Udostępnij ten artykuł.

Siberian husky wady i zalety psów haski

W związku ze swym dosyć oryginalnym, nieco dzikim wyglądem rasa psa, jaką jest Siberian husky niektórym osobom może utożsamiać się w znacznym stopniu z typowym wilkiem. W zasadzie to nie ma się czemu zbyt nadto dziwić, rasa ta bowiem jest jedną z typowych psich ras w typie psa pierwotnego. Jedną z dodatkowych cech jego wyglądu, które w dosyć znaczny sposób mogą wpływać na tego rodzaju postrzeganie osobników tej rasy są ich jasno niebieskie lub brązowe oczy, jedną z ciekawostek jest bez wątpienia fakt, iż dosyć często pośród tej rasy psów istnieje możliwość dostrzeżenia różnobarwności tęczówek oka, która to przyczynia się do częstego występowania u tych psów oczu dwojakiego koloru, np. jedno oko koloru niebieskiego drugie brązowego.

 • Siberian husky wady i zalety

Chcąc jednak dokonać zakupu Siberian husky musimy przede wszystkim poznać samych siebie, doskonale wiadomym bowiem jest iż Siberian husky są rasą psa posiadającego ogromną energię, którą muszą niestety spożytkować i zużyć i to w dość znacznym stopniu. W przeciwnym razie nie zapewniając im odpowiedniej ilości aktywności fizycznej spotkamy się z sytuacją gdzie przedmioty znajdujące się w naszym mieszkaniu lub w pobliżu otoczenia huskiego mogą ulec całkowitemu lub w najlepszym przypadku tylko znacznemu zniszczeniu. Płynąca w żyłach siberiana krew zawiera w dalszym ciągu znaczną ilość niezmienionych przez ingerencję człowieka genów, genów, w których to w dalszym ciągu skrywane są pierwotne cechy ich przodków. Genów mogących powodować w znacznym stopniu to, iż nasz pies może okazać się osobnikiem posiadającym niezależny charakter, w związku, z czym nie zawsze będzie on wykonywał powierzane mu komendy. Dlatego też będąc opiekunem Siberian husky jego właściciel powinien wykazać się znaczną cierpliwością popartą odpowiednią dawką tolerancji w stosunku do zachowania swego podopiecznego. Warto w tym miejscu nadmienić także, iż huski nie jest odpowiednią rasą psa dla początkującego właściciela, jest to także jedna z trudniej poddających się szkoleniu psich ras bez użycia odpowiedniego rodzaju motywacji.


 • Psi zaprzęg

 • Syberian husky

 • Siberian husky

Tolerancja i cierpliwość ze strony właściciela Siberian husky będzie także niezbędna w trakcie dokonywania licznych prób ucieczek ze strony naszego ulubieńca, próby te poparte są ogromną pomysłowością z wykorzystaniem ich dużej inteligencji. Na usprawiedliwienie tego rodzaju postępowania ze strony naszego psa niech wpłynie fakt, iż nie ucieka on od nas, zaś znaczna chęć ucieczki jest spowodowana ich ponad przeciętnym pędem ku wolności i zamiłowaniu do biegania po otwartym terenie.

Odnośnie miejsca zamieszkiwania Siberian husky oczywiście zdecydowanie bardziej preferowanym w przypadku tej rasy jest możliwość pobytu w domku jednorodzinnym z otaczającym go ogrodem, aczkolwiek musimy przygotować się na znaczne dokonanie spustoszenia w naszym ogrodzie, jeśli ten nie został w odpowiedni sposób uprzednio zabezpieczony przed nagłym wtargnięciem naszego haszczaka.

W przypadku chęci sprowadzenia Siberian husky do mieszkania w bloku jego opiekun wręcz musi mu zapewnić odpowiednią ilość czasu spędzonego na świeżym powietrzu, zarówno rano, po południu jak i wieczorem. Jeśli nie jesteśmy w 99% pewni, że nie będziemy w stanie mu tego zapewnić zrezygnujmy dla naszego i psiego dobra z pomysłu sprowadzenia tej rasy w nasze progi.

Jakiegokolwiek rodzaju próby i chęci sprowadzenia tej rasy psa do naszego domu w celu zaimponowania sąsiadom lub znajomym bez powierzenia mu odpowiedniej dawki zainteresowania bez wątpienia nie wyjdą dla nas na dobre. Pies pozostawiony sam sobie dosyć szybko zaczyna się nudzić i poszukiwać we własnym zakresie interesującej go rozrywki, jest to oczywiście najczęściej niszczenie sprzętów domowych. Szafa, fotel czy też krzesło będą dla niego typowymi obiektami wartymi zainteresowania. Pozostawiony na dłużej i znudzony pies po zdemolowaniu mieszkania, przejdzie bez wątpienia do nękania sąsiadów charakterystycznym dla tej rasy psów donośnym wyciem.


 • Siberian husky

 • Grupa psów Siberian husky

 • Siberian husky

Siberian husky nie będzie także odpowiednią rasą psa dla osób poszukujących osobnika posiadającego charakter psa obronnego. W związku z jego przychylnym nastawieniem do człowieka i znaczną chęcią wspólnego przebywania z nim są one łagodnie odnoszącymi się do człowieka psami, dotyczy to także obcych im osób. W związku z ta cechą husky doskonale nadaje się na psa użytkowego, zwłaszcza w roli psa zaprzęgowego lub też doskonale odnajduje się w wielu innych podobnego rodzaju sportach. Dlatego też, jeśli jesteś osobą lubiącą jazdę na rowerze czy chociażby biegi przełajowe haszczak będzie najbardziej odpowiednim psem dla ciebie.

Będąc na wspólnym marszobiegu z naszym podopiecznym pamiętajmy, iż husky jest rasą psa posiadającą silnie rozwinięty instynkt polowania, dlatego też może wystąpić u niego chęć pościgu za dostrzeżoną w oddali wiewiórką lub kotem. Zaś jego chęć dominacji może przyczynić się do sprzeczek z innymi psami napotkanymi w terenie. Jak wynika z powyższego tekstu Siberian husky okazuje się być dosyć wymagającą rasą, rasą, której przyszły właściciel powinien spełnić kilka podstawowego rodzaju wymagań. Ujmując je w kilku słowach będzie to bez wątpienia;

 • poświęcenie czworonogowi odpowiedniej ilości czasu,
 • aktywny styl życia i częste spacery z psem,
 • zamiłowanie do sportu zwłaszcza biegów i jazdy na rowerze,
 • poznanie zachowania psa oraz duża doza cierpliwości dla jego poczynań zwłaszcza w młodym wieku.

Najważniejsze z tego wszystkiego jest jednak zdanie sobie w pełni sprawy z faktu, iż nasz przyszły podopieczny wywodzący się z rasy Siberian husky nie jest w żadnym wypadku rodzajem „psa maskotki”, którego będzie można się pozbyć wraz z przemijającą modą na tą rasę psów.

Tagi artykułu: