Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Shikoku (Kochi-ken)

Historia

    Psy Shikoku (także Shikoku inu lub Shikoku ken) to stara rasa psów pochodzących  z terenów Japonii służąca pierwotnie do polowania na dziką zwierzynę m.in. dziki i niedźwiedzie, ale także jelenie i knury, występujące w górzystych dzielnicach prefektury Kochi. Nazwa rasy pochodzi od miejsca występowania psów oraz japońskiego słowa ’inu’, czyli ‘pies’.
Dawniej istniały trzy odmiany tej rasy: awa, hongawa hata. Wysoki stopień czystości zachowała hongawa. Czworonogi były bowiem hodowane na trudno dostępnym obszarze, w związku z czym nie zostały skażone krwią innych ras. Dawne osobniki musiały być dostatecznie twarde i zwinne, aby poruszyć się po górzystym terenie. Rasa wzięła swoją nazwę od nazwy regionu i w 1937r. uznana została za pomnik przyrody.
     Shikoku jest jedną z pośrednich ras japońskich plasującą się między dużymi psami Akita i małymi Shiba inu. Wszystkie trzy rasy należą do rodziny szpicowanych.  W założeniu wszystkie  japońskie rasy psów muszą zostać przyporządkowane do trzech kategorii psów: dużych, średnich i małych. Do ras średnich, oprócz Shikoku, zaliczamy: Kai Ken, Ainu i Kishu Inu . Wszystkie czworonogi są do siebie bardzo podobne, jeżeli chodzi o umaszczenie i barwy dominujące. Różnią się jedynie rozmiarami i szczegółami anatomicznymi.

    Współczesne Shikoku pełnią przede wszystkim funkcje psów rodzinnych i do towarzystwa. Większa część populacji pozostaje w posiadaniu osób zamieszkujących tereny miejskie. W Europie rasa nie jest szczególnie popularna.

Wygląd

     Shikoku to pies średniej wielkości, o dobrej muskulaturze. Sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta – stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia wynosi 10 : 11. Czaszka dość szeroka. Stop płytki, ale dość dobrze zdefiniowany. Nos czarny. Kufa raczej długa i w kształcie klina. Grzbiet nosa prosty. Wargi ściśle przylegające.  Zęby mocne,  ustawione w zgryzie nożycowym. Policzki dobrze rozwinięte. Oczy stosunkowo małe, trójkątne, szeroko rozstawione, zawsze ciemnobrązowego koloru. Uszy małe, trójkątne, nieco pochylone do przodu i pewnie stojące. Szyja gruba i mocna. Kłąb wysoki, dobrze rozwinięty. Grzbiet prosty i mocny. Lędźwie szerokie i umięśnione. Klatka piersiowa głęboka, żebra dobrze wysklepione. Brzuch dobrze podciągnięty. Ogon wysoko osadzony, gruby, noszony zwinięty lub zagięty w kształcie sierpa. Końcówka prawie sięga do stawów skokowych. Łopatki kończyn przednich umiarkowanie ukośne, z rozwiniętymi mięśniami. Łokcie ustawione blisko ciała. Przedramiona proste. Śródręcze lekko pochylone. Kończyny tylne mocne, o dobrze rozwiniętych mięśniach. Stawy skokowe umiarkowanie kątowane. Łapy zwarte, z dobrze wysklepionymi palcami. Opuszki twarde i elastyczne. Pazury twarde, czarne lub ciemne. Chody elastyczne, z dość wąskimi krokami , ale lekkie.

 


    Włos okrywowy dosyć szorstki i prosty, podszerstek miękki i gęsty. Włos na ogonie dość długi. Dopuszczalnym kolorem umaszczenia jest rude (sezamowe), rudo pręgowane lub czarno pręgowane. Przez sezam rozumiemy równo zmieszany biały i czarny włos. W typie czarny sezam przeważa włos czarny nad białym. W czerwonym sezamie  podstawowym kolorem jest czerwień zmieszana z czarnym włosem.
    Shikoku jest średniej wielkości psem; mierzy od 17 do 21 cali (43-53 cm) wysokości w kłębie. Waga psów oscyluje w granicach 19-26 kg, zaś suk – 16-19 kg.

Shikoku rasa psa

Shikoku rasa psa

Temperament

   Shikoku to pies ostrożny, a zarazem odważny. Jest lojalny wobec swego pana i bardzo do niego przywiązany. Shikoku są idealnymi czworonogami dla osób, które cenią sobie wysiłek fizyczny i uprawiają sport. Nie znoszą siedzenia w jednym miejscu, mimo, że na pierwszy rzut oka wyglądają na zwierzęta ciche, spokojne i mało dynamiczne. Powierzchowność zupełnie nie współgra z ich temperamentem i wolą walki. Shikoku to psy bardzo inteligentne, które szybko się uczą. Wymagają jednak konsekwentnego prowadzenia i szkolenia z zakresu posłuszeństwa, gdyż w innym wypadku mogą ujawnić skłonności do dominacji. Jeżeli od samego początku nie wyznaczymy psu granic, możemy spodziewać się, że po jakimś czasie przejmie funkcje samca alfa w stadzie i wejdzie nam na głowę.

Zdrowie Shikoku

   Średnia długość życia psów wynosi 11 lat. Typowymi przypadłościami rasy są: schorzenia kości, stawów, uszu, mięśni i oczu. Bardzo istotne jest utrzymywanie prawidłowej diety czworonoga. Pies, który dostaje podejrzaną karmę, ma obniżoną odporność i może zachorować na schorzenia autoimmunologiczne. Psy Shikoku nie cierpią jednak z powodu chorób genetycznych. Nie odnotowano żadnych, specyficznych przypadłości właściwych dla tej rasy.


  • Shikoku

  • Shikoku (jap. Shikoku inu)

  • Shikoku (jap. Shikoku inu)

Pielęgnacja

      Pielęgnacja psa Shikoku nie nastręcza problemów. W zupełności wystarczy regularne szczotkowanie, bardziej intensywne w okresie linienia, i kąpiel tylko w razie potrzeby.

Ciekawostka:

     Shikoku to bardzo rzadka rasa – japońska populacja liczy około 1000 psów. Poza Japonią rasa jest wręcz unikatowa, ponieważ psa uznanego za skarb narodowy bardzo trudno jest wywieźć za granicę kraju. Jedynie osoby poważnie zainteresowane rasą mogą liczyć na jej nabycie.

Wysokość: standardowa wysokość w kłębie dorosłych osobników nie powinna przekraczać 43-53 centymetrów.

Waga: Psy ważą 19-26 kg; suki: 16-19 kg. Mają lekkie skłonności do nadwagi.

Umaszczenie: Dopuszczalnym kolorem umaszczenia jest rude (sezamowe), rudo pręgowane lub czarno pręgowane. Przez sezam rozumiemy równo zmieszany biały i czarny włos. W typie czarny sezam przeważa włos czarny nad białym. W czerwonym sezamie  podstawowym kolorem jest czerwień zmieszana z czarnym włosem.

Pielęgnacja: Pies nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Linieje do dwóch razy w ciągu roku. Aby zminimalizować skutki linienia, warto kąpać czworonoga w ciepłej wodzie. Należy również pamiętać o przycinaniu pazurów.

Zdrowie: nie odnotowano żadnych, typowych przypadłości właściwych dla tej rasy. Nie istnieją szczególne predyspozycje genetyczne do zachorowania.

Rodzina: psy są łagodne wobec ludzi. Wobec innych zwierząt, a przede wszystkim psów, mogą zachowywać się agresywnie. Mają naturalne ciągoty do zdominowania grupy. Nadają się do rodzin z małymi dziećmi, ale nie powinny przebywać z nimi sam na sam. Wymagają konsekwentnego i wprawnego właściciela, który miał w przeszłości kontakt ze zwierzętami. W innym przypadku mogą być nieposłuszne i krnąbrne.

Kraj pochpdzenia: Japonia

Inne nazwy : Kochi-ken, Mikawa Inu, Japanese Wolfdog

Cena szczeniąt za granicą to koszt 2500 Euro (2008 r.)

Klasyfikacja FCIgrupa V, sekcja 5, wzorzec nr 319. Nie podlega próbom pracy.

cena szczeniąt shikoku, hodowle shikoku, japanese wolfdog, japońska rasa psa, japoński pies, japońskie psy, kochi ken, kochi-ken, mikawa inu, opis shikokuinu, pies, pies shikokuinu, pies z japonii, psy shikoku, rasa psów, rasa psów shikoku, rasa psów shikokuinu, rasy psów, rasy psów shikoku, shikoku, shikoku cena, shikoku choroby, shikoku długość życia, shikoku dog, shikoku historia, shikoku historia psa, shikoku hodowla, shikoku hodowla psów, shikoku inu, shikoku ken, shikoku klasyfikacja, shikoku opis, shikoku opis rasy, shikoku pielęgnacja, shikoku pies, shikoku pies cena, shikoku pies opis, shikoku psy, shikoku rasa psa, shikoku szczeniaki, shikoku temperament, shikoku umaszczenie, shikoku waga, shikoku wygląd, shikoku wysokość, shikoku wzorzec rasy, shikokuinu

Tagi artykułu: