że każdy z nas powinien przeczytać, aby zrozumieć nie tylko miłość Kiplinga do psów, ale i nas samych.

Dość nam bólu sprawiają, niestety,·Sami ludzie - mężczyźni jak również kobiety.A skoro już mamy zapasy kłopotów,
Dlaczego z nas każdy powiększać je gotów?
Bracia i siostry, ostrzegam otwarcie:
Nie dajcie serca psu na pożarcie.
Kupisz szczeniaka - i jakby nie było -
Dostajesz za grosze niekłamaną miłość,
Wierne oddanie, podziw, a ty, jeśli łaska,
Możesz go kopnąć albo pogłaskać.
Jednakże to niezbyt uczciwe jest
Ryzykować serce, by rozdarł je pies.
Gdy minie lat 14, to zgodnie z naturą
Pies kończy astmą, konwulsją, rupturą,
A milcząca porada, jakiej lekarz udzieli
To, trzeba psa uśpić, albo zastrzelić ''.
Wtedy zrozumiesz, nie możesz się spierać:
Oddałeś psu serce by je teraz rozdzierał.
Kiedy ciało, co żyło z twojej tylko woli,
I witało radośnie, ucicha - to boli.
Kiedy duch, który każdy twój nastrój odbierał,
Odchodzi - gdyby nie szedł - to znaczy umiera,
Odkryjesz, jak bardzo ci na nim zależy
I że pies ci serce rozdziera uwierzysz.
Smutno nam, kiedy w naturalny sposób
Trzeba pogrzebać jedną z bliskich osób.
Miłości się nie daje - a pożycza - pamiętaj,
I na składany procent: cent za centa (...)

Tagi artykułu: