Udostępnij ten artykuł.

Seter szkocki Gordon kompendium

Seter szkocki Gordon należy do wyżłów brytyjskich i oryginalnie wykorzystywany był głównie do polowania na ptactwo. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i doskonałym węchem. Jego nazwa pochodzi od szkockiego arystokraty, który założył pierwszą hodowlę tej rasy.

Wysokość dla psów wynosi 61-75 cm, dla suk natomiast 58-66 cm. Waga dla psa mieści się w granicach 35-42 kg, dla suki 30-35 kg.

Umaszczenie Sierść intensywnie czarna z podpaleniami w kolorze kasztanowym. Szata jest miękka i gładka, z frędzlami na ogonie, łapach i uszach.

Pielęgnacja Seter szkocki Gordon ma zachwycającą, jedwabistą i błyszczącą sierść, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczą normalne kąpiele oraz czesanie, a także usuwanie zanieczyszczeń po spacerach za pomocą metalowego grzebienia.

Zdrowie Pochodzące z dobrych hodowli Setery szkockie właściwie nie mają problemów ze zdrowiem. Uwagę należy zwrócić jednie na ich uszy oraz dbać o to, aby nie przekarmiać psa. Trzeba także kontrolować stan skóry u tych zwierząt, które dużo biegają po łąkach i lasach.

Rodzina Seter szkocki Gordon doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. Jest bystry, inteligentny i posłuszny, a także cierpliwy i towarzyski. Potrafi opiekować się dziećmi w każdym wieku i znosić ich pieszczoty. Należy jednak pamiętać o tym, że do szczęścia potrzebuje przede wszystkim ruchu na świeżym powietrzu i nie można go zamknąć w czterech ścianach.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.

Inne nazwy: Gordon Setter, Setter King Size.

Cena szczeniąt z rodowodem 3500 - 6000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa VII, sekcja 2, nr wzorca 6. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: