Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Shiba inu

Historia

   Shiba inu to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najmniejszych ras japońskich.  ‘Shiba’ to po japońsku ‘chrust, chaszcze, małe krzewy’, zaś słowo ‘inu’ służy do określenia psa . Nazwa rasy doskonale oddaje jej pierwotną użytkowość. W dawnych czasach psy brały udział w polowaniach na trudnym krzewiastym terenie górzystej Japonii. Rasa była najczęściej wykorzystywana do polowań na ptactwo i małe zwierzęta łowne w rejonie Morza japońskiego – głównie na wyspach Hokkaido, Honsiu i Kiusiu oraz Sachalin. W zależności od rejonu występowania psy mogły różnić się wysokością a w kłębie i podstawowymi cechami anatomicznymi. Niemniej, każdy shiba to typowy szpic z charakterystycznie mocno zakręconym nad grzbietem ogonem.
W niektórych rejonach Japonii po dziś dzień psy są nazywane „małymi samurajami”, co odnosi się do ich pierwotnych zadań. Oprócz prac myśliwskich shiby były wykorzystywane do  stróżowania i pilnowania obejść.

    W drugiej połowie XIX wieku, kiedy do Japonii zaczęły napływać inne rasy, hodowcy zaczęli krzyżować rodzime rasy z psami europejskimi, co przyczyniło się do niemal całkowitego wyginięcia osobników czystej krwi. W latach 20. XX wieku miłośnicy i hodowcy rozpoczęli prace rekonstrukcyjne nad rasą. W 1934 roku opracowano i wydano pierwszy wzorzec shiba inu.

   Rasa zyskała status naturalnego pomnika przyrody tuż przed wojną w 1937 roku. Obecnie jest to jedna z najliczniej występujących psich ras w Japonii. W ciągu roku przychodzi na świat kilkadziesiąt tysięcy młodych szczeniąt shiby.

Wygląd

   Shiba inu to pies małej wielkości, o harmonijnej budowie ciała, dobrym kośćcu i dobrze rozwiniętych mięśniach. Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta; stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia wynosi 10:11. Psy mają szerokie czoło i wyraźnie zaznaczony stop, z delikatną bruzdą. Nos czarny o prostym grzbiecie. Kufa umiarkowanej grubości, zwężająca się. Wargi ściśle przylegające. Zęby mocne ustawione w zgryzie nożycowym. Policzki dobrze wykształcone. Oczy dość małe, trójkątne, o barwie ciemnobrązowej; zewnętrzne kąciki oczu skierowane ku górze. Uszy małe, trójkątne, nieco pochylone do przodu, pewnie stojące.

Shiba inu - japońska rasa psa

Szyja gruba, mocna. Grzbiet prosty i mocny. Lędźwie szerokie i umięśnione. Klatka piersiowa głęboka; żebra umiarkowanie wysklepione. Brzuch dobrze podciągnięty. Ogon wysoko osadzony, gruby, zwinięty lub zagięty jak sierp nad grzbietem. Kończyny przednie proste, łopatki ukośne. Uda długie. Stawy skokowe grube i mocne. Palce zwarte i dobrze wysklepione. Opuszki twarde i elastyczne. Pazury twarde, preferowane ciemnego koloru. Włos okrywowy szorstki i prosty; podszycie miękkie i gęste; włos na ogonie nieco dłuższy i odstający. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: rudy, czarny podpalany, sezamowy, czarny sezamowy oraz rudy sezamowy.

Definicja koloru sezamowego:

• Sezamowy: Równomierne połączenie białych i czarnych włosów.

• Czarny sezamowy: Przewaga czarnych włosów nad białymi.

• Rudy sezamowy: Rude tło, połączone z czarnymi włosami.

Wszystkie wspomniane wyżej kolory muszą mieć „urajiro”. „Urajiro”: Biaława szata po bokach kufy, na policzkach, spodzie żuchwy, szyi, klatce piersiowej, brzuchu i spodniej części ogona oraz wewnętrznej stronie kończyn.

Dorosłe psy mierzą od 35 do 43 cm wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą od 33 do 41 cm. Waga samców oscyluje w przedziale 8-11 kilogramów. Samice ważą od 6,8 do 9 kg.


  • Shiba inu

  • Szczeniak Shiba inu

  • Szczeniak Shiba inu

Temperament

    Shiba inu to pies spokojny i zrównoważony, który nie będzie szczekał bez powodu. Nie ma ogromnego zapotrzebowania na ruch i zadowoli się nawet krótkim spacerem. Jest łatwy w utrzymaniu i sprawdzi się jako pupil dla osoby zapracowanej, której przez długie godziny nie ma w domu. Nie wykazuje skłonności do destrukcji. Niestety bywa agresywny w stosunku do innych psów.

   Warto przy tym dodać, że Shiba jest psem niezależnym i wymaga konsekwentnego prowadzenia. W stosunku do dzieci nie zachowuje się agresywnie, niemniej wyprowadzony z równowagi może to w dosyć niemiły sposób okazać. Psy muszą mieć styczność z dziećmi już od szczenięctwa, gdyż w innym wypadku mogą być zbyt nieśmiałe.

Najczęstsze choroby i dolegliwości Shiba inu

   Shiba inu  to generalnie zdrowa rasa. Odznacza się dużą wytrzymałością i doskonale radzi sobie w trudnym terenie. Dość rzadko spotykanymi schorzeniami są wypadnięcie rzepki kolanowej oraz dysplazja stawu biodrowego. U niektórych osobników występuje zanik siatkówki oka nazywany także PRA (Progressive Retinal Atrophy), który nieleczona może doprowadzić do trwałej ślepoty.


Pielęgnacja

    Shiba Inu wymagają regularnego szczotkowania. Przewidywana długość życia psów wynosi 12-15 lat.

Wysokość: Dorosłe psy mierzą od 35 do 43 cm wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą od 33 do 41 cm.

Waga: Waga samców oscyluje w przedziale 8-11 kilogramów. Samice ważą od 6,8 do 9 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: rudy, czarny podpalany, sezamowy, czarny sezamowy oraz rudy sezamowy.

Pielęgnacja: Psy wymagają regularnego szczotkowania

Zdrowie: Shiba inu  to generalnie zdrowa rasa. Odznacza się dużą wytrzymałością i doskonale radzi sobie w trudnym terenie. Dość rzadko spotykanymi schorzeniami są wypadnięcie rzepki kolanowej, dysplazja stawu biodrowego oraz PRA.

Rodzina: Shiba inu to pies spokojny i zrównoważony, który nie będzie szczekał bez powodu. Nie ma ogromnego zapotrzebowania na ruch i zadowoli się nawet krótkim spacerem. Nie wykazuje skłonności do destrukcji. Niestety bywa agresywny w stosunku do innych psów. Z dziećmi może przebywać jedynie pod opieką dorosłych.

Kraj pochodzenia: Japonia

Inne nazwy : Brushwood Dog, Pies z zarośli.

Cena szczeniąt to koszt od 5000 do 9000 złotych. (Źródło Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - Grupa V, Sekcja 5, nr wzorca 257. Nie podlega próbom pracy.

hodowla shiba inu, informacje o psach, japońska rasa psów, pies shiba, pies shiba inu, pies z zarośli, psy shiba inu, rasy psów, rasy psów japońskich, scheba, schiba inu, shiba, shiba inu, shiba inu cena, shiba inu charakter, shiba inu ciekawostki, shiba inu forum, shiba inu galeria, shiba inu historia, shiba inu hodowla, shiba inu hodowle, shiba inu ile kosztuje, shiba inu informacje, shiba inu japoński, shiba inu o rasie, shiba inu opinie, shiba inu opis, shiba inu opis rasy, shiba inu pielęgnacja, shiba inu rasa, shiba inu rodzina, shiba inu szczeniaki, shiba inu szczenięta, shiba inu temperament, shiba inu umaszczenie, shiba inu waga, shiba inu zdjęcia, shiba inu zdrowie, shiba pies, shiba rasa, wszystko o psach

Tagi artykułu: