Udostępnij ten artykuł.

Sławne psy

Nie tylko ludzie mają swoje galerie sław; również wśród psów znane są przypadki osobników nieprzeciętnych i zasłużonych dla ludzkości. Niektóre z nich żyły naprawdę, inne są postaciami całkowicie fikcyjnymi, wymyślonymi na potrzeby książek i filmów, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.


Część czworonogów swoją sławę zawdzięcza temu, że pomogły człowiekowi w dokonywaniu epokowych odkryć, np. Łajka – pies-astronauta, który został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w celu przeprowadzenia na niej eksperymentów medycznych przed planowaną podróżą kosmiczną pierwszego człowieka. Niestety, pies nie powrócił na ziemię. Od początku nie planowano jego powrotu; dziesięciodniowy plan lotu został ogłoszony przez Rosjan publicznie po pewnym czasie od wystrzelenia satelity, a zatem już po śmierci zwierzęcia. Jeżeli suka przeżyłaby pierwszy etap lotu, po dziesięciu dniach miała otrzymać zatrutą porcję pożywienia, bowiem jedynie na taki okres wystarczał zapas tlenu i żywności.

słąwny pies Lassie

sławny pies w filmie Lassie wróć

Innym czworonogiem, który zapadł w pamięci wielu pokoleń Amerykanów, jest pies Balto – zdeterminowany husky, który doprowadził do celu wyprawę ratującą życie dziesiątkom chorych dzieci. Z kolei Barry, bernardyn, przez wiele lat odważnie służył w górskim schronisku, odnajdując przynajmniej 40 zasypanych lawinami osób. Bohaterskie psy, które w przeszłości dokonały zadziwiających czynów, po śmierci stały się ważnymi atrakcjami ekspozycji muzealnych.

Sławne psy – symbol wierności

Wśród psich osobistości nie może zabraknąć także wzorów wierności i bezwarunkowego przywiązania do właścicieli. Doskonałym tego przykładem jest choćby pies Dżok – legenda Krakowa. Czarny kundelek, którego właściciel zmarł na atak serca w pobliżu Ronda Grunwaldzkiego. Pies czekał na swojego pana, dokarmiany przez mieszkańców miasta, przez około rok. Dopiero po tym czasie pozwolił się przygarnąć przez starszą panią, która niestety niedługo później zmarła. Po tym wydarzeniu pies uciekł z domu i zginął pod torami pociągu.

sławny pies Akita Hachiko

sławny Hachiko


Wyjdźmy jednak poza rodzime podwórko i poszukajmy przykładów psiej lojalności w szerokim świecie. Niewątpliwie najbardziej znanym przykładem takowej jest postać psa Hachiko, który został przywieziony do Tokio przez swojego właściciela profesora Uniwersytetu Tokijskiego. Hachikō codziennie odprowadzał swojego pana do stacji i oczekiwał nań w godzinach wieczornych. Niestety, pewnego majowego dnia 1925 roku Ueno zmarł nagle w miejscu pracy. Od tego czasu pies przez dziesięć lat czekał codziennie na stacji tuż przed planowanym powrotem profesora. Dzięki oddaniu, jakie pies okazywał swojemu zmarłemu opiekunowi, nadano mu przydomek "wiernego psa".

sławny pies z polskiej bajki Reksio

sławny pies z polskiej bajki Reksio

Sławne psy w popkulturze

Co zaś można powiedzieć o psach takich jak Szarik, Lassie, Reksio, Cywil, Saba, Komisarz Rex czy Pluto? Znamy je wszyscy, i choć historie z ich udziałem zostały po prostu wymyślone przez literatów lub scenarzystów, to jednak dźwięk tych imion wywołuje uśmiech na twarzy zarówno dzieci, jak i dorosłych, a filmy i seriale z ich udziałem biją wszystkie rekordy popularności.

Tagi artykułu: