Udostępnij ten artykuł.

Ruja u suki

Ruja u suki - Jak przetrwać okres rui u suki? Czy zachowanie suki zmienia się na czas cieczki? Jak wyglądają kolejne etapy rui i po czym poznać, że suka weszła w fazę owulacji? Oto kilka pytań na które odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Ruja to okres, w którym realizuje się aktywna część cyklu rozrodczego u suk. Przeciętny odstęp między rujami wynosi około 6- 7 miesięcy, chociaż u większych ras może wydłużyć się do nawet do jednego roku. Odstępy o nietypowej długości zaobserwowano m.in. u owczarków niemieckich (4-5 miesięcy), jamników i pudli miniaturowych (7-8 miesięcy) oraz u chartów i ras afrykańskich (ok. 12 miesięcy). Pierwsza cieczka, w czasie której suka osiąga pełną dojrzałość płciową, także różni się w obrębie ras a nawet danych osobników. U miniaturek występuje między 18 a 24 miesiącem życia, a u ras olbrzymich ok. 30 miesiąca życia. Zazwyczaj jednak objawy rujowe można zaobserwować już u suczek, które ukończyły 8-10 miesiąc życia.  Zalecanym terminem wprowadzenia suki do rozmnażania jest trzecia cieczka.

Fazy rui u suki

Cieczka u suk (ruja lub nazywa jest również gonieniem) składa się z 4 faz, które stanowią wynikową zmian zachodzących w narządach rozrodczych suki pod wpływem działania różnych hormonów:

  • faza wstępna poprzedzająca ruję
  • faza rujowa  „gorące dni” 
  • faza porujowa
  • faza spokoju (obojętności) płciowej

 Na cieczkę składają się faza przedrujowa i ruja właściwa.

Okres przedrujowy

Trwa zazwyczaj ok. 7-10 dni, chociaż dopuszczalne są wahania od 3 do 25 dni. Za początek proestrus przyjmuje się dzień, w którym zaczęło się krwawienie; opiekun może dostrzec wówczas ciemnoczerwone krople krwi na podłodze. W okresie przedrujowym macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych. Zewnętrzne narządy płciowe są mocno ukrwione, nabrzmiałe i bardziej widoczne.
Niektóre suczki w tym czasie wydają się nieco rozbite, mniej jedzą i nie dopuszczają do siebie psów.

Ruja właściwa

Trwa ok. 9 dni; dopuszcza się odchylenia od 3 do 20 dni.
Krew przyjmuje kolor różowawy, wydaje się bardzo rozrzedzona bądź śluzowata. Suka jest wówczas bardzo skłonna do pieszczot, przywiera do głaszczącego ją opiekuna, sztywno odchyla ogon, popiskuje – daje znak, że jest gotowa na kopulację.  W czasie owulacji suka będzie próbowała realizować popęd rozrodczy. Cykl trwa przeważnie ok. 4 dni i jest kluczowy dla całego procesu. Nasza podopieczna przyciąga przedstawicieli płci przeciwnej, zdeterminowanych przez popęd seksualny. Okres między 9 a 13 dniem cyklu jest najlepszy do prokreacji – do zbliżenia powinno dojść dwukrotnie w odstępie 48 godzin. W okresie rui właściwej suczka częściej oddaje mocz, co ma na celu zwabienie samców gotowych do prokreacji (w moczu znajdują się feromony). Suka bez większych problemów akceptuje samców, pozwala się pokryć. Srom staje się miękki, wiotczeje; wypływ z pochwy jaśnieje, przybierając barwę mleczną. Suka staje się gotowa do zapłodnienia.

Ruja u suki -Jamnik wąchający mocz suki która jest w rui właściwej

Jamnik wąchający mocz suki

Faza porujowa

Trwa od 1 do 5 dni – w tym czasie kształtują się ciałka żółte produkujące hormony pobudzające błonę macicy i przygotowujące ją do przyjęcia zapłodnionej komórki. Zdarza się, że wydzielina ma wówczas ciemniejsze zabarwienie i wydostaje się jeszcze przez kilka dni. Zewnętrzne narządy rozrodcze stają się bardziej miękkie i nie reagują silnie na dotyk.

Faza bezrujowa

Do przejścia z fazy porujowej do bezrujowej dochodzi niepostrzeżenie. Jest to stan spoczynku płciowego, który trwa do następnej cieczki.

Przez cały okres trwania cieczki opiekun powinien być bardzo ostrożny i pilnować swojej pupilki. Jeżeli nie chcemy, aby suczka zaszła w ciążę, należy stosować metody zapobiegawcze – psy są bowiem bardzo pomysłowe i będą próbowały za wszelką cenę dostać się do suki. Po pierwsze i najważniejsze zawsze wyprowadzajmy suczkę na smyczy i nie puszczajmy jej luzem nawet na ogrodzonym terenie. Spacery ograniczmy do niezbędnego minimum i raczej zrezygnujmy ze spacerów po parku.
U niektórych suk instynkt jest tak silny, że próbują uciec z domu, aby go zrealizować; inne przechodzą ruję właściwie bezobjawowo – mówimy wówczas o tzw. cichej rui, która jest o tyle niebezpieczna, że niezauważona przez opiekuna może skończyć się nieplanowanym miotem. Niektóre suki tak skrupulatnie przeprowadzają zabiegi samopielęgnacji, że nie pozostawiają żadnych śladów rui w domu.

Przesunięcie i przerwanie cieczki u suki

Na prośbę właściciela weterynarz może podać suczce środki hormonalne, które powstrzymają wystąpienie rui. Wykonanie zastrzyku na miesiąc lub dwa przed planowanym terminem rui pozwala przerwać cykl płciowy i „zablokować” cieczkę. Jeśli chcielibyśmy stale uniemożliwiać występowanie rui, należy powtarzać zastrzyk co kilka miesięcy; najczęściej dwa razy do roku. Opiekun powinien jednak zdawać sobie sprawę, że takie działanie jest sprzeczne z naturą i niesie za sobą skutki uboczne. Suki, u których stale stosuje się metody zapobiegania rui, są bardziej narażone na wystąpienie cyst, ropomacicza czy zmian nowotworowych w obrębie listwy mlecznej.
Mniej inwazyjną, a jednocześnie tak samą skuteczna metodą, jest sterylizacja zwierzęcia, czyli operacyjne usunięcie jajników i macicy. W wyniku tego zabiegu suka staje się bezpłodna i do końca życia nie występują u niej cieczki. Co więcej, nigdy nie wystąpi u niej ropomacicze. Istotnym skutkiem zabiegu jest zmiana charakteru psa. Suczka staje się łagodniejsza i stabilniejsza emocjonalnie; nie wykazuje skłonności do agresji.

cicha ruja u suki, cieczka, cieczka u psa, cieczka u psów, cieczka u suk, cieczka u suki co robić, cieczka u suki ile trwa, co ile jest ruja u psa, cykl rozrodczy suki, czym jest ruja, czym jest ruja u suki, estrus, faza bezrujowa, faza płodności samic w cyklu rozrodczym, faza porujowa, fazy rui, gonienie się suki, grzanie, hodowla psów, jak długo trwa cieczka, jak długo trwa ruja u suki, kiedy pierwsza cieczka u suki, krwawienie, metody zapobiegania rui u suk, metody zapobiegania rui u suki, objawu rui u psa, objawy cieczki u psów, objawy rui u suki, oestrus, okres przedrujowy, pierwsza ruja u suki, plusy sterylizacji, rozmnażanie psów, rozród psów, ruja, ruja pojecie, ruja u psów, ruja u suczki, ruja u suk, ruja właściwa, sterylizacja, sterylizacja suczki, suka się goni, wszystko o cieczce, z ilu faz składa się cieczka

Tagi artykułu: