Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Seter angielski

Historia

     Bezpośrednimi przodkami seterów były spaniele. Na samym początku psy były wykorzystywane przez myśliwych do aportowania oraz wystawiania zwierzyny, którą następnie przechwytywano w sieć. Ustabilizowanie rasy nastąpiło w połowie XIX wieku. Wtedy też angielski lord Edward Laverack wyhodował pierwsze setery. Psy zdobyły wielką popularność w międzywojennej Polsce, a większość osobników pozostawała w rękach ziemiaństwa. Jako ciekawostkę warto dodać, że czworonogi bywały nazywane laverackami.

Wygląd

    Głowa Setera angielskiego jest noszona wysoko, długa i sucha, ale bez przesady. Czaszka lekko zaokrąglona między uszami. Guz potyliczny dobrze zaznaczony. Stop dobrze zdefiniowany. Nos duży w kolorze czarnym lub wątrobianym (w zależności od umaszczenia). Nozdrza szeroko otwarte. Kufa średniej długości. Długość pyska (od stopu do nosa) musi być równa długości czaszki (od potylicy do oczu). Wargi ściśle przylegające do siebie. Szczęki mocne, prawie jednakowej długości. Wyraźny zgryz nożycowy. Oczy owalne, inteligentne, delikatne, o wyrazistej piwnej barwie (im ciemniejszy kolor tym lepiej). Uszy średniej długości. Szyja raczej długa, elegancka, umięśniona i sucha. Skóra na szyi nie tworzy fałdy lub podgardla.

   Ciało średniej długości. Lędźwie szerokie, mocne i muskularne. Żebra dobrze wysklepione. Ogon średniej długości, szablowaty w kształcie, pokryty bujnym włosem. Frędzle zaczynają się w dolnej części ogona. Włos na ogonie jest długi, lśniący, miękki i jedwabisty, lekko falisty lecz nie kędzierzawy.

Ogon jest zawsze w ruchu, zwłaszcza gdy pies się porusza; nigdy nie jest podniesiony powyżej zadu. Łopatki ukośne, dobrze kątowane. Łokcie osadzone nisko. Przedramię proste i muskularne, o mocnych, okrągłych kościach. Śródręcze krótkie, mocne, okrągłe i proste. Kończyny tylne muskularne. Nogi i uda długie. Kolana dobrze zgięte. Łapy mocne, dobrze wysklepione. Palce chronione przez włosy, które rosną między nimi. Stawy skokowe poruszają się swobodnie. Biodra, kolana i staw skokowy widziane z tyłu są do siebie równoległe. W tylnej części głowy i na uszach włos jest lekko falisty, lecz nie kędzierzawy, długi i jedwabisty. Na przednich kończynach ud występuje charakterystyczne pierzenie.


  • Seter angielski

  • Seter angielski

Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarno-białe (blue-belton), pomarańczowy i biały (orange-belton), żółty i biały (limon-belton), czerwony-brązowy i biały (inaczej wątrobiany) lub tricolor, czyli czarny, biały i miedziany. Bez względu na połączenie plamy kolorów nie powinny być zbyt rozległe. Dorośli przedstawiciele rasy seter angielski powinni mierzyć od 65 do 68 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze i mierzą od 61 do 65 centymetrów. Dorosły pies waży średnio od 25 do 36 kilogramów. Suki są lżejsze i ważą od 20 do 32 kilogramów.

Temperament

     Seter angielski jest szybkim, energicznym i bardzo skutecznym psem myśliwskim. Zwierzęta posiadają gruby płaszcz odporny na zmienne warunki pogodowe i niskie temperatury, dlatego doskonale radzą sobie nawet w najtrudniejszym terenie. Są przy tym niezwykle łagodne i spokojne, co czyni je wspaniałymi towarzyszami zabaw dla małych dzieci. Setery angielskie są bardzo żywiołowe i pełne życia w czasie spacerów, ale stosunkowo mało aktywne w pomieszczeniach zamkniętych. Pomimo cudownego, przyjacielskiego charakteru, każdy seter powinien przejść szkolenie z zakresu posłuszeństwa. Wczesne szkolenie pozwala zapobiec rozwojowi złych nawyków.

   Setery angielskie uwielbiają wędrować, kopać i są bardzo dobrymi skoczkami. Niestety, nie nadają się do życia na zewnątrz, tzn. w budzie lub na wybiegu. Pozostawione na podwórku przez długi zbyt okres, stają się pobudzone i szczekają na wszystkich ludzi. Jeżeli chcemy, aby pies pozostawał w bardzo dobrej formie – zarówno psychicznej, jak i fizycznej – powinniśmy odbywać z nim długie, regularne spacery.

Zdrowie

   Setery angielskie są podatne na schorzenia natury laryngologicznej. Wielu przedstawicieli rasy choruje na wrodzoną głuchotę. Innymi typowymi przypadłościami są: autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, niedoczynność tarczycy, dysplazja łokcia oraz różnego rodzaju  alergie, na niektóre składniki żywności. Najczęstszą przyczyną śmierci seterów angielskich jest jednak nowotwór. Średnia długość życia psów wynosi od 11 do 12 lat, ale przeżywalność w granicach 13-15 lat również nie jest niczym niezwykłym.

 

Pielęgnacja

   Wymagane jest regularne czesanie i szczotkowanie płaszcza. Kąpiele powinny odbywać się raczej sporadycznie i najlepiej z użyciem suchego szamponu. Włos obcinamy jedynie na kończynach. Rasa nie zrzuca bardzo dużo sierści. Właściciel musi pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów i czyszczeniu uszu.


  • Seter angielski

  • Seter angielski

Wysokość: Dorośli przedstawiciele rasy seter angielski powinni mierzyć od 65 do 68 centymetrów wysokości w kłębie, suki 61 - 65 cm.

Waga: Dorosły pies waży średnio od 25 do 36 kilogramów. Suki są nieco lżejsze i ważą od 20 do 32 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarno-białe (blue-belton), pomarańczowy i biały (orange-belton), żółty i biały (limon-belton), czerwony-brązowy i biały (inaczej wątrobiany),  a także tricolor, czyli połączenie czerni, bieli i miedzi. Bez względu na połączenie prezentacja kolorów powinna być raczej oszczędna.

Pielęgnacja: W zupełności wystarczy systematyczne szczotkowanie włosa. Właściciel powinien pamiętać także o regularnym obcinaniu pazurów oraz czyszczeniu okolic uszu.

Zdrowie: Większość zwierząt umiera na chorobę nowotworową. Psy cierpią również na wady wrodzone takie jak głuchota. Innymi często spotykanymi schorzeniami są: autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, niedoczynność tarczycy, dysplazja łokcia oraz różnego rodzaju  alergie, na niektóre składniki żywności.

Rodzina: Setery angielskie są bardzo rodzinnymi czworonogami, które nade wszystko ukochały sobie kontakt z drugim człowiekiem. Jeżeli chcemy, aby nie wykazały zachowań destrukcyjnych w przyszłości, zalecane jest wczesne przeprowadzenie szkolenia.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Długość życia: 10 do 12 lat

Inne nazwy: Laverack, lawerak

Cena szczeniąt z rodowodem 6500 - 7000 złotych. Źródło (allegro, alegratka, olx, psiaki). Ceny z roku 2021.

Klasyfikacja FCI - grupa VII, sekcja 2, nr wzorca 2. Podlega próbom pracy.

angielskie psy, brytyjska rasa psów, english setter, laverack, lawerak, pies rasy seter angielski, pies seter, pies seter angielski, psie rasy, psy angielskie, psy do aportowania zwierzyny, psy łagodne i spokojne, psy myśliwskie, psy pies, psy rasowe, rasa psa seter angielski, rasa seter angielski, rasy psów, rasy psów seter angielski, seter, seter angielski, seter angielski cena, seter angielski charakter, seter angielski choroby, seter angielski galeria, seter angielski historia, seter angielski hodowla, seter angielski hodowle, seter angielski o rasie, seter angielski opinie, seter angielski opis, seter angielski opis rasy, seter angielski pielęgnacja, seter angielski rasa, seter angielski rasa psów, seter angielski sprzedam, seter angielski szczeniaki, seter angielski temperament, seter angielski umaszczenie, seter angielski waga, seter angielski wygląd, seter angielski wysokość, seter angielski zdrowie, seter do adopcji, seter pies, setery, setery angielskie, setery do adopcji, umaszczenie setera angielskiego, zdjęcia setera angielskiego

Tagi artykułu: