Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Saarlooswolfhond

     Saarlooswolfhond, (Saarlooswolfdog, Saarloos wolfhound) to holenderski pies pasterski, którego historia sięga lat 30. XX wieku. Leendert Saarloos, holenderski hodowca, pragnął wyhodować psa, którego zachowanie i temperament będą odpowiadały pierwotnym wzorcom czworonogów. Uznał, że współczesne mu rasy psów posiadają zbyt wiele cech człowieczych, co jest swoistym zamachem na zamysł ewolucyjny. Poprzez złączenie Owczarka niemieckiego z wilczycą chciał stworzyć prawdziwego psa pracującego, pozbawionego ciągot „salonowych”. W wyniku krzyżowania międzygatunkowego powstała wyjściowa populacja psów, które miały w sobie ¼ wilczej krwi. Dalsza, sztuczna selekcja doprowadziła do wytworzenia nowej rasy psów - Wilczurów europejskich.

   Pierwsze psy rasy Wilczak Saarloosa wykazywały duże zdolności adaptacyjne i były wykorzystywane do pracy z niewidomymi. Z czasem jednak wilczy pierwiastek zaczął przeważać i psy niebezpiecznie zbliżyły się do zwierząt „wolnych” i pozostających w zgodzie z naturą. Aby przerwać ten proces zaprzestano dalszego kojarzenia zwierząt i wyprowadzono wzorzec obowiązującej rasy.

Saarlooswolfhond opis rasy

    Wilczak Saarloosa to mocny, postawny pies, który wyglądem przypomina wilka. Jego budowa jest harmonijna i zwarta; ciało psa wpisuje się w schemat prostokąta (długość tułowia nieco większa od wysokości w kłębie). Średnia wysokość psów w kłębie waha się w granicach 65-75 cm; suki mierzą od 60 do 70 cm. Waga psów i suk jest ustalana w przedziale 30-45 kg. Oczywiście, parametry wzrostu i wagi mogą być przekroczone, jednakże odchylenia nie są zbyt duże. Głowa psa jest dość duża, acz proporcjonalna- kształtem przypomina klin. Oczodoły są dość głęboko osadzone, co wyraźnie asocjuje z wilczą fizjonomią. Oczy powinny być małe, żółte i przybierać kształt migdała.


  • Saarlooswolfhond

  • Saarlooswolfhondy

  • Saarlooswolfhond

Uszy psa są mocne, średniej wielkości i o trójkątnym kształcie. Ogon zaś stanowi cechą charakterystyczną: gruby, w kształcie wachlarza i obficie owłosiony; sprawia wrażenie nisko osadzonego i przez to dodaje psu swoistego majestatu. Kończyny są proste i umięśnione, jednakże sprawiają wrażenie krótkich w porównaniu do całej sylwetki. Sierść psa Saarlooswolfhond jest bardzo gęsta i mocna. Letnia okrywa charakteryzuje się brakiem podszerstka, co jest niezwykle istotne dla zachowania odpowiedniego komfortu życia psa. Właściciel powinien regularnie czesać włos psa, gdyż bardzo łatwo ulega skołtunieniu (szczególnie w newralgicznych miejscach takich jak brzuch, wewnętrzna strona ud i kończyny). Umaszczenie u psów może przybierać przeróżne barwy jednakże dominującym modelem jest maść wilcza i płowa (od jasnej do ciemnej szarości i od barwy kremowej do bieli). Włos bywa jaśniejszy na spodzie ciała i udach.

Temperament i zachowanie psa rasy Saarlooswolfhond

   Saarlooswolfhond nie jest zwierzęciem odpowiednim dla niewprawnego właściciela. Okiełznanie buntowniczego i dumnego psa wymaga od człowieka bardzo wiele cierpliwości i systematyczności. Wyrobienie bezwzględnego posłuszeństwa jest praktycznie rzecz biorąc niemożliwe. Saarloos Wolfdog będzie absolutnie podległy jedynie wtedy, kiedy sam wyrazi wolę. Stosunki z dziećmi właścicieli nie zawsze układają się kolorowo. Zaleca się, aby pies nie był wprowadzany do domu z małymi dziećmi, gdyż nieumyślnie może je zranić. Zwierzę samo w sobie nie jest agresywne i nie powinno sprawiać problemów wychowawczych.
     Typowym zachowaniem dla niepewnego i zdezorientowanego psa jest dążenie do ucieczki. W obliczu zagrożenia i podczas kontaktu z obcym człowiekiem może próbować zerwać się ze smyczy i pognać w nieznane. Rozsądny właściciel nie pozwoli na to, aby zwierzę popadało w skrajne emocje i czuło się niepewnie u boku swojego pana.


  • Saarlooswolfhond

  • Saarlooswolhond

  • Saarlooswolfhond

Zdrowie Saarlooswolfhond

    Saarlooswolfhond nie cierpią na typowe przypadłości zdrowotne. Ich pielęgnacja również nie nastręcza większych kłopotów, jednakże właściciel musi pamiętać o wyczesywaniu sierści w okresach wzmożonego gubienia włosa.

Wysokość: średnia wysokość psa w kłębie wynosi od 65 do 75 cm. Suki są nieco niższe i mierzą od 60 do 70 cm.

Masa: waga psa Saarloos wolfhound waha się w granicach 30-45 kg

Umaszczenie: Włos psa może mieć barwę; od jasnego do ciemnego odcienia koloru czarnego, zwane wilczastoszarym,
od jasnego do ciemnego odcienia brązu, zwane leśno-brązowym, od jasno kremowo-białego do białego.

Pielęgnacja: Saarlooswolfhondy nie są szczególnie wymagające. Właściciel musi pamiętać o regularnym wyczesywaniu włosa w okresach wzmożonego linienia.

Zdrowie: Nie odnotowujemy żadnych, typowych schorzeń dla tej rasy.

Rodzina: Psy Saarloos wolfhound są bardzo rodzinne, jednakże nie odnajdują się w kontaktach z dziećmi i innymi zwierzętami. Właściciel powinien podjąć trud szkolenia, gdyż w innym przypadku zwierzę może przejąć funkcję samca alfa. W stosunku do obcych zwierzęta zachowują się nieprzewidywalnie - częstą reakcję psów jest ucieczka.

Kraj pochodzenia: Holandia

Inne nazwy: Saarloos wolfhound, wilczak Saarloosa, Saarloos Wolfdog.

Cena szczeniąt w Anglii ( tam tylko znalazłam hodowle) to koszt 400 – 700 Euro. Źródło (Google).

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 311. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: