Udostępnij ten artykuł.

Shar pei opis charakter cena

Shar pei jest bardzo starą rasą pochodzącą z Chin, która była kiedyś wykorzystywana do polowań. W okresie komunizmu prawie wyginęła ze względu na zakaz posiadania psów, lecz udało się ją uratować w Stanach Zjednoczonych. Nazwa Shar pei oznacza po chińsku „pies o szorstkiej skórze”.

Wysokość w kłębie waha się w granicach 41-51 cm. Waga mieści się w przedziale 18-26 kg.

Umaszczenie Shar pei może występować we wszystkich jednolitych odcieniach, oprócz białego. Skóra marszczy się na całym ciele tylko u szczeniąt, u dorosłych psów fałdy powstają jedynie na szyi i u nasady ogona. Występuje w dwóch wariantach – z krótką i twardą lub dłuższą i nieco bardziej miękką sierścią.

Pielęgnacja Należy mu pomagać pozbywać się martwych włosów w okresie linienia, stąd w czasie zmiany sierści pies powinien być codziennie szczotkowany gumową szczotką.

Zdrowie U Shar peia kluczowa jest odpowiednia dbałość o higienę skóry, uszu i oczu. Zaniedbanie może prowadzić do przykrych infekcji, zwłaszcza w fałdach skórnych. Niektóre psy wykazują także skłonność do entropium, czyli wywijania się powieki, co wymaga leczenia weterynaryjnego, gdyż może prowadzić do ślepoty.

Rodzina Shar pei ma silnie rozwinięty indywidualizm i przywiązuje się zazwyczaj do jednej osoby, której słucha. Przy odpowiednim prowadzeniu jest to pies cierpliwy, łagodny i towarzyski, nie wykazujący przejawów agresji.

Szczeniaki Shar pei

Uwielbia pieszczoty i długie spacery, choć nie jest typem sportowca.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 4000 do 6500 złotych. (Źródło Allegro, Alegratka). Cana z roku 2022.

Tagi artykułu: