Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Schapendoes

 Rys historyczny

  Psy podobne do Schapendoes żyły na terenach wschodniej, środkowej i południowej Europy już w czasach średniowiecznych. Psy były wówczas wykorzystywane do pilnowania stad owiec na równinach. W okolicach prowincji Drenthe i Veluwe psy były hodowane przez biednych pasterzy, którzy często krzyżowali czworonogi z innymi rasami – bardziej liczyły się dlań funkcje użytkowe niż uzyskanie jednolitego wyglądu u czworonogów.

     Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku psy występowały na terenie całej Holandii – wszędzie gdzie był możliwy wypas owiec. Owczarze bardzo cenili inteligencję i niezwykły zapał do pracy Schapendoesów. Współczesny czworonóg należy do grupy kudłatych psów owczarskich o głowach obrośniętych bujnym włosem. Ich przedstawicielami są: bearded collie, puli, polski owczarek nizinny, briard, owczarek staroangielski, bergamasco i niemiecki pudel owczarski. Wszystkie te rasy stanowią pomniejszoną wersją górskich psów pasterskich. Prawdziwy renesans rasy nastąpił w drugiej połowie XX wieku, kiedy to niderlandzki kynolog Toepoel założył związek De Nederlandse Schapendoes  współpracy z innymi hodowcami i kynologami. W roku 1954 stworzono pierwszy standard rasowy i założono księgi hodowlane. Do pełnego uznania rasy doszło w 1971 roku i od tego czasu hodowcy wykorzystują do rozrodu jedynie psy o udokumentowanym pochodzeniu.

rasa psów Schapendoes

Schapendoes Chilli, fot. Lovisa

Temperament Schapendoes

     Holenderski Schapendoes to typowy pies pasterski – bardzo troskliwy i odważny. Jest inteligentny i czujny, a przy tym wesoły i przyjazny. Niestety, może być również trudny w prowadzeniu, gdyż jak wszystkie psy owczarskie bywa bardzo uparty. Zupełnie nie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi i ludzi zapracowanych (choć bywają wyjątki). Potrzebuje dużo ruchu, zatem najlepszym opiekunem będzie dla niego osoba która biega, uwielbiająca ruch na świeżym powietrzu. Schapendoes jest przyjazny wobec ludzi dobrze mu znanych.
      Dość dużym problemem może być jednak sierść psa, do której z łatwością przyczepia się piach, błoto i śnieg. Po każdym spacerze należy dokładnie oczyścić sierść z brudu i kurzu. Warto przy tym dodać, że czworonóg bywa dość szczekliwy.

Wygląd psów rasy Schapendoes

     Współczesny Schapendoes jest psem o lekkiej budowie ciała. Wysokość w kłębie u dorosłych psów powinna kształtować się w przedziale od 40 do 50 cm. Waga ciała kształtuje się w granicach 20 kilogramów. Czaszka niemal zupełnie płaska z umiarkowaną bruzdą czołową i dobrze zdefiniowanymi łukami brwiowymi. Stop dobrze zaznaczony. Grzbiet nosa umieszczony nieco poniżej linii czaszki.

Kudłaty pies z Holandii Schapendoes

rasa psa Schapendoes

Kufa mniejsza niż odległość między stopem i guzem potylicznym; zwęża się ku dołowi i jest lekko zaokrąglona na końcu. Zęby są normalnie rozwinięte w zgryz nożycowy. Łuki jarzmowe silnie widoczne. Oczy dość duże, okrągłe i brązowe. Nie powinny sprawiać wrażenia, że są czarne lub wpadające w czerń . Białko oka powinny być widoczne, kiedy pies patrzy mocno na bok. Oczy szczere i żywe. Uszy ustawione dość wysoko; nie są ani zbyt duże, ani zbyt mięsiste. Wiszą luźno, ale nie w płasko na głowie. Są mocno owłosione i mobilne, ale nie powinny wystawać poza obrys czaszki.

     Sylwetka Schapendoes wpisuje się w kształt prostokąta, co oznacza, że wysokość w kłębie jest nieco mniejsza niż długość mierzonej od kłębu do nasady ogona. Klatka piersiowa o dobrej głębokości. Żebra umiarkowanie wysklepione. Brzuch niezbyt mocno podciągnięty. Ogon jest długi, dobrze owłosiony i pokryty charakterystycznymi piórami. Ogon jest ogólnie cechą typową dla rasy; w spoczynku zwisa smętnie, a gdy pies wpada w kłus stoi wysoko. Kiedy zaś galopuje, jest wyciągnięty równolegle do powierzchni ziemi. Podczas skoków ogon służy jako ster. Gdy pies jest czujny, ogon może być podniesiony wysoko.

Pies z I grupy FCI - Schapendoes

piesSchapendoes

     Kończyny przednie są proste i lekkokościste. Stawy skokowe w kończynach tylnych umiarkowanie kątowane i dobrze umięśnione. Śródstopie krótkie. Łapy dość duże i elastyczne, szerokie i owalne. Palce zwarte. Opuszki grube i sprężyste z obfitym włosem między nimi. Wilcze pazury są dozwolone.

     Schapendoes ma grubą warstwę sierści, która jest długa (około 7 cm lub więcej w tylnych partiach). Sierść nie jest zupełnie gładka, ale również niekręcona. Wszystkie kolory umaszczenia są dozwolone. Najkorzystniej jednak, że jeżeli maść psa przybiera barwę szarą poprzez błękitnoszarą do całkowicie czarnej. Idealna wysokość w kłębie dla psów wynosi 43 - 50 cm, zaś dla suk: 40 - 47 cm. Pies nie powinien ważyć więcej niż dwadzieścia kilogramów.

Pielęgnacja i zdrowie Schapendoes

     Schapendoes nie jest rasą specjalnie chorowitą. Nie odnotowano żadnych przypadłości zdrowotnych charakterystycznych dla rasy. Z chorób o podłożu genetycznym zdarzają się dysplazja i PRA. Pielęgnacja również nie sprawia problemów, niemniej właściciel musi pamiętać o codziennym przeczesywaniu sierści.

Ciekawostką jest, że słowo Schapendoes w tłumaczone na język polski oznacza pudla owczego.

Znakomity pies pasterski Schapendoes

holenderski Schapendoes

Wysokość: Psy osiągają od 43 do 50 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 40 do 47 centymetrów.

Waga: Pies nie powinien ważyć więcej niż dwadzieścia kilogramów.

Umaszczenie: Wszystkie barwy dopuszczalne, niemniej najbardziej preferowana jest szara i jej wszystkie odcienie między niebiesko-szarym i czarnym.

Zdrowie: Zdrowa rasa psów, z chorób o podłożu genetycznym zdarzają się dysplazja i PRA.

Pielęgnacja: Wymagane jest codzienne przeczesywanie sierści.

Rodzina: Współczesne Schapendoes są psami rodzinnymi, bardzo oddanymi swoim bliskim. Szybko się uczą, nie sprawiają problemów wychowawczych. Sprawdzają się w konkurencjach ruchowych takich jak agility, pasterstwo i frisbee.

Długość życia: 12 - 15 lat

Kraj pochodzenia: Holandia

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1000 do nawet 2000 EURO. Szczeniaki można nabyć tylko za granicą.

Klasyfikacja FCI - I grupa owczarki i psy pasterskie, sekcja 1, wzorzec nr 313. Nie podlega próbom pracy.

holenderska rasa psow, holenderski schapendoes, jak wygląda schapendoes, pielegnacja schapendoes, pies do pilnowania owiec, pies pasterski, pies rasy schapendoes, pies schapendoes, pies sredniej wielkosci, psy schapendoes, pudel owczy, rasy psów schapendoes, schapendoes, schapendoes cena, schapendoes choroby, schapendoes dzieci, schapendoes galeria, schapendoes historia, schapendoes opinie, schapendoes opis rasy, schapendoes pielęgnacja, schapendoes pies, schapendoes rasa, schapendoes rasa psow, schapendoes temperament, schapendoes umaszczenie, schapendoes waga, schapendoes wygląd, schapendoes zdjęcia, schapendoes zdrowie, szczekliwa rasa psow, temperament schapendoes

Tagi artykułu: