Udostępnij ten artykuł.

Sezonowe łysienie boków u psów

Sezonowe łysienie boków u psów może być objawem wielu chorób, dlatego jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany skórne albo zbytnie wypadanie sierści poza okresem linienia to koniecznie powinniśmy to skonsultować z weterynarzem.

Przeważnie sezonowe łysienie boków u psów spowodowane jest alergią, grzybicą albo pasożytami. Alergie pokarmowe, kontaktowe, wziewne, a także może to być reakcja uczuleniowa na ugryzienie pcheł bardzo często objawiają się właśnie różnymi zmianami skórnymi takimi jak świądem, który może doprowadzić do wyłysienia. Do wyłysienia może dojść także w wyniku innych pasożytów takich jak świerzb czy nużeniec. Niezbyt często, ale jednak występuje taka choroba skóry jak sezonowe łysienie boków i niestety przyczyny jej powstawania nie są do końca znane, ale dosyć duże znaczenie w jej rozwoju może mieć prawdopodobnie skrócenie dnia świetlnego podczas jesienno – zimowych miesięcy.

Choroba ta może spotkać psy różnych ras oraz w różnym wieku, ale najczęściej jest ona rozpoznawana u Bokserów, Buldogów francuskich, Buldogów angielskich, Bouvierów, Airedale terierów, Terierów szkockich, Shar pei, Labradorów, Dobermanów, Akity oraz Sznaucerów olbrzymich. Początkowe jej objawy przeważnie pojawiają się między drugim a szóstym rokiem życia, nie stwierdzono żadnej specjalnej skłonności płciowej u psów.

W tej chorobie nie występują żadne ogólne objawy tylko zauważalne są takie zmiany skórne jak:

  • Zmiany skórne pojawiają się zwykle sezonowo, przeważnie na przełomie jesieni oraz zimy, a zanikają na przełomie wiosny i lata, ale zdarza się całkowity brak odrostu sierści;
  • Brak świądu oraz zmian zapalnych;
  • Przeważnie są to symetryczne ubytki sierści po bokach ciała, którym mogą również towarzyszyć przebarwienia skórne;
  • Zmiany można również spotkać w okolicy płytki nosowej, małżowin usznych oraz w okolicy oczu.

Nie istnieje żaden specjalistyczny test, który mógłby potwierdzić sezonowe łysienie boków, a diagnoza jest stawiana na podstawie stwierdzonych objawów oraz dokładnego wywiadu. Dodatkowym badaniem, jakie jest zlecane może być badanie histopatologiczne wycinka skórnego. Wskazane jest również przeprowadzenie badań krwi, które są pomocne przy wykluczeniu innych przyczyn takich reakcji skórnych.

Sezonowe łysienie boków u psów czasem jest mylone łysieniem spowodowanym niedoczynnością tarczycy, nużycy oraz z chorobą Cushinga. Jeżeli u naszego psa zostało stwierdzone sezonowe łysienie boków to w miesiącach jesienno – zimowych konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniego dostępu do światła dziennego, a nawet czasem bardzo dobre efekty przynosi podawanie psu melatoniny. Kłopoty związane z utratą sierści nie zawsze są spowodowane ze zmianami chorobowymi.

Często także takie pojawiające się wyłysienia na łapach psa powstają wskutek zbytniego wylizywania tych miejsc przez psa. Takie zachowanie psa ma przeważnie podłoże psychiczne i najczęściej spotyka psy nerwowe, które często pozostawiane są same w domu lub w kojcu na dosyć długi okres czasu. Wszystkie nawet najmniejsze zmiany w jego życiu mogą wpłynąć negatywnie na jego stan emocjonalny. Zmiana miejsca zamieszkania, legowiska, strata jego ulubionej zabawki czy obecność innych, obcych zwierząt to czynniki, które mogą mieć bardzo duży wpływ na samookaleczenie psa. Leczenie w takim przypadku polega na wyeliminowaniu wszelkich czynników mogących wywoływać stres, oczywiście, jeśli jest to możliwe. Pomocna w takim przypadku może być również porada zoopsychologa, który może doradzić, w jaki sposób podchodzić do nazbyt pobudliwego psa, a także pomoże w zwalczeniu szkodliwie działających zachowań. Ścieranie się sierści może być również przyczyną zbyt szorstkiego legowiska, a w takim przypadku pomocna może się okazać jego wymiana.

Obojętnie czym spowodowane jest sezonowe łysienie boków u psów to każda niepokojąca nas, chociaż w najmniejszym stopniu zmiana powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii, bo tylko właściwe podejście do tego niezbyt przyjemnego w skutkach tematu może uchronić psa od cierpień.

Tagi artykułu: