Udostępnij ten artykuł.

Skręt żołądka u psa

Skręt żołądka u psa może doprowadzić zwierzę do szybkiej i bardzo bolesnej śmierci. Jedynie natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii może uratować zwierzę przed okrutnym losem. Skręt żołądka to schorzenie typowe dla psów ras dużych i olbrzymów. Niemniej, nie należy zapominać, że również mniejsze osobniki są narażone na tę przykrą przypadłość.

Przyczyny powstawania skrętu żołądka u psa nie są do końca jasne. Możemy jednak stworzyć pewien katalog cech osobniczych, które predysponują do pojawienia się tego schorzenia. Jeżeli pies ma głęboką klatkę piersiową, możemy spodziewać się, że będzie cierpiał na bolesność tych okolic i znaczną podatność na skręt. Głęboka jama brzuszna stwarza bowiem miejsce na poruszanie się organów wewnętrznych i zmianę ich pozycji. Kolejnym czynnikiem powodującym skręt żołądka u psa jest nadmierna łapczywość zwierzęcia i podawanie mu zbyt dużych porcji pokarmu. Psy nie znają umiaru i są w stanie zjeść każdą, nawet największą, porcję. Do obowiązków właściciela należy dbałość o dietę czworonoga i racjonalizowanie dziennych dawek pożywienia. Pomimo zaleceń niektórych lekarzy odnośnie do podawania psu zaledwie jednego posiłku dziennie, nie powinniśmy ograniczać się do jednej racji żywnościowej. Prowadzi to do znacznego rozepchania żołądka, gdyż pies pochłania jedną porcję od razu, nie wydzielając sobie pomniejszych na resztę dnia.

Do czynników, które zwiększają możliwość pojawienia się ostrego skrętu żołądka u psa, zaliczamy:

  • wiek zwierzęcia; starsze osobniki są bardziej podatne na występowanie schorzeń żołądka
  • nieumiarkowanie w jedzeniu, pochłanianie zbyt dużych porcji pokarmu
  • łapczywość
  • podejmowanie intensywnego wysiłku fizycznego zaraz po spożyciu pokarmu.

Ostry skręt żołądka u psa pojawia się w najmniej spodziewanym momencie, a objawy nasilają się z dużą mocą. Na początku możemy dostrzec pewną zmianę zachowania u psa - staje się ono nerwowe i bardziej wrażliwe na wszelkie hałasy.

Po krótkim czasie dochodzą do tego: ślinienie się, odruch wymiotny, który nie prowadzi do zwrócenia treści żołądkowej, trudności z oddychaniem- płytki i szybki oddech, powiększający się brzuch. Jeżeli właściciel nie zareaguje w porę na niepokojące sygnały, organizm zwierzęcia wchodzi w kolejne stadium, które może prowadzić do śmierci zwierzęcia.

powstawanie skrętu żołądka u psa

Jeżeli właściciel zareaguje w porę, zwierzę zostanie uratowane. Leczenie opiera się na podawaniu dużych ilości płynów, uwolnienia gazów zalegających w żołądku i antybiotykoterapii. Jeżeli organizm psa się uspokoi, można przejść do kolejnego etapu leczenia, mianowicie przywróceniu żołądka do właściwej pozycji. Operacja jest skomplikowana i nierzadko kończy się śmiercią zwierzęcia (narkoza jest, bowiem wielkim obciążeniem dla organizmu). Polega na usunięciu treści żołądkowej i jego ponownym zaszyciu. W dalszym etapie żołądek zostaje przytwierdzony do jamy brzusznej, co ma uniemożliwić jego skręt w przyszłości. Tego rodzaju zabieg zalecany jest wszystkim osobnikom, które przeszły przez ostry skręt żołądka. Niewykluczone, bowiem, że w przyszłości schorzenie może powrócić. Cena takiego zabiegu około 1200 złotych. Pamiętajmy, że do tego dochodzą koszty związene z :dietą psa po operacji, zdjęcie szwów, leki, wizyty kontrolne, i inne nieprzewidziane koszty. (Dane z 2010 roku)

Sam zabieg nie kończy procesu leczenia. Pies, jeszcze przez długie miesiące, musi przebywać w klinice. Jeśli nie mamy możliwości pozostawienia zwierzęcia w klinice powinniśmy trzymać go w domu, na czystym legowisku z dostępem do wszelkich lekarstw i pomocy weterynaryjnych.

Ostry skręt żołądka u psa jest bardzo uciążliwym schorzeniem zarówno dla psa jak i dla właściciela. Pies jeszcze przez kilka miesięcy po zabiegu dochodzi do siebie, zaś właściciel jest zmuszony podjąć wszelkie trudy terapii. Koszta leczenia nierzadko idą w tysiące złotych.

Aby zapobiec pojawianiu się skrętu żołądka u psa należy stosować się do ścisłych zaleceń weterynarza. Najważniejszą sprawą jest wprowadzenie odpowiedniej diety i racjonalizowanie porcji dla pupila. Tuż po jedzeniu nie powinniśmy zabierać psa na spacer i pozwalać mu na wykonywanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Pies powinien jeść z miski, która jest usytuowana na podłodze, nie zaś na podwyższeniu. Ostatnią sprawą jest dawkowanie psu suchej karmy, która zawiera potężną dawkę składników mineralnych i mikroelementów. Skręt żołądka u psa, Skręt żołądka u psa

Tagi artykułu: