Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Ryby w diecie psa, cenny dodatek do diety psa

Jeszcze do niedawna weterynarze uznawali, że ryby nie są naturalnym pożywieniem wilków, a co za tym idzie także psów. Obecnie jednak wiadomo, ze ryby są świetnym źródłem białka i dlatego też nie powinny być wyłączane z psiej diety. Szczególnie polecane są ryby morskie, które dostarczają do organizmu jod, fosfor oraz witaminę A.
W diecie BARF, jeśli zwierzę ma być żywione wyłącznie rybami, należy je podawać w całości i z dodatkiem witaminy E, np. w formie oleju słonecznikowego, która zapobiega jełczeniu kwasów nienasyconych.

ryby w diecie psa

ryby w diecie psa

Ryby w diecie psa – steatitis

Dlaczego podawanie świeżych i całych ryb dla psa jest takie ważne? Otóż naukowcy zaobserwowali, że koty i psy, które były karmione dużą ilością tłuszczu bądź konserwami w oleju, często chorowały na yellow fat disease (zwanej steatitis). Było to związane z jełczeniem tłuszczu,  dlatego też lekarze zalecają dodawanie do pokarmu przeciwutleniaczy – jak wiadomo, im większe spożycie nienasyconych tłuszczów, tym większa powinna być podaż witaminy E.
Cała, dokładnie zmielona wraz z ościami ryba dla psa, to świetnie zbilansowany pokarm, który – pod względem wapnia i fosforu – jest znacznie bardziej przyjazny dla psa (surowe sardynki mogą być dodawane regularnie do jadłospisu psów).

Opiekunowie muszą jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki ryb są zalecane do spożycia przez psy. Szczególnie groźny wydaje się mintaj, który zawiera trimetyloaminę odpowiedzialną za wiązanie obecnego w pożywieniu żelaza w postać nieprzyswajalną, co może skutkować ciężką anemią i zmianą barwy sierści. Niektóre ryby z rodziny śledziowatych oraz ryby karpi podobne zawierają enzym zwany tiaminazą, który rozkłada witaminę B1. Jej niedobór w organizmie prowadzi do nekrozy kory mózgowej.
Jako że tłuste ryby są doskonałym źródłem witaminy D, nie należy podawać ich zbyt często zważywszy na ryzyko przedawkowania tej witaminy i zwiększone ryzyko zwapnienia tkanek miękki. Absolutnym truizmem jest stwierdzenie, że niedozwolone jest karmienie psów rybami solonymi, wędzonymi oraz marynowanymi.

ryby w diecie psa

ryby w diecie psa - border collie jedzący świeżego śledzia

Ryby w diecie psa – proporcje

Zrealizowanie zapotrzebowania na niezbędne aminokwasy u dorosłego psa, nieobciążonego pracą, zapewnia 1,6 g pełnowartościowego białka na 1 kg masy ciała dziennie. U młodych rosnących psów zapotrzebowanie jest dużo większe i wynosi aż 3,8 g na kg masy ciała na dzień.

Tagi artykułu: