Udostępnij ten artykuł.

Rzadkie rasy psów w Polsce

Na polskich ulicach coraz częściej możemy zobaczyć rasy psów rzadkich lub rasy psów bardzo rzadkich. Właściciele prześcigają się w importowaniu zwierząt, których nie można zakupić w polskich hodowlach. Wiąże się to niekiedy z dużymi kosztami, niemniej potrzeba posiadania oryginalnego i niestandardowego psa jest momentami znacznie silniejsza aniżeli pobudki natury ekonomicznej. W artykule omówimy kilkanaście, rzadkich ras psów, które jedynie cudem możemy spotkać na ulicach polskich miast.

Rzadkie rasy psów w Polsce

Cao da Serra de Aires to psy, które są niezwykle popularne w Portugalii i niektórych regionach Hiszpanii. W Polsce i pozostałych krajach europejskich praktycznie nie występują. Właściciele Cao twierdzą, że czworonogi są niezwykle inteligentne, oddane swojej rodzinie i nad wyraz troskliwe. W swoich rodzimych rejonach pełniły niegdyś funkcje psów pasterskich.
 

Śpiewający Pies z Nowej Gwinei to rasa psów w typie pierwotnym. Ich zdolności adaptacyjne są bardzo ograniczone, zatem trudno je spotkać w gospodarstwach domowych. Psy zupełnie nie nadają się do miasta i raczej kiepsko znoszą zamknięcie w niewielkich pomieszczeniach. Nowogwinejczycy mogą okazać się wiernymi i oddanymi partnerami, jeżeli właściciele wykażą tylko odrobinę cierpliwości i dobrej woli.


  • Komondor

  • Pinczer austriacki

  • Podenco z Ibizy

Pinczery austriackie są bardzo ciepłymi i przyjaznymi psami. Ich znakiem szczególnym jest białe maskowanie brzucha. Głównym kolorem maści jest ciemna, podpalana czerwień. Psy pierwotnie pełniły funkcje tępicieli szczurów i innych, pomniejszych gryzoni. Obecnie jednak pełni funkcje psa rodzinnego i do towarzystwa.
 

Podenco z Ibizy chyba niesłusznie przynależą do grona ras psów rzadkich i bardzo rzadkich. Ich popularność cały czas wzrasta i bardzo możliwe, że w niedługim czasie doczekamy się pierwszej, licencjonowanej hodowli. Podenco są generalnie niezwykle niezależną rasą psów. Mają niekiedy spore problemy przystosowawcze, dlatego też potrzebują właściciela, który miał już wcześniej kontakt ze czworonogami i potrafi je okiełznać. Do właściciela przywiązują się bardzo szybko, jednak mogą mieć problemy z zaakceptowaniem mniejszych zwierząt oraz dzieci.
 

Thai ridgeback pochodzą z południowo-zachodniej Azji. Owa, tajska rasa psów ma bardzo długą historię. Psy były znane już w czasach średniowiecza i dotrwały do czasów obecnych w prawie niezmienionym „stanie”. Psy posiadają wiele cech pierwotnych, dlatego też doskonale nadają się do pełnienia funkcji pracowniczych. W Polsce psy praktycznie nie występują.

Cirneco dell Etna to psy o iście włoskim temperamencie. Rasa, aż do lat 30. XX wieku, pozostawała na Sycylii, gdzie towarzyszyła myśliwym w czasie polowań. Psy są bardzo niezależne i temperamentne. Ich cecha charakterystyczną są mocno odstające uszy, które przywodzą na myśl uszy pustynnego lisa.

Najrzadsze rasy psów w Polsce - c.d.

Psów rasy Komondor wprost nie da się nie zauważyć! Psy są wyróżniają się dzięki swojej długiej, dredowanej sierści, która jest niekiedy przyrównywana do mopa. Owa sierść okazywała się niezwykle przydatna w okresie jesiennym i zimowym, gdyż chroniła zwierzęta przed mrozem i zacinającym deszczem. Psy są obecnie bardzo rzadko spotykane. Mają dość trudny charakter, dlatego też nie są polecane rodzinom z małymi dziećmi oraz osobom, które nie miały wcześniej kontaktu ze czworonogami.

Owczarki pirenejskie również zaliczają się do grona ras psów rzadkich. Zwierzęta są bardzo otwarte, przyjacielskie i inteligentne. Doskonale radzą sobie w kontaktach z dziećmi i domownikami. Nie sprawiają problemów wychowawczych i bardzo chętnie się uczą. Ich cechą charakterystyczną jest długa, prosta sierść, która już od najmłodszych lat jest przyprószona srebrnym włosem.


  • Szwedzki Lapphund

  • Cirneco dell Etna

  • Śpiewający Pies z Nowej Gwinei

Pies faraona ma sporo cech wspólnych z Cirneco dell Etna (przede wszystkim umaszczenie, uszy i gabaryty). Nazwa rasy odnosi się w sposób bezpośredni do praktyki starożytnej, zgodnie, z którą każdy pies żyjący w rejonach basenu morza Śródziemnego i chociażby po trosze podobny do charta, miał byś nazywany psem faraona. Czworonogi posiadają silny instynkt łowiecki, co stanowi chyba ich jedyną przywarą. Poza tym są to psy niezwykle inteligentne, ułożone, ciepłe i rodzinne.

Szwedzkie Lapphundy są praktycznie nieznane poza rejonami Skandynawii. Ich cechą szczególną jest węglowa, czarna barwa umaszczenia, która odznacza się na śniegu i tym samym pozwala właścicielowi śledzić drogę poruszania się psa. Lapphundy zasłynęły jako czworonogi o niespożytej energii i siłach witalnych, a także wielkiej inteligencji. Wielką zaletą psów jest łatwość ich wyszkolenia i szybkość przyswajania nowych komend i informacji.

Owczarki Południoworosyjskie są psami o wielkich rozmiarach i wielkim sercu. Zwierzęta były niegdyś wykorzystywane do polowań na niedźwiedzie i obrony wsi przed intruzami. Ich obecna rola jest nieco mniej doniosła, co nie zmienia faktu, że w swoim kraju uchodzą za jedną z najszlachetniejszych ras psów.

Tagi artykułu: