Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Shar pei

Historia

    Chiński Shar pei to jedna z lepiej rozpoznawalnych ras psów. Jak bowiem zapomnieć ten charakterystyczny „hipopotami” pysk i pofałdowaną skórę? Pomimo że rasa cieszy się dużą popularnością wśród psiarzy, niewiele osób zna jej historię oraz pochodzenie. Przyjrzyjmy się zatem przeszłości Shar Peia!
    Shar pei to bardzo stara rasa psów wyhodowana w czasach dynastii Han, czyli ponad 2000 lat temu.  Z tego też okresu pochodzą najstarsze rysunki i ceramiki przedstawiające wizerunki Shar-peia, a w każdym razie psa do złudzenia do niego podobnego. Za miejsce pochodzenia rasy uznaje się chińskie miasto Dialak w prowincji Kwung Tung. W dawnych czasach psy były wykorzystywane głównie do pilnowania stad zwierząt gospodarskich,  polowania, stróżowania oraz obrony świątyń. Wierzono, że niebieski język  Shar-pei  odstrasza demony, a nawet samego diabła. Rasa cieszyła się dużym szacunkiem wśród wszystkich warstw społecznych. Niektórzy historycy rasy sądzą, że przodkami Shar-pei są Chow-chow i Mastiffy tybetańskie.

   W dawnych czasach istniały dwie odmiany Shar pei różniące się między sobą budową ciała. Mocne, dobrze umięśnione i krótkowłose Shar peie zamieszkiwały obszar Chin Południowych, zaś krępe ,niskie, i pełniące rolę pasterza – centralne rejony Chin. Selekcji dokonywano jedynie pod kątem przydatności do pracy – nigdy wyglądu.

  Aż do XX wieku rasa rozwijała się spokojnie na terenie swojego ojczystego kraju. Niestety,  w pewnym momencie Komunistyczna Partia Chin wydała dekret o podatkach za posiadanie psów. Jako że niewielu właścicieli było stać na taki wydatek, psy praktycznie zniknęły z powierzchni ziemi. Na całe szczęście znalazł się jeden pasjonat – mieszkający w Hongkongu chińczyk Matgo Law – który  zwrócił się o pomoc do amerykańskiego czasopisma kynologicznego, które szybko nagłośniło całą sprawę. Do redakcji napłynęło ponad 200 listów od hodowców, którzy byli zdecydowani podjąć się odbudowy rasy.
    W 1974 roku w Księdze Rekordów Guinnessa odnotowano, że Shar pei są najrzadziej spotykaną rasą na świecie. W tym czasie zarejestrowanych było zaledwie 45 osobników.  W 1960r. Matgo Law założył w Hongkongu „Hong Kong and Kowllon Kennel Association”. W 1981 roku rasa uznana została przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. W Polsce psy pojawiły się pod koniec lat 80.


  • Shar pei

  • Psy Shar pei

  • Szczeniak Shar pei

Wygląd

     Shar Pei to pies o zwartej, dobrze związanej sylwetce i średniej wysokości w kłębie. Cechą charakterystyczną rasy są zmarszczki na głowie i fałdy na kłębie. Całości dopełniają małe uszy i kufa jak u hipopotama. Jej długość jest w przybliżeniu równa długości mózgoczaszki. Wargi i górna część kufy grube jakby “wywatowane”. Dopuszcza się wybrzuszenie na końcowym odcinku grzbietu nosa. Głowa dość duża w stosunku do reszty tułowia. Zmarszczki na czole oraz policzkach przechodzą w podgardle. Czaszka płaska i szeroka. Stop umiarkowanie zaznaczony. Nos duży i szeroki. Najbardziej pożądaną barwą nosa jest czerń, niemniej standard FCI dopuszcza każdy inny kolor odpowiadający typowi umaszczenia. Nozdrza szeroko otwarte. Język, podniebienie, dziąsła i wargi, powinny przybierać kolor niebiesko-czarny. Dopuszczalne różowe plamy na języku. U psów o maści rozjaśnionej język koloru lawendy. Szczęki mocne; zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Grubość dolnej wargi nie powinna być aż tak duża, aby zmieniała zgryz. Oczy migdałowatego kształtu, ciemne, o dość ponurym wyrazie; jaśniejsze przy maściach rozjaśnionych. Uszy bardzo małe, dość grube; przybierają kształt trójkąta równobocznego. Powinny być lekko zaokrąglone na końcach, osadzone szeroko i wysoko na głowie wyraźnie powyżej oczu. Szyja średniej długości, mocna, dobrze osadzona na łopatkach. Luźna skóra nie powinna być nadmiernie obfita.
Fałdy skórne na tułowiu, poza okolicą kłębu i nasady ogona, są u dorosłego psa niepożądane.

Grzbiet krótki i mocny. Lędźwie krótkie, szerokie i lekko wysklepione. Zad poziomy. Klatka piersiowa szeroka i głęboka, o mostku sięgającym łokcia. Ogon gruby i okrągły u nasady, ostro zakończony. Powinien być wysoko osadzony, noszony wysoko i zakręcony, albo zwinięty na grzbiecie lub na boku. Kończyny proste, średniej długości i o mocnym kośćcu. Łopatka umięśniona. Skóra na kończynach nie może być fałdowana. Kończyny tylne o dobrej muskulaturze i umiarkowanym kątowaniu. Szata krótka, twarda i sztywna. Włos prosty i odstający; dobrze przylega na kończynach. Długość włosa od 1 do 2.5 cm. Niedopuszczalne strzyżenie. Dopuszcza się wszystkie typy jednolitej maści z wyjątkiem białej. Ogon i tylne partie ciała powinny być nieco jaśniejsze. Ciemniejsze naloty na grzbiecie i uszach tolerowane. Dorosłe osobniki powinny osiągać od 44 do 51 centymetrów wysokości w kłębie. Waga psów powinna oscylować w granicach 18-26 kilogramów.

Temperament

     Jak większość molosowatych shar-pei jest psem o spokojnym, raczej flegmatycznym usposobieniu. Lubi spacery, niemniej nie ma wielkiego zapotrzebowania na ruch i nie wpada w szał niszczenia, kiedy pozostaje zbyt długo w czterech ścianach.  Raczej nie sprawdzi się jako kompan osoby aktywnej – nie pobiega za rowerem ani nie popływa w jeziorze. Rzucanie piłeczką może zainteresować psiaka, ale tylko na krótką chwilę.
    Z posłuszeństwem bywa różnie, niemniej nie można odmówić psu inteligentnym i chęci do współpracy z opiekunem, o ile widzi w niej sens. Słucha komend, ale do czasu. Jeżeli po raz któryś z kolei powtórzymy mu, aby usiadł, albo podał łapę, po prostu nas zignoruje.  Shar pei lubi wylegiwać się w ciepłych miejscach i leżeć na ulubionym posłaniu.
    Shar Pei jest często opisywany  jako pies dominujący i agresywny. Trudno dyskutować z tym twierdzenie, gdyż prawie każdy pies nosi w sobie pewne pokłady agresji i jest skłonny do dominacji. Odpowiednio przeprowadzone szkolenie z zakresu posłuszeństwa zniweluje jednak ten problem.

Pielęgnacja i Zdrowie

     Pielęgnacja shar pei nie sprawia większych trudności. W zupełności wystarczy okazjonalne przeczesywanie sierści oraz kąpiele raz na trzy-cztery miesiące. Wzmożonej uwagi wymagają natomiast oczy. Często zdarza się, że shar-peie mają wywiniętą albo podwiniętą powiekę. Uszy są natomiast narażone na infekcje, zatem należy je regularnie czyścić.

Rasa jest generalnie zdrowa. Do najczęściej spotykanych schorzeń możemy zaliczyć: rodzinną gorączkę shar pei (FSH), amyloidozę oraz mucynozę.


  • Psy Shar pei

  • Shar pei

  • Shar pei

Wysokość: Dorosłe osobniki powinny osiągać od 44 do 51 centymetrów wysokości w kłębie.

Waga: Waga psów powinna oscylować w granicach 18-26 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszcza się wszystkie typy jednolitej maści z wyjątkiem białej. Ogon i tylne partie ciała powinny być nieco jaśniejsze. Ciemniejsze naloty na grzbiecie i uszach tolerowane.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Do najczęściej spotykanych schorzeń możemy zaliczyć: rodzinną gorączkę shar- pei (FSH), amyloidozę oraz mucynozę.

Pielęgnacja: W zupełności wystarczy okazjonalne przeczesywanie sierści oraz kąpiele raz na trzy-cztery miesiące. Wzmożonej uwagi wymagają natomiast oczy i uszy.

Rodzina:  Psy są spokojne i nie przejawiają skłonności do agresji. Bezwarunkowo oddane swojemu właścicielowi. Wymagają konsekwentnego prowadzenia. Raczej nie nadają się do rodzin z małymi dziećmi.

Inne nazwy : chinese shar-pei, chinese fighting dog.

Długość życia: 9 do 11 lat

Cena szczeniąt z rodowodem 4000 - 6500 złotych (błekitny shar pei). Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2, wzorzec nr 309. Nie podlega próbom pracy.

cena shar pei, hodowla shar pei, oddam shar pei, pies, pies shar pei, pieski shar pei, psy, psy rasy, psy rasy shar pei, psy shar pei, rasa psa shar pei, rasa psów, rasy psów, rasy psów shar pei, shar pai, shar pei, shar pei cena, shar pei charakter, shar pei charakterystyka, shar pei długość życia, shar pei hodowla, shar pei hodowle, shar pei i dzieci, shar pei ile kosztuje, shar pei jak dbać, shar pei opinie, shar pei opis rasy, shar pei pielęgnacja, shar pei pies, shar pei szczeniaki, shar pei temperament, shar pei tresura, shar pei umaszczenie, shar pei waga, shar pei wygląd, shar pei wysokość, shar pei wzorzec, shar pei zdjęcia, shar pei zdrowie, sprzedam shar pei,rasa psów shar-pei, shar-pei opis,shar-pei charakter,shar-pei pies,psy shar-pei

Tagi artykułu: