Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Schnoodle (Sznauceropudel)

Krzyżówka psów

    Schnoodle (Sznauceropudel lub Pudlosznaucer) to krzyżówka Sznaucera i Pudla. Rasa nie została wprowadzona do rejestru amerykańskiego Związku Kynologicznego, jednakże figuruje na listach niektórych klubów hodowlanych m.in. American Canine Hybrid Club oraz Continental Kennel Club.

Historia

     Pies Schnoodle został opracowany w 1980 roku, kiedy coraz powszechniejsze stało się krzyżowanie Pudli z innymi rasami psów. Celem hodowców było stworzenie czworonoga, który prawie nie traci sierści, łatwego w ułożeniu i bardzo rodzinnego. Rasa już od samego początku stała się bardzo popularna, przez co niektórzy hodowcy zaczęli krzyżować Schnoodle między sobą, aby utrwalić jeden wzorzec rasy.  Wprowadzenie do hodowli krzyżówki Sznaucera olbrzymiego i standardowego Pudla jest stosunkowo świeżą praktyką i godzącą w pierwotną ideę. Należy bowiem pamiętać, że psy duże i standardowe różnią się pod względem temperamentu i cech osobowościowych od swoich małych kuzynów.

Wygląd Schnoodla

     Istnieją trzy odmiany Sznaucerów i kilka odmian Pudli, skutkiem czego sama hybryda również występuje w różnych klasach wielkości. Póki co żaden klub nie stworzył wzorca rasy (choć jeden jest w fazie planowania). Większość Schnoodle występuje w wersji ‘małej’, gdyż do krzyżowania najczęściej wykorzystuje się Miniaturowe Sznaucery i Pudle Toy.

Odmiany hybrydy:

  1. Schnoodle toy – wysokość w kłębie waha się w granicach 10-12 cm, zaś waga nie powinna przekraczać 6-10 kilogramów.
  2. Miniaturowe Schnoodle mierzą od 12 do 15 cm wysokości w kłębie i ważą od 13 do 20 kilogramów.
  3. Standardowe Schnoodle (krzyżówka Pudla i Sznaucera średniego) mierzą od 15 do 26 cm wysokości w kłębie, a masa ich ciała wynosi ponad 20 kilogramów (niesprecyzowana górna granica).

Sierść Schnoodle powinna być miękka i falista niczym u szczeniaka Sznaucera. W żadnym przypadku nie może być szorstka jak u dorosłego Sznaucera i napięta, lokowana jak u pudla. Preferowanymi typami umaszczeń są: czerń, szarość, srebro, brąz, biel, morela, sable, czerń i biel, czarny podpalany, a nawet łaciaty.

Czy Schnoodle to psy hipoalergiczne?

     Psy Schnoodle są przez wielu hodowców uznawane za psy hipoalergiczne. Trudno ustosunkować się do tej tezy, zwłaszcza jeżeli przypomnimy sobie, że nie ma naukowych dowodów, iż jakakolwiek rasa psów przejawia właściwości hipoalergiczne.

 

Problemy zdrowotne

     Rasa jest generalnie zdrowa, niemniej istnieje kilka typowych przypadłości zdrowotnych: progresywny zanik siatkówki, zaćma, zwichnięcie rzepki, padaczka, cukrzyca, choroba Addisona. Powszechne są również problemy gastryczne.

Suczka Schnoodle (krzyżówka Pudla i Sznaucera)

Suczka Schnoodle - Moose autor seligmanwaite

Temperament Sznauceropudla

    Schnoodle jest mieszańcem, w związku z czym nigdy nie wiadomo, jakie cechy osobowościowe ujawni w przyszłości.  Hodowcy często zakładają się, że mieszaniec będzie łączył najlepsze cechy dwu  lub więcej ras, czego niestety nie da się w stu procentach zweryfikować.

    Psy Schnoodle nie powinny przebywać stale na wybiegu bądź w budzie. Psy czują się najlepiej, mogąc przebywać w towarzystwie właścicieli. Jeżeli przez dłuższy czas zostają same w domu, mogą się u nich rozwinąć zachowania destrukcyjne. Równie poważnym problemem jest szczekanie, które w pewnym momencie może doprowadzić do poważnych konfliktów domowych. Odwołując się do naszej wiedzy o Sznaucerach i Pudlach, możemy wyprowadzić kilka wniosków:

  •  psy mocno przywiązują się do swoich opiekunów, pomijając niekiedy pozostałych członków rodziny;
  • bezzasadny upór i samodzielność do cechy przypisywane Sznaucerom, a co za tym idzie i naszym mieszańcom;
  • Schnoodle mogą nie akceptować dzieci oraz małych zwierząt. Musimy się z tym pogodzić.

Pielęgnacja Schnoodle

    Przynajmniej raz w tygodniu należy sprawdzać uszy psa i wycierać je wacikiem zwilżonym łagodnym płynem antybakteryjnym do czyszczenia uszu. Zęby myjemy, lub podajemy psu specjalne kości ścierające kamień nazębny. Codzienne szczotkowanie pozwala uniknąć chorób dziąseł i zapobiega nieświeżemu oddechowi. Paznokcie przycinamy wówczas, gdy słyszymy charakterystyczny stukot pazurów o podłogę.

Pies schnoodle

Schnoodle - skrzyżowanie pudla i sznaucera

Ocena rasy w skali od 1 do 5

Zdolności adaptacyjne – 5

Wyrażanie uczuć – 5

Zachowanie w domu – 5 

Tendencja do szczekania – 3

Przyjazne nastawienie wobec innych zwierząt w tym kotów – 4

Przyjazne nastawienie do dzieci – 4

Współżycie z psami – 3

Zapotrzebowanie na ruch – 3

Zdrowie i pielęgnacja – 5 (psy nie wymagają wzmożonej pielęgnacji; są raczej zdrową rasą)

Inteligencja – 5

Żartobliwość – 5

Łatwość w wyszkoleniu – 5

Instynkt terytorialny – 3

Schnoodle w zimowej kurteczce na spacerze w zimie.

Suczka Schnoodle - Moose podczas zimowego spacerku autor seligmanwaite

Schnoodle krótka charakterystyka

Wysokość: psy występują w różnych odmianach. Brak ogólnie obowiązującego wzorca.

Waga: j.w.

Pielęgnacja: pies ma grubą, falistą sierść, która wymaga częstego szczotkowania. Duża podatność na infekcje ucha. Niezbędne regularne szczotkowanie zębów i dziąseł.

Umaszczenie: preferowanymi typami umaszczeń są: czerń, szarość, srebro, brąz, biel, morela, sable, czerń i biel, czarny podpalany, a nawet łaciaty.

Zdrowie: do najczęściej spotykanych przypadłości zdrowotnych zaliczamy: progresywny zanik siatkówki, zaćma, zwichnięcie rzepki, padaczka, cukrzyca, choroba Addisona. Powszechne są również problemy gastryczne.

Rodzina: raczej tolerancyjne wobec dzieci i małych zwierząt. Bezwarunkowo kochają swoich opiekunów. Dość łatwe w ułożeniu.

Tagi artykułu: