Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Seter irlandzki mahoniowy

Historia

     Seter irlandzki mahoniowy żył na wyspie już w XVIII wieku. W dawnych czasach był wykorzystywany przez irlandzką szlachtę do tropienia zwierzyny.
W Irlandii powszechnie hodowano setery o umaszczeniu albo łaciatym, w łaty koloru od czerwono-rudego do ciemnomahoniowego na białym tle, albo o maści wymienionych kolorów z białym znakowaniem na głowie, piersiach i palcach. Zdecydowanie rzadszym widokiem był pies o jednolitej czerwono-rudej bądź mahoniowej maści. Pod koniec XIX wieku całkowicie zaniechano hodowli psów  łaciatych lub z białym znakowaniem.  W pierwszym standardzie rasy, opracowanym w 1885r., uznano  wyłącznie maść jednolitą, dopuszczając niewielkie białe znakowania. Seter irlandzki w pierwotnym typie odznaczał się dużą wysokością w kłębie, mocną budową ciała i wytrzymałością fizyczną.  Obecnie hoduje się setera o średniej wysokości w kłębie. Seter irlandzki o maści mahoniowej jest najbardziej ceniony spośród wszystkich irlandzkich seterów.

Wygląd

    Seter to pies o mocnej i solidnej budowie ciała. Głowa długa, sucha i niezbyt szeroka miedzy uszami. Kufa i czaszka takiej samej długości, o równoległych krawędziach. Czaszka lekko wysklepiona między uszami, pojemna. Guz potyliczny dobrze zaznaczony. Łuki brwiowe wzniesione. Nos może przybierać barwę ciemnomachoniową, ciemnoorzechową lub czarną; o szerokich nozdrzach. Kufa umiarkowanej głębokości, dość tępo zakończona. Wargi niezbyt obwisłe. Szczęki niemal jednakowej długości. Uzębienie pełne. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy niezbyt duże; w kolorze ciemnego orzecha lub ciemnobrązowe. Uszy średniej wielkości, delikatnej budowy, osadzone nisko i daleko ku tyłowi. Fałda zwisa ściśle przy policzkach. Szyja umiarkowanej długości, dobrze umięśniona. Powinna być łagodnie wygięta, bez obwisłego podgardla. Tułów proporcjonalny do wielkości ciała. Klatka piersiowa o dobrej głębokości, raczej wąska. Żebra dobrze wysklepione. Lędźwie muskularne, lekko wysklepione. Ogon umiarkowanej długości, proporcjonalny do tułowia, osadzony raczej nisko, mocny u nasady. Zwęża się ku końcowi. Noszony na poziomie grzbietu lub nieco poniżej. Kłąb wyraźnie zaznaczony. Kończyny – zarówno przedniej, jak i tylne – mocne, długie, umięśnione i proste. Tył szeroki i mocny.  Stawy kolanowe o dobrym kątowaniu. Stawy skokowe ustawione prosto, niezwrócone na zewnątrz ani do wewnątrz. Stopy małe i zwarte. Palce dobrze wysklepione i ściśle do siebie przylegające.


  • Seter irlandzki mahoniowy

  • Seter irlandzki mahoniowy

  • Seter irlandzki mahoniowy

   Według standardu FCI włos na głowie, przedniej stronie kończyn i na końcach uszu krótki i delikatny. Na pozostałych częściach ciała umiarkowanej długości, przylegający i możliwie nie kędzierzawy ani falisty. Frędzle na górnej części uszu długie i jedwabiste; na tylnej stronie nóg długie i delikatne. Obfite owłosienie na brzuchu tworzy frędzle rozciągające się na przedpiersie i szyje. Stopy dobrze owłosione miedzy palcami. Ogon ozdobiony piórem z dość długiego włosa, skracającego się stopniowo ku końcowi. Pióro i frędzle powinny być proste i przylegające.

Dopuszczalnym typem umaszczenia jest soczysto kasztanowe, bez śladu czerni. Białe znaczenia na piersi, gardle i palcach oraz mała gwiazdka na czole lub wąska strzałka na kufie lub czole nie powodują dyskwalifikacji.Dorosłe psy osiągają średnio od 58 cm do 67 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 28 kg – 32 kg.Suki mierzą od 55 cm do 62 cm i ważą od 26 kg do 30 kg.

Temperament

    Psy Setery irlandzkie są niesamowicie żywe i wesołe. Uwielbiają długie spacery i zabawy na świeżym powietrzu. Wierne i oddane swemu opiekunowi, co nie przeszkadza im jednak szybko przystosowywać się do nowych warunków życiowych i nowego właściciela. Setery, dzięki swemu łagodnemu usposobieniu, są często wykorzystywane w dogoterapii. Raczej nie nadają się do mieszkania z innymi psami, niemniej tolerują je na spacerach. W żadnym wypadku nie zaakceptują jednak obecności kotów i gryzoni na swoim terytorium.
Pełną dojrzałość psychiczną osiągają w dopiero po ok. 30 miesiącach życia. Obdarzone ogromnym temperamentem, wymagają konsekwentnego prowadzenia. Szybko uczą się nowych komend i podporządkowują opiekunowi.

Seter irlandzki mahoniowy

Pielęgnacja

    Kąpiele okazjonalnie, kiedy pies jest naprawdę brudny. Czesanie obligatoryjnie raz w tygodniu metalowym grzebieniem oraz szczotką zwykłą lub druciano-włosianą. Aby nie wyrywać włosa, należy go wcześniej zwalczyć specjalnym spryskiwaczem. Podszerstek codziennie za pomocą trymera hakowego.

Zdrowie

   Przeciętna długość życia psa Setera irlandzkiego wynosi 15 lat. Rasa nie jest szczególnie chorowita.
Najczęściej spotykaną przypadłością jest dysplazja stawów biodrowych. Psy są również podatne na zapalenia uszu; osady mogą być przyczyną stanów zapalnych. Setery irlandzkie mogą chorować na C.L.A.D – Canine Leukocyte Adhesion Deficiency. Szczeniaki, na skutek niedbałej selekcji hodowlanej reproduktora i matki, z których jedno możne być nosicielem choroby, posiadają dwa recesywne geny, które osłabiają ochronę immunologiczną. Powoduje to szybką śmierć miotu w wyniku, np. zakażeń. Obecnie choroba praktycznie nie występuje, gdyż od hodowców wymaga się, aby przeprowadzili testy na C.L.A.D.
Innymi potencjalnymi schorzeniami są: PRA rcd1 Progressive Retinal Atrophy – choroba oczu, która zaczyna się objawiać już w 6 tygodniu życia szczeniąt jako "ślepota nocna".  W wieku 2 lat powoduje całkowitą ślepotą. PRA to choroba nieuleczalna.


  • Seter irlandzki mahoniowy

  • Seter irlandzki mahoniowy

  • Seter irlandzki mahoniowy

Wysokość: Waga dorosłych psów oscyluje w granicach 28 kg – 32 kg.Suki ważą od 26 kg do 30 kg.

Waga: Dorosłe psy osiągają średnio od 58 cm do 67 cm wysokości w kłębie. Suki mierzą od 55 cm do 62 cm.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia jest soczysto kasztanowe, bez śladu czerni. Białe znaczenia na piersi, gardle i palcach oraz mała gwiazdka na czole lub wąska strzałka na kufie lub czole nie powodują dyskwalifikacji.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Do najczęstszych przypadłości zaliczamy: dysplazję stawów biodrowych, C.L.A.D – Canine Leukocyte Adhesion Deficiency raz PRA – Progressive Retinal Atrophy.

Pielęgnacja: Kąpiele okazjonalnie, kiedy pies jest naprawdę brudny. Czesanie obligatoryjnie raz w tygodniu metalowym grzebieniem oraz szczotką zwykłą lub druciano-włosianą. Aby nie wyrywać włosa, należy go wcześniej zwalczyć specjalnym spryskiwaczem. Podszerstek codziennie za pomocą trymera hakowego.

Rodzina: Psy są bardzo pojętne i szybko uczą się nowych komend. Nie sprawiają problemów wychowawczych; doskonale sprawdzają się w rodzinach z małymi dziećmi. Nie tolerują kotów i gryzoni. Mają ogromne zapotrzebowanie na ruch.

Kraj pochodzenia: Irlandia

Inne nazwy : Red Setter, Irish Red Setter, Seter irlandzki mahoniowy.

Cena szczeniąt z rodowodem 3500 do 5000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Psiaki). Cena z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa VII, sekcja 2, nr wzorca 120. Podlega próbom pracy.

irish setter, pies, pies seter irlandzki mahoniowy, psy, rasa psów, rasy psów seter irlandzki, rasy psów seter irlandzki mahoniowy, seter, seter irlandzki, seter irlandzki adopcja, seter irlandzki cena, seter irlandzki charakter, seter irlandzki choroby, seter irlandzki forum, seter irlandzki hodowla, seter irlandzki mahoniowy, seter irlandzki mahoniowy cena, seter irlandzki mahoniowy forum, seter irlandzki mahoniowy galeria, seter irlandzki mahoniowy historia, seter irlandzki mahoniowy hodowle, seter irlandzki mahoniowy opinie, seter irlandzki mahoniowy opis, seter irlandzki mahoniowy opis rasy, seter irlandzki mahoniowy rasa psa, seter irlandzki mahoniowy sprzedam, seter irlandzki mahoniowy temperament, seter irlandzki mahoniowy umaszczenie, seter irlandzki mahoniowy użytkowość, seter irlandzki mahoniowy waga, seter irlandzki mahoniowy wysokość, seter irlandzki mahoniowy zdrowie, seter irlandzki oddam, seter irlandzki opis rasy, seter irlandzki sprzedam, seter irlandzki szczeniaki, seter irlandzki szczenięta, seter mahoniowy, setery irlandzkie

Tagi artykułu: