Udostępnij ten artykuł.

Seter irlandzki (Red setter)

Seter irlandzki bywa też nazywany Seterem czerwonym, dzięki pięknej, głębokiej barwie sierści. Był on jednak hodowany nie dla walorów estetycznych, lecz jako doskonały pies myśliwski, używany do płoszenia ptactwa i wystawiania zwierzyny.

Wysokość jaką osiąga ta rasa to 60-70 cm.

Waga Seterów irlandzkich mieści się w przedziale 25-32 kg.

Umaszczenie Seter irlandzki zachwyca błyszczącą i jedwabistą sierścią w kolorze kasztanowym lub mahoniowym. Występują u niego dłuższe włosy na ogonie i pod łapami, czyli tzw. pióro i portki.

Pielęgnacja Sierść Setera irlandzkiego wymaga jedynie zwykłego szczotkowania. Częstej kontroli i czyszczeniu muszą być za to poddawane jego zwisające uszy.

seter irlandzki mahoniowy (red setter)

Zdrowie Rasa ta wykazuje średnie skłonności do dysplazji stawów oraz skrętu żołądka. Setery irlandzkie mogą chorować na uwarunkowane genetycznie choroby, jak PRA (choroba oczu prowadząca do ślepoty) oraz CLAD (śmiertelna choroba układu immunologicznego).

Rodzina Seter irlandzki to doskonały pies rodzinny – łagodny, cierpliwy i zawsze skory do zabawy. Potrzebuje dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu. Uczy się szybko i ma niezwykle długą pamięć, jest jednak psem bardzo wrażliwym. Wymaga konsekwencji i zrozumienia, bo stosowanie kar może okazać się odwrotne w skutkach.

Inne nazwy: Red Setter, Irish Red Setter, Seter irlandzki mahoniowy

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 3500 do 5000 złotych. Cena z roku 2022.

Tagi artykułu: