Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Silken Windhound (Silken)

Silken Windhound to bardzo charakterystyczne i rzadkie psy, odznaczają się elegancja i zwinnością. Z wyglądu przypominają charty rosyjskie, które są ich krewnymi. Od chartów są jednak zdecydowanie mniejsze. Silken Windhound jest psem średniej wielkości (osiąga wzrost od 47 do 60 cm). Pies waży ok 15- 25 kg, suka ok 10-20 kg.

Co ciekawe, jest to nie uznana rasa psów przez FCI. Dlaczego? FCI ustal własne prawa i niektóre nietypowe, rzadkie albo o nieznanym pochodzeniu rasy traktuje tak samo jak psy nierasowe, czyli zwykłe kundelki. Wśród tych nieuznanych ras znajduje się wiele ciekawych psów, na przykład  Silken Windhound.

rasa silken windhound

Opis rasy Silken Windhound

Wrażenia ogólne: szybki, elegancki.

Głowa: wąska, nie za długa, grzbiet nosa opadający w typie rzymskim.

Uszy: małe i cienkie, założone do tytułu, podnoszą się, gdy pies jest czymś zainteresowany.

suczka rasy silken windhound

suczka DORA Silken Windhound, fot.Jean

Oczy: migdałowe, duże, ciemne.

Tułów: za kłębem tworzy się charakterystyczny łuk, grzbiet opada do nasady ogona. Ogon jest długi i opadający do dołu.

Włosie: miękkie, delikatne, lekko falowane lub proste. Na głowie gładka, na kończynach przednich tworzy portki i pióra.

Umaszczenie: dowolne, zarówno białe, jak i brązowe lub popielate.

rasa silken windhound

Pies Silken Windhound – historia

Rasę stworzyła w latach 70-tych hodowczyni chartów rosyjskich Francie Stull. Marzyła ona o pięknych, lecz mniejszych rozmiarów chartach, bardziej ułożonych, łatwiejszych w hodowli i przyjaźniejszych w stosunku do ludzi. Postanowiła zatem skojarzyć długowłose psy z borzojami. Po raz pierwszy szczenięta Silken Windhound pojawiły się na świecie w 1987 roku.

chart silken windhound

Silken Windhound cena

W Polsce  Silken Windhound nie są tak popularne, dlatego trudno ustalić, ile kosztują.Według zagranicznych źródeł, zdrowe szczeniaki kosztują ok. 1000 dolarów, czyli 3000-4000zł. Pamiętaj jednak, że to nie cena psa się liczy, a to, czy będziesz w stanie zapewnić mu ciepło i prawidłowe wychowanie. Jest to bardzo energiczne zwierze, które lubi kontakty z ludźmi i innymi zwierzętami.

Tagi artykułu: