Historia
Skye terrier to rasa psów należąca do grupy terierów zaklasyfikowana do sekcji terierów krótkonożnych o typie jamnikowatym. Nazwa rasy pochodzi od wyspy Skye (archipelag Hybrydy) położonej u północno-zachodnich wybrzeży Szkocji. Według dość niepewnych źródeł w rozwoju tej rasy prawdopodobnie brały udział legawce, które dotarły na wyspę po zatonięciu jednego ze statków Wielkiej Armady.
Wygląd
Skye Terier to długi, niski pies o obfitej sierści, którego długość ciała jest dwukrotnie większa od wysokości w kłębie. Głowa długa i mocna. Czaszka średniej szerokości w tylnej części, stopniowo zwężająca się ku mocnej kufie. Stop łagodnie zaznaczony. Trufla nosowa czarna. Kufa silna. Szczęka i żuchwa mocne, równej długości. Zęby mocne i białe ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy brązowe, najlepiej jak najciemniejsze, średniej wielkości i wąsko osadzone. Uszy stoją lub opadają. Stojące mają wdzięczne frędzle i są nieduże. Brzeg zewnętrzny prosty, a wewnętrzny lekko zagięty od czubka do nasady. Opadające są większe, opadają prosto i płasko. Krawędzie wewnętrzne przylegające do głowy. Szyja długa o profilu lekko wygiętym. Tułów długi i niski. Boki optycznie płaskie. Grzbiet prosty. Lędźwie krótkie. Klatka piersiowa położona nisko. Żebra owalne, długie i głębokie. Ogon, kiedy jest spuszczony, zwisać w górnej części, a w dolnej jest lekko zagięty; uniesiony stanowi przedłużenie linii grzbietu. Pokrywają go wdzięczne frędzle. Kończyny przednie krótkie i muskularne. Łopatki szerokie, przylegają do tułowia. Kończyny tylne silne, o dobrym ukątowaniu. Oglądane od tyłu proste, krótkie i muskularne; bez wilczych pazurów. Łapy kończyn przednich większe od tylnych i skierowane równo do przodu. Opuszki palców grube, a pazury mocne.
Włos dwojakiego rodzaju. Podszerstek krótki, przylegający, miękki i wełnisty. Włos okrywowy długi, twardy, prosty, płaski i bez loków. Na głowie sierść krótsza, miękka, przykrywająca oczy i wierzch głowy; miesza się z sierścią na bokach głowy, porasta uszy frędzlami, nie zasłaniając jednak ich kształtu. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarne, jasno - lub ciemnoszare, płowe, kremowe z czarnymi koniuszkami włosów. Każde jednolite umaszczenie dozwolone; możliwe występowanie ciemniejszych nalotów w tej samej tonacji z jaśniejszym podszerstkiem, o ile trufla nosowa i uszy są czarne. Mała biała plamka na piersi tolerowana.
Psy osiągają od 25 do 26 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 8,5-10 kilogramów. Suka jest nieco mniejsza przy zachowaniu tych samych proporcji.
Skye terriery
Temperament
Skye terrier to pies o bardzo silnym charakterze. Nie lubi się podporządkowywać i może próbować zdominować właściciela. Potrzebuje konsekwentnego i doświadczonego opiekuna, który przeprowadzi szkolenie w zakresie posłuszeństwa i będzie w stanie poświęcić mu dużo uwagi na co dzień. Czworonóg nie znosi małych i zamkniętych przestrzeni, ani życia na uwięzi – najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Jeżeli jednak żyjemy w bloku, powinniśmy zapewnić mu wystarczającą ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia.
Skye terriery to idealne psy stróżujące, wyjątkowo nieufne w stosunku do obcych osób. Nieprawidłowo uspołecznione psy mogą być nadmiernie lękliwe. Ważne! Psy źle reagują na agresywne metody szkoleniowe.
Są bardzo lojalne i oddane swoim opiekunom, chociaż potrzebują dużo czasu, aby przyzwyczaić się do nowych osób. Bliskie osoby muszą naprawdę zasłużyć na szacunek oraz bezwarunkową miłość psa. Przeważnie przywiązuje się do jednego członka rodziny, a wtedy nie ustępuje go na krok. Z dziećmi dogaduje się dobrze – szczególnie, jeśli był wychowany z nimi od maleńkości.
Skye terrier choroby i dolegliwości
Skye terriery to psy, które dosyć rzadko chorują. Typowymi schorzeniami u rasy są: przewlekłe zapalenie wątroby, jaskra, zwichnięcie soczewki, dysplazja otworu wielkiego (przeważnie wrodzona wada) czy ekotopowe moczowody (anomalia wrodzona).
Pielęgnacja Skye Terriera
Pielęgnacja skye terriera nie jest kłopotliwa, gdyż nie trzeba go trymować czy strzyc tak jak innych terierów. Psy zrzucają niewielkie ilości włosa. Jeżeli zaś chodzi o szczotkowanie, w zupełności wystarczą cotygodniowe sesje przy użyciu drucianej szczotki. Włos na brodzie wycieramy i czeszemy codziennie. Włosa nie strzyżemy, a podcinamy jedynie kępki występujące między opuszkami.
Po spacerach należy sprawdzać i oczyszczać sierść psa.
Ciekawostka!
W mieście Edynburg znajduje się kamienna fontanna ze statuą upamiętniającą skye teriera imieniem Greyfriars Bobby ufundowana przez baronową Angelinę Burdett-Coutts w 1872 roku. Według miejskiej legendy pies miał przez czternaście lat pilnować grobu swojego zmarłego opiekuna.
Rasa psów Skye terrier
Wysokość: Psy osiągają od 25 do 26 cm wysokości w kłębie. Suka jest nieco mniejsza przy zachowaniu tych samych proporcji.
Waga: Waga oscyluje w granicach 8,5-10 kilogramów.
Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarne, jasno- lub ciemnoszare, płowe, kremowe z czarnymi koniuszkami włosów. Każde jednolite umaszczenie dozwolone; możliwe występowanie ciemniejszych nalotów w tej samej tonacji z jaśniejszym podszerstkiem, o ile trufla nosowa i uszy są czarne. Mała biała plamka na piersi tolerowana.
Zdrowie: Skye terriery to psy, które dosyć rzadko chorują. Typowymi schorzeniami u rasy są: przewlekłe zapalenie wątroby, jaskra, zwichnięcie soczewki, dysplazja otworu wielkiego (przeważnie wrodzona wada) czy ekotopowe moczowody (anomalia wrodzona).
Pielęgnacja: Pielęgnacja skye terriera nie jest kłopotliwa. Jeżeli zaś chodzi o szczotkowanie, w zupełności wystarczą cotygodniowe sesje przy użyciu drucianej szczotki. Włos na brodzie wycieramy i czeszemy codziennie. Trymowanie nie jest konieczne.
Rodzina: Skye terrier to pies o bardzo silnym charakterze. Nie lubi się podporządkowywać i może próbować zdominować właściciela. Czworonóg nie znosi małych i zamkniętych przestrzeni, ani życia na uwięzi. To idealny pies stróżujący, bardzo lojalny i oddany swojemu opiekunowi.Przeważnie przywiązuje się do jednego członka rodziny, a wtedy nie ustępuje go na krok. Z dziećmi dogaduje się dobrze – szczególnie, jeśli był wychowany z nimi od maleńkości.
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Cena szczeniąt z rodowodem 2000 zł. Dane z 2009 roku. Źródło (Aukcjezwierząt).
Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 2, nr wzorca 75. Nie podlega próbom pracy.