Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Shalaika hybryda psa i szalaka

Nowa rasa hybryda szakala i psa jest używana do wykrywania bomb, narkotyków, przemytu na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo w Rosji. Omawiana Shalaika hybryda psa i szakala została poddana analizie bioelektrycznej aktywności mózgu, ośrodkowego układu nerwowego. Psy te pomyślnie zdały egzamin. Nowa rasa jest jednak niemal nie znana na świecie. Konieczne przeczytaj wszystko na temat nowej rasy Shalaika hybryda psa i szakala. Jeszcze dziś sprawdź co to za zwierzęta oraz kto i w jakim celu je stworzył.

Shalaika hybryda psa i szakala – małe zwierzę o wyglądzie psa, czy faktyczny pies?

Stworzenie to jest hybrydą szakala i psa. Pochodzi z krzyżowania północnych szakali rasy kaukaskiej i starej rasy arktycznych łajek syberyjskich. Psy te używane są do zaprzęgów oraz do pomocy w polowaniach i przy wypasie reniferów. Ich inna nazwa to husky syberyjskie Siberian Husky. Omawiana hybryda jest natomiast nazywana Shalaika, Szalajka lub pies Sulimowa, od nazwiska swego twórcy.

Od kilkunastu lat hybrydy te pracują dla działu bezpieczeństwa największej rosyjskiej linii lotniczej Aerofłot, na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Istnieje jedynie ok. 40 osobników tej nowej rasy hybrydowej i wszystkie żyją w Rosji, właśnie jako własność Aerofłotu. W żyłach szczeniąt omawianej hybrydy płynie od 10 do 35 procent krwi szakala, a reszta to krew psia. Zwierzęta te w ľ są zatem psami, a w Ľ szakalami. Dzięki krwi szakala są ponoć najlepszymi psami węchowymi na świecie.

Shalaika hybryda psa i szakala – do czego przydatne są te hybrydowe psy?

Zwierzęta te są obecnie wykorzystywane przez rosyjskich naukowców do testowania nowej metody wykrywania materiałów wybuchowych. Testuje się je również do wykrywania innych niebezpiecznych materiałów, a także narkotyków i innego przemytu. Ta nowa psia technika została opracowana w Rosji i opatentowana wspólnie z Aerofłotem w marcu 2015 r. Naukowcy wykorzystali zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym tych hybrydowych psów, do poprawienia ich zdolności węchowych. Zmiany te uzyskano dzięki specjalnemu krzyżowaniu psów z szakalami.

Jak dokładnie powstała omawiana rasa hybrydowa?

Rasa Shalaika, Szalajka czyli pies Sulimowa (ros. Собака Сулимова Sobaka Sulimova, Шалайка) to hybryda czyli krzyżówka psa i szakala. Psy te wytworzył Klim Sulimow w Instytucie Badań Naukowych ds. Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony Środowiska im. DS Likhachev w ZSRR. Swój program hodowlany Sulimow rozpoczął w 1975 r. Jednak ostatecznie dopiero w 2002 r. we wspomnianym Instytucie wyhodowano odpowiednie hybrydy, jakich oczekiwano. Praca hodowlana okazała się żmudna i długa.

Od razu zaczęto te psy używać w rosyjskich liniach lotniczych Aeroflot, głównie do ochrony lotnisk oraz jako psy tropiące nielegalny przewóz, przemyt itp. W sumie w Aerofłocie pracuje ok. 40 psów hybrydowych Sulimowa. Kolejne 9 psów trafiło do oddziału kryminalistyki w Moskwie. Być może któregoś dnia rasa ta zostanie oficjalnie zarejestrowana, jako rasa psów pracujących.

Obecnie jednak jest mało znana i jedyni jej nieliczni przedstawiciele żyją wyłącznie w Rosji. Sulimow stworzył swoją rasę włąśnie dla celów bezpieczeństwa Aerofłotu, największej linii lotniczej w Rosji. Proces hodowli omawianej hybrydy polegał najpierw na skrzyżowaniu dwóch gatunków – psa i szakala. Potem uzyskane szczenięta samce wychowywały samice psów lapońskich, w celu psychologicznego pogłębienia instynktu psa.

Powstałe półkrwi nowonarodzone psowato-szakalowe szczenięta były jednak trudne do szkolenia. Cofnięto je więc z lekko powrotem poprzez krzyżowanie do psów husky. Tak powstała kolejna linia ćwierćkrwi szczeniąt, które okazały się już trenowalne z zachowaniem silnego węchu szakali. Była to również najlepsza forma, jaką dotąd uzyskano. Mimo to, jeszcze bardziej poprawiono jej możliwości szkoleniowe i dostosowanie do człowieka, poprzez dolew trzech innych ras psów. Były to psy pasterskie używane do stad reniferów (Nenet Herding Laika) oraz foksteriery i szpice. Potem hybrydy te dalej hodowano razem przez kolejne siedem pokoleń. Ostateczny wynik okazał się oczekiwanym sukcesem. Silimow nie nazywa ich jednak psią rasą.

Shalaika hybryda psa i szakala – jak bardzo doskonałe są psy-szakale?

Radziecki biolog Klim Sulimow jako pierwszy wpadł na pomysł skrzyżowania psa i szakala. Miało to miejsce pod koniec lat 80 XX w. Sulimow pracował wtedy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych ZSRR i był naukowcem. Dlatego właśnie ta psio-szakalowa hybryda jest też nazywana psem Sulimowa. Naukowiec uważa jednak, że to nie jest jeszcze rasa, lecz hybryda. Wyjaśnia, że wraz ze swoją ekipą naukowców odtworzyli początkową formę przedrasową dzisiejszego psa.

Forma taka istniała ok. 100 000 lat temu. Był to prapies w formie, zanim jeszcze ludzie zaczęli go szkolić i specjalizować. Sulimow wyhodował go na potrzeby takie, jak pomoc w polowaniach, ochronie czy do tropienia węchem. Hybrydowe psy Sulimowa mają lepszy węch niż zwykłe psy. Doskonale pracują nagradzane smakołykiem. Łatwo się też uczą i współpracują ze swoimi przewodnikami. Hybrydy posłużyły też do opracowania innej metody ułatwiającej pracę węchową u psów.

Shalaika hybryda psa i szakala – psy dokładne, ale bardziej zaufane?

Wszelkiego rodzaju urządzenia, nawet te najdroższe, mają pewne ograniczenia w charakterystyce pracy. Węch psa tez ma więc granice swoich możliwości. Jest jednak 10 razy lepszy, niż nasz ludzki węch. Nic dziwnego, że ludzie bardziej ufają pracy węchowej specjalnie do tego szkolonych psów.

Tagi artykułu: