Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Siła uścisku szczęki psa

Siła uścisku szczęk psa zależna jest w dużej mierze od rasy im większe, szersze i potężniejsze ma on szczęki tym mocniej i boleśniej potrafi ugryźć. Każde zwierze może stopniować swój uścisk i najwyższa siła jego ugryzienia może być znacznie większa. Różne rasy psów, aby skutecznie się obronić, stosują w tym celu różne techniki. Niektóre psy potrafią po zaciśnięciu szczęk ofiarę rozszarpać, gwałtownie kręcąc przy tym głową. Inne do obezwładnienia ofiary wykorzystują swoją silną, umięśnioną posturę. Atak psa i jego skuteczność zależna jest od stanu jego psychiki w momencie walki, wszystko zależy od tego jak mocno będzie on rozdrażniony. Wiadomo, że najmocniejszy i najbardziej niebezpieczny uścisk szczęki mają psy przeznaczone do obrony, psy ras agresywnych, o dużej i silnie umięśnionej masie ciała, ale często też się zdarza, że mały, drobny pies, który swoją posturą może uśpić czujność swojego przeciwnika może być również niebezpieczny.

Według badań przeprowadzonych przez National Geographic u niektórych ras psów największy uścisk szczęk należy do Owczarka anatolijskiego, gdzie przy wadze, która waha się między 50 – 65 kg jego siła ugryzienia wynosi 337 kg, kolejny to, Tosa jego zbadana siła wynosi ponad 252 kg, siła szczęk Rottweilera wynosi 149 kg przy masie ciała około 50 kg, Buldog amerykański waga ciała psa poddanego eksperymentowi wynosiła 21 kg, siła jego ścisku wyniosła 138 kg, Owczarek niemiecki – 108 kg, American Pitbull Terrier – 107 kg, Owczarek holenderski – 104 kg, ostatni na liście znalazł się Owczarek belgijski Malinois – 88 kg.

Siła uścisku szczęk niektórych zwierząt
       
  max wysokośc w cm max waga w kg siła uścisku szczęk
owczarek belgijski Malinois 62 34 88
owczarek holenderski 62 34 104
american pitbull terrier 56 30 107
owczarek niemiecki 65 45 108
buldog amerykański 71 68 138
likaon 80 36 144
rottweiler 68 63 149
wilk 90 75 184
tosa 75 90 252
owczarek anatolijski kangal 81 65 337
hiena 90 86 453

Jeśli chcielibyśmy dokładnie dowiedzieć się o sile uścisku szczęk wszystkich dostępnych ras psów to trzeba by było dokładnie się przyglądnąć i przeanalizować każdego czworonoga z osobna. Każdy pies niewłaściwie wychowywany może swoim ugryzieniem zrobić krzywdę czy nawet zabić. W momencie wyczucia niebezpieczeństwa w swojej obronie czy obronie swoich bliskich pies gotowy jest do największych poświęceń, a przy tym bardzo agresywnych zachowań. Tak samo jak u ludzi to i u zwierząt zdarzają się przypadki całkiem niezrozumiałe. Mały, nawet wychudzony pies czy drobny, przeciętnie wyglądający człowiek może wyrządzić trudną do wyjaśnienia krzywdę.

Siła szczęk psa który przenosi konar dzrewa

Jaką siłę w szczęka ma ten pies ? myślę że sporą

Wszystko zależy od stanu psychicznego danego osobnika, aby ustrzec się przed takimi niebezpieczeństwami szczególnie trzeba uważać na psy z reguły agresywne, gdyż znając ich uwarunkowania można w miarę przewidzieć, co zrobią w danym momencie. Wiadomo, że do końca nie da się wszystkiego przewidzieć czy domyślić, ale odpowiednie nastawienie i przygotowanie może uchronić od wielu, niebezpiecznych sytuacji. W miarę możliwości trzeba do minimum ograniczyć wszystkie sytuacje mogące stwarzać zagrożenia.

W kontaktach z wszystkimi psami szczególnie dużą wagę trzeba przykładać podczas kontaktu czworonogów z małymi dziećmi. Małe dzieci często uważając to za zabawę ciągną swojego pupila za ogon, uszy czy sierść. Są psy, które na to pozwalają, ale może zdarzyć się tak, że stanie się to dla nich nieprzyjemne czy nawet zbyt bolesne i wtedy mogą zaatakować i ugryźć czasem nawet bardzo mocno, do krwi.


  • Kangal I miejsce

  • Tosa II miejsce

  • Rottweiler III miejsce

Niestety coraz częściej się zdarza, że przez złe traktowanie zwierząt, które będąc z właścicielem od szczeniaka, bardzo długo i z natury były łagodne, nagle nie wiedząc, dlaczego zaatakowały i dotkliwie pogryzły członka swojej rodziny. Psychika psa i jego zachowanie nie są do końca znane i raczej nigdy dokładnie nie będzie to zbadane, bo każda rasa psa jest indywidualna i każda przeżywa różne wydarzenia inaczej. Dlatego w kontaktach z wszystkimi psami powinno zachować się ostrożność i wyjątkową czujność, a przede wszystkim okazywać im dużo zainteresowania i miłości, gdy będą czuć się pewnie, to możemy skutecznie przeciwdziałać agresji.

Nawet śliczny, malutki Yorkshire  Terrier, sprawiający wrażenie grzecznego, słodkiego pieska może być niebezpieczny ze względu na swój uparty, indywidualny charakter. Uwielbia zabawy i kocha dzieci, ale przy szarpaniu czy nawet wyrywaniu jego długich włosów może wpaść w złość i może być ona przyczyną ugryzienia, co po prostu jest jego reakcją obronną na niemiłe zaczepki. Wszystkie takie nieprzyjemne zachowania, obojętnie, u jakich psów małych czy dużych, z natury spokojnych czy agresywnych mogą doprowadzić do nieprzewidywalnych w skutkach konsekwencji. Dla nas wiele zachowań może być odbieranych, jako zwykła zabawa czy tylko lekkie drażnienie zwierzaka, ale dla niego może być to odbierane, jako próba wyrządzenia mu krzywdy, a w tej sytuacji przecież musi się obronić. Im pies ma szerszą budowę szczęki tym mocniejszy będzie jej uścisk. Waga i wzrost psa nie zawsze ma tu znaczenie. Siła uścisku szczęk psa w głównej mierze uzależniona jest od sytuacji, w której w danym momencie pies się znajdzie.

Siła uścisku szczęka psa Cane corso

A siła szczęka tego Cane corso?

Czy jest to tylko zwykła zabawa czy sytuacja zagrażająca jego życiu lub jego bliskim?

 Lepiej na własnej skórze nie próbować przekonywać się o sile uścisku szczęk psa, bo na pewno nie będzie to przyjemne doświadczenie.

Tagi artykułu: