Udostępnij ten artykuł.

Samotność psa

Co po niektórzy właściciele czy też opiekunowie swych czworonożnych przyjaciół w postaci psów mogą zacząć dostrzegać dosyć niepokojące stany lękowe związane z faktem pozostawienia go samego, na pewien, niekoniecznie długi okres czasu. Związane jest to z faktem, iż pies podobnie jak człowiek jest istotą stadną, dążącą zazwyczaj do przynależności i odnalezienia bezpieczeństwa w fakcie znajdowania się w stadzie, którym dla niego zaczyna być ludzka rodzina. Rodzina bądź też opiekun psa staje się dla niego specyficznego rodzaju podporą i wyznacznikiem przetrwania. Większość psów bez odpowiedniego przygotowania i pozostających samotnie w naszym mieszkaniu potrafi stać się nie tylko dokuczliwymi stworzeniami dla naszych sąsiadów. Potrafią one także w porządny sposób przyczynić się do odczucia tego stanu rzeczy na własnej skórze ich opiekunów niszcząc w znaczny sposób przede wszystkim otwory wyjściowe, którymi to mogliby się wydostać na zewnątrz pomieszczenia, w którym zostały w ich mniemaniu uwięzione. Podczas prób wydostania się w chwilach, gdy dojdzie do znacznego odczuwania lęku przed samotnością, ze strony naszego pupila, czasami może dojść także do poważnych samookaleczeń psa.

W celu zmiany tego stanu rzeczy warto jest zastosować kilka cennych wskazówek, które to pomogą nam a właściwie to bardziej naszemu pupilowi podczas samotnego pozostawania w mieszkaniu.

Jednym z mniej kłopotliwych jest ćwiczenie polegające na stosowaniu dość częstych początkowo krótkich spacerów z naszym psem na zewnątrz. Z biegiem czasu należy je stopniowo wydłużać, po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu dziennych wyjścia psa ze swym opiekunem pies powinien zobojętnieć na tego rodzaju stan rzeczy.

 Właściwym rozwiązaniem jest także nauczenie naszego czworonoga psiej samodzielności, postarajmy się nie zawsze zwracać nazbyt mocno uwagę na jego zachowanie w chwili zajmującej zabawy. Uczmy go, aby potrafił sam odnajdywać dla siebie zajęcie i być może nie zabrzmi to najlepiej, ale pozwólmy mu niejako odczuć, że nie zawsze chcemy i oczekujemy jego towarzystwa. Uzmysłowienie psu tego rodzaju poczucia jest tylko i wyłącznie dla jego dobra, pozwala mu to, bowiem na określenie pewnych granic.

Dobrze jest także poczynić ze swej strony obserwacje, co lub, jakie nasze zachowanie najbardziej przyczynia się do wywoływania lęku u naszego psa. U jednych może to być zakładanie czapki a jeszcze u innych wkładanie obuwia.

W celu wyeliminowania tego rodzaju stanu rzeczy dobrze jest wprowadzić zasadę polegająca na witaniu się z psem i żegnaniu z nim przed wyjściem. Każdy pies to baczny obserwator i nawet w chwili, gdy nam samym wydaje się, że nie zwraca on na nas najmniejszej uwagi jego umysł rejestruje poszczególne zdarzenia i utrwala danego rodzaju bodźce. Doprowadzenie naszego czworonoga do tego stanu rzeczy, iż będzie on nasze wyjścia traktował, jako coś powszedniego i najnormalniejszego w świecie przyczyni się do znacznej poprawy jego emocji przed naszym wyjściem.

Pamiętajmy, że w żadnym wypadku nie należy krzyczeć i grozić psu przed wyjściem w celu jego uspokojenia, nie należy też z nim bawić się i próbować ukoić zbliżającą się chwilę rozstania. Tego rodzaju zachowanie przyczyni się tylko do pogłębienia stresu i wzrostu lęku przed samotnym pozostawieniem go w mieszkaniu.


  • Samotność psa

  • Zabawka dla psa

Nie jest tajemnicą, że pies pozostawiony samotnie w mieszkaniu większość czasu poświęca na sen, ewentualnie na zabawę, jest to zależne w znacznej mierze od jego wieku. W celu urozmaicenia mu formy rozrywki warto jest pozostawić naszemu pupilowi różnego rodzaju gryzaki i inne podobne przedmioty. Pamiętajmy jednak, że zawsze po powrocie do mieszkania chowamy powyższego rodzaju atrybuty psiej rozrywki. Ma to na celu przyzwyczajenie naszego czworonoga, iż pod naszą nieobecność jedną z lepszych form spędzenia wolnego czasu będzie samotna zabawa z gumowymi zabawkami.

Jeżeli istnieje tego rodzaju możliwość to próbujmy również jak najczęściej spędzać z psem dużą ilość wolnego czasu. Wybieganie się naszego czworonoga po za miastem lub podczas psich zawodów pozwoli mu w znaczny sposób wyciszyć się i pozbyć niekiedy dosyć znacznych nawet nadmiarów energii.

Bycie opiekunem psa i poświęcenia mu czasu to nie tylko jego jak największa ilość, lecz także a może nawet przede wszystkim odpowiednia jego jakość. Czasami zdarza się, że pies odczuwający lęk przed samotnością, będąc pozostawiony samotnie w mieszkaniu zaczyna po nim krążyć dostarczając sobie tym samym szereg zbędnych emocji przyczyniających się do jeszcze większego pobudzenia czworonoga. W celu wyeliminowania takiego zachowania warto jest zastosować regułę ograniczonej przestrzeni, polegającą na wyznaczeniu naszemu podopiecznemu miejsca, w którym to będzie się znajdował podczas naszej nieobecności.

W przypadku wyjątkowo trudnych reakcji na pozostawanie naszego czworonoga w domu jednym z korzystniejszych rozwiązań jest bez wątpienia możliwość ze skorzystania porad doświadczonego behawiorysty. Dzięki odpowiednio dobranemu szkoleniu i umiejętnie dobranej psiej terapii, osoba ta potrafi w znaczny sposób zmienić nastawianie psa, przyczyniając się tym samym do właściwych relacji pomiędzy nim a jego opiekunem i światem go otaczającym.

Uczuciem dosyć mocno potęgującym samotność psa jest bez wątpienia strach. Jedną z sytuacji, która w znaczny sposób wzmaga odczuwanie lęku i samotności jest noc sylwestrowa i huk wystrzałów rakiet i petard. Dobrze jest, gdy w tym czasie nasz pupil będzie mógł uzyskać wsparcie od nas samych lub kogoś z bliskich mu osób pozostających w tym czasie w domu.

Tagi artykułu: