Udostępnij ten artykuł.

Samotność psa

Co po niektórzy właściciele czy też opiekunowie swych czworonożnych przyjaciół w postaci psów mogą zacząć dostrzegać dosyć niepokojące stany lękowe związane z faktem pozostawienia go samego, na pewien, niekoniecznie długi okres czasu. Związane jest to z faktem, iż pies podobnie jak człowiek jest istotą stadną, dążącą zazwyczaj do przynależności i odnalezienia bezpieczeństwa w fakcie znajdowania się w stadzie, którym dla niego zaczyna być ludzka rodzina. Rodzina bądź też opiekun psa staje się dla niego specyficznego rodzaju podporą i wyznacznikiem przetrwania. Większość psów bez odpowiedniego przygotowania i pozostających samotnie w naszym mieszkaniu potrafi stać się nie tylko dokuczliwymi stworzeniami dla naszych sąsiadów. Potrafią one także w porządny sposób przyczynić się do odczucia tego stanu rzeczy na własnej skórze ich opiekunów niszcząc w znaczny sposób przede wszystkim otwory wyjściowe, którymi to mogliby się wydostać na zewnątrz pomieszczenia, w którym zostały w ich mniemaniu uwięzione. Podczas prób wydostania się w chwilach, gdy dojdzie do znacznego odczuwania lęku przed samotnością, ze strony naszego pupila, czasami może dojść także do poważnych samookaleczeń psa.

W celu zmiany tego stanu rzeczy warto jest zastosować kilka cennych wskazówek, które to pomogą nam a właściwie to bardziej naszemu pupilowi podczas samotnego pozostawania w mieszkaniu.

  • Jednym z mniej kłopotliwych jest ćwiczenie polegające na stosowaniu dość częstych początkowo krótkich spacerów z naszym psem na zewnątrz. Z biegiem czasu należy je stopniowo wydłużać, po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu dziennych wyjścia psa ze swym opiekunem pies powinien zobojętnieć na tego rodzaju stan rzeczy.
  •  Właściwym rozwiązaniem jest także nauczenie naszego czworonoga psiej samodzielności, postarajmy się nie zawsze zwracać nazbyt mocno uwagę na jego zachowanie w chwili zajmującej zabawy. Uczmy go, aby potrafił sam odnajdywać dla siebie zajęcie i być może nie zabrzmi to najlepiej, ale pozwólmy mu niejako odczuć, że nie zawsze chcemy i oczekujemy jego towarzystwa. Uzmysłowienie psu tego rodzaju poczucia jest tylko i wyłącznie dla jego dobra, pozwala mu to, bowiem na określenie pewnych granic.
  • Dobrze jest także poczynić ze swej strony obserwacje, co lub, jakie nasze zachowanie najbardziej przyczynia się do wywoływania lęku u naszego psa. U jednych może to być zakładanie czapki a jeszcze u innych wkładanie obuwia.

W celu wyeliminowania tego rodzaju stanu rzeczy dobrze jest wprowadzić zasadę polegająca na witaniu się z psem i żegnaniu z nim przed wyjściem. Każdy pies to baczny obserwator i nawet w chwili, gdy nam samym wydaje się, że nie zwraca on na nas najmniejszej uwagi jego umysł rejestruje poszczególne zdarzenia i utrwala danego rodzaju bodźce. Doprowadzenie naszego czworonoga do tego stanu rzeczy, iż będzie on nasze wyjścia traktował, jako coś powszedniego i najnormalniejszego w świecie przyczyni się do znacznej poprawy jego emocji przed naszym wyjściem.

Pamiętajmy, że w żadnym wypadku nie należy krzyczeć i grozić psu przed wyjściem w celu jego uspokojenia, nie należy też z nim bawić się i próbować ukoić zbliżającą się chwilę rozstania. Tego rodzaju zachowanie przyczyni się tylko do pogłębienia stresu i wzrostu lęku przed samotnym pozostawieniem go w mieszkaniu.


  • Zabawka dla psa

  • Samotność psa

Nie jest tajemnicą, że pies pozostawiony samotnie w mieszkaniu większość czasu poświęca na sen, ewentualnie na zabawę, jest to zależne w znacznej mierze od jego wieku. W celu urozmaicenia mu formy rozrywki warto jest pozostawić naszemu pupilowi różnego rodzaju gryzaki i inne podobne przedmioty. Pamiętajmy jednak, że zawsze po powrocie do mieszkania chowamy powyższego rodzaju atrybuty psiej rozrywki. Ma to na celu przyzwyczajenie naszego czworonoga, iż pod naszą nieobecność jedną z lepszych form spędzenia wolnego czasu będzie samotna zabawa z gumowymi zabawkami.

Jeżeli istnieje tego rodzaju możliwość to próbujmy również jak najczęściej spędzać z psem dużą ilość wolnego czasu. Wybieganie się naszego czworonoga po za miastem lub podczas psich zawodów pozwoli mu w znaczny sposób wyciszyć się i pozbyć niekiedy dosyć znacznych nawet nadmiarów energii.

Bycie opiekunem psa i poświęcenia mu czasu to nie tylko jego jak największa ilość, lecz także a może nawet przede wszystkim odpowiednia jego jakość. Czasami zdarza się, że pies odczuwający lęk przed samotnością, będąc pozostawiony samotnie w mieszkaniu zaczyna po nim krążyć dostarczając sobie tym samym szereg zbędnych emocji przyczyniających się do jeszcze większego pobudzenia czworonoga. W celu wyeliminowania takiego zachowania warto jest zastosować regułę ograniczonej przestrzeni, polegającą na wyznaczeniu naszemu podopiecznemu miejsca, w którym to będzie się znajdował podczas naszej nieobecności.

W przypadku wyjątkowo trudnych reakcji na pozostawanie naszego czworonoga w domu jednym z korzystniejszych rozwiązań jest bez wątpienia możliwość ze skorzystania porad doświadczonego behawiorysty. Dzięki odpowiednio dobranemu szkoleniu i umiejętnie dobranej psiej terapii, osoba ta potrafi w znaczny sposób zmienić nastawianie psa, przyczyniając się tym samym do właściwych relacji pomiędzy nim a jego opiekunem i światem go otaczającym.

Uczuciem dosyć mocno potęgującym samotność psa jest bez wątpienia strach. Jedną z sytuacji, która w znaczny sposób wzmaga odczuwanie lęku i samotności jest noc sylwestrowa i huk wystrzałów rakiet i petard. Dobrze jest, gdy w tym czasie nasz pupil będzie mógł uzyskać wsparcie od nas samych lub kogoś z bliskich mu osób pozostających w tym czasie w domu.

Tagi artykułu: