Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Segugio Maremmano

Segugio Maremmano to rasa psów wywodząca się z przybrzeżnych równin Maremma w Toskanii. W swoim kraju jest powszechnie wykorzystywana do polowania na dzika. Toskańscy hodowcy opracowali rasę nie ze względu na jej przymioty fizyczne, ale umiejętność polowania na dzikiego zwierza, dlatego też czworonogi różnią się między sobą zarówno typem umaszczenia, jak i szczegółami anatomicznymi.
Rasa jest uznawana przez ENCI (Włoski Kennel Club), który zarejestrował już 6 600 jej przedstawicieli. W 2009 roku pies Segugio Maremmano był trzecią najpowszechniej występującą rasą we Włoszech.
Zważywszy na dużą liczbę założycieli i zmienność genetyczną rasy, psy cieszą się dobrym zdrowiem i ominęły je problemy typowe dla czworonogów zrodzonych w wyniku chowu wsobnego. Warto przy tym zauważyć, że większość ras psów pochodzi od bardzo małej liczby założycieli – przykładowo do rozwoju rasy Siberian Husky wykorzystano zaledwie 9 czworonogów, w związku z czym w rasie często występują schorzenia spowodowane mutacjami genów.

Segugio Maremmano

psy Segugio Maremmano

Wygląd

Segugio Maremmano to psy średniej wielkości o rustykalnym wyglądzie. Samce mierzą od 44 do 52  cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 42 do 50 cm. Ich waga kształtuje się w przedziale od 13 do 23 kg. Tułów jest mocno zbudowany. Kłąb lekko uniesiony w pobliżu łopatki. Klatka piersiowa dobrze rozwinięta, brzuch nigdy niewycofany. Dobry stosunek długości i szerokości zadu. Głowa brachycelaficzna, jej długość stanowi 4/10 wysokości w kłębie. Skóra dobrze przylegająca. Kufa mierzy 1/12 długości głowy. Nos prosty. Drobne i wąskie usta, wargi zawsze czarne. Oczy nieco owalne, o ciemnym kolorze. Obręcze powiek czarne. Płaskie, szerokie uszy dobrze przylegają do szczęk. Są trójkątne.

Zęby białe, ustawione w regularnym zgryzie nożycowym – cęgowy jest dozwolony. Skóra dobrze przylegająca na całym ciele. Ramię prostopadłe do podłoża. Owalne stopy mają szczelnie zamknięte palce. Paznokcie mocne, zwykle czarne. Mięśnie ud dobrze rozwinięte. Górna linia grzbietu prosta. Ogon może zostać odcięty nieco niżej niż w połowie długości. Położony na wysokości linii zadu; stopniowo zwężający się ku końcowi, pozbawiony frędzli. Bezogonowe są dozwolone.

psy Segugio Maremmano

psy myśliwskie Segugio Maremmano


Istnieją dwa rodzaje sierści: krótka i szorstka. W odmianie krótkiej włos jest gęsty i równo zakrywa całe ciało. Niekiedy wyjątkowo grube włosy porastają pysk i kończyn. W odmianie szorstkiej długość włosa wynosi od 3 do 4 cm na całym ciele. Dozwolonymi kolorami umaszczenia są: intensywnie płowe, wyblakła płowość, czarny podpalany i paskowane. U psów mogą występować prześwity bieli w różnych miejscach, np. na nogach, od nadgarstka do stóp, na szyi oraz biała gwiazda na piersi. Biały pasek występuje także na czole i końcówce ogona.

Segugio Maremmano temperament

Segugio Maremmano to psy użytkowe, które raczej nie odnajdą się w typowym środowisku miejskim. Mają olbrzymi zapał do pracy i chętnie wykonują polecenia opiekuna. Nie znoszą bierności i każdą wolną chwilę chciałyby spędzić na dworze. Mają przyjemny, dźwięczny wokal – bardzo charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny przez wprawionych myśliwych. Psy polują zarówno indywidualnie, jak i w grupie.

pies Segugio Maremmano

głowa psa Segugio Maremmano

Zdrowie i pielęgnacja

Segugio Maremmano są generalnie zdrową rasą. Ich pielęgnacja ogranicza się do okresowego przeczesywania włosa.

Wysokość: Samce mierzą od 44 do 52  cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 42 do 50 cm.

Waga: Ich waga kształtuje się w przedziale od 13 do 23 kg.

Umaszczenie: Dozwolonymi kolorami umaszczenia są: intensywnie płowe, wyblakła płowość, czarny podpalany i paskowane.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa.

Pielęgnacja: Wystarczy okresowe przeczesywanie włosa.

Rodzina: Psy Segugio Maremmano dobrze dogadują się z opiekunem. Niektórzy twierdzą, że to czworonogi jednego właściciela i nigdy nie przywiążą się bliżej do pozostałych członków rodziny. Potrzebują dużo ruchu i aktywności na świeżym powietrzu.

Cena Segugio Maremmano waha się od 1200 do 1800 €

Tagi artykułu: