Udostępnij ten artykuł.

Shih tzu kompendium wiedzy

Shih tzu kompendium wiedzy

Nazwa Shih tzu może być tłumaczona jako „lwi pies” lub „mały lew”. Jest to pies arystokratyczny, trzymany w domu do towarzystwa. Pochodzi z Tybetu, choć jego hodowla rozwinęła się w Chinach.

Wysokość u tej rasy dochodzi do 23-27 cm. Waga powinna mieścić się w granicach 5,5-6,8 kg.

Umaszczenie Shih tzu występuje w niemal wszystkich barwach – od bieli, poprzez beże, aż do czarnego. Cechą charakterystyczną jest okazała i miękka okrywa wierzchnia, która nie powinna skręcać się w loki.

shih tzu

Pielęgnacja Wskazane jest regularne, nawet codzienne czesanie przedstawicieli tej rasy, w celu nie dopuszczenia do utworzenia się kołtunów. Shih tzu wymaga także starannej pielęgnacji wrażliwych uszu i oczu.

Zdrowie Shih tzu może dożyć 15-20 lat. Jest jednak podatny na szereg chorób o podłożu genetycznym, spośród których należy wymienić: choroby tarczycy, niewydolność serca, niewydolność nerek, wady powiek, niedrożność kanalików łzowych oraz udar cieplny.

Rodzina Psy tej rasy są niezależne i dumne, lecz jednocześnie wesołe, towarzyskie i skore do zabawy. Świetnie czują się w rodzinie z dziećmi i chętnie dopasowują się do trybu życia właścicieli. Wykazują się łagodnym charakterem oraz stałą chęcią przebywania w towarzystwie człowieka. Shih tzu jest inteligentny i pozbawiony agresji, choć czasami potrafi być uparty.

 

Cena szczeniąt Shih Tzu z rodowodem to koszt od 3000 do 6000 złotych (Źródło Allegro, Alegratka). Cena z roku 2022.

Tagi artykułu: