Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Słynne psy w filmach i bajkach

W niniejszym artykule przedstawimy filmy, w których postaciami wiodącymi są słynne psy. Przedstawimy Państwu sławne i słynne psy oraz powiemy kilka słów o produkcjach kinowych, w których brały udział.

Najsłynniejsze psy -, które psy mają szansę na karierę?

Nie ulega wątpliwości, że niektóre rasy psów są zdecydowanie bardziej medialne niż inne, a filmowcy chętnie wykorzystują ich wizerunki. Mowa o psach, które wyróżniają się pod pewnymi względami fizycznymi i z łatwością wchodzą w nowe role. Do takich czworonogów zaliczyć możemy Bernardyny, Owczarki niemieckie czy też Dogi. Pies w filmie przykuwa uwagę odbiorcy, dlatego też musi być odpowiednio wyszkolony i wprowadzony w tajniki swojej pracy. Nie wszystkie psy są łatwe w wyszkoleniu i są w stanie nauczyć się nowej roli. Bardzo istotnym czynnikiem determinującym wybór psiaka jest poziom agresji. Role w filmach są zazwyczaj obsadzone przez psy ras łagodnych oraz uległych człowiekowi. Za przykład posłużyć mogą Owczarki niemieckie, które pomimo swojej groźnej postury, są zupełnie powolne człowiekowi i łatwo poddają się tresurze.

Słynne psy w filmach

Postać Bernardyna wykorzystana została w dwóch, jakże odmiennych gatunkowo filmach: Beethoven i Cujo. Cujo to postać stworzona przez wybitnego pisarza horrorów, Stephana Kinga. Tytułowy czworonóg siał postrach w swoim rodzinnym miasteczku po tym, jak zachorował na wściekliznę. Potężnych rozmiarów zwierzę bez problemu mogło pozbawić życia nawet dorosłego człowieka. Niestety, zarówno zakończenie filmu, jak i książki, nie okazało się szczęśliwe dla bohatera. Zupełnie odmiennie jawi się postać Beethovena, pogodnego czworonoga, który został przygarnięty przez pewną rodzinę, zamieszkującą w małym domku na przedmieściach. Czworonóg okazał się fantastycznym przyjacielem i troskliwym opiekunem dzieci. Te dwa, jakże odmienne filmy, pokazują radykalnie różne wcielenia Bernardynów. Zdecydowanie prawdziwszy wydaje się jednak obraz nakreślony w drugim filmie.

„Lassie wróć” to wzruszająca i ciepła opowieść o Owczarku szkockim, wiernym przyjacielu małego Joe’go. Rodzina musiała sprzedać zwierzę zważywszy na swoją ciężką sytuację materialną. Owczarek nie pogodził się jednak ze stratą; uciekł od swojego nowego pana i przemierzył cały kraj, aby na końcu dotrzeć do poprzednich właścicieli. Film po razy pierwszy ukazał się na ekranach kin w 1943 roku i od razu podbił serca widzów.

komedia kryminalna Turner i Hooch

Turner i Hooch to błyskotliwa komedia kryminalna z 1989 roku. Turner, Tom Hanks, jest detektywem, który musi rozwiązać sprawę tajemniczego morderstwa. W całym procederze towarzyszy mu Hooch, pies rasy Dogue de Bordeaux, który był świadkiem zbrodni.
Motyw partnerstwa w śledztwie jest bardzo popularny; widać to na przykładzie seriali telewizyjnych takich jak Komisarz Rex czy nasze rodzime Przygody Psa Cywila.

Old Yeller, czyli Żółte Psisko, po raz pierwszy trafił na ekrany kin w 1957 roku. Fabuła filmu została oparta na książce Freda Gipsona pod tym samym tytułem.
Akcja filmu rozgrywa się w XIX-wiecznym Teksasie, zaś jego bohaterami są członkowie rodziny Coats'ów. W czasie nieobecności ojca w gospodarstwie pojawia się stary kundel, którego – pomimo prób – nie udaje się przepłoszyć. Najmłodszy z domowników, Arliss, zaprzyjaźnia się z psem. Oddany i wierny pies w niedługim czasie zjednuje przyjaźń całej rodziny. Niestety, nie kończy się to dla niego zbyt dobrze.

Słynne psy z bajek

Zakochany Kundel, a właściwie Lady and the Tramp, to amerykański film animowany wyprodukowany w 1955 roku przez Walta Disneya. Motywem głównym filmu jest miłość młodej cocker spanielki Lady oraz kundla Trampa. W wątkach pobocznych pojawiają się również inne psy, przyjaciele głównych bohaterów. Pomimo, że film dedykowany był dzieciom, postacie psów zostały wiernie odtworzone, dzięki czemu z łatwością możemy zidentyfikować kolejne rasy przewijające się na ekranie. Podobnie jak „Lassie wróć”  film nadal chwyta za serce i dociera do ludzi w każdym wieku, nie tylko tych najmłodszych.


  • Słynne psy w filmach

  • Słynne psy z bajek

  • Słynne psy w filmach

„Wszystkie psy idą do nieba” to film animowany produkcji amerykańskiej, który trafił do kin w 1989 roku. Głównymi bohaterami filmu są dwa, bezdomne psy: owczarek niemiecki oraz jamnik. Akcja toczy się w alternatywnym, psim świecie, gdzie każdy pies musi walczyć o przeżycie i wchodzić w ciemne interesy z mafią. Główni bohaterowie przez dłuższy czas pozostają zepsuci i nieczuli na piękne świata, dopóki na ich drodze nie staje mała sierotka imieniem Amelia.

Słynne psy filmowe. Pełna lista - filmowe przeboje

Hachi: A Dog's Tale, Marley & Me, Lady and the Tramp, Eight Below, Homeward Bound - The Incredible Journey, 101 Dalmatians, Old Yeller, Turner & Hooch, Hotel for Dogs, Snow Dogs, Iron Will, Benji, The Shaggy Dog, Lassie Come Home, The Ugly Dachshund, Beethoven, The Adventures of Milo and Otis, Marmaduke, Fluke, White Fang, Oliver and Company, The Fox and the Hound, Beverly Hills Chihuahua, Far From Home - The Adventures Of Yellow Dog, Air Bud, Lassie, Zeus and Roxanne, Shiloh, Red Dog, My Dog Skip, The Biscuit Eater, Bolt, The Legend of Lobo, 102 Dalmatians, Man's Best Friend, Cujo, Bingo, We Think the World of You, White Dog, A Dog Named Christmas, Best in Show, Greyfriars Bobby, The Shaggy D.A., Because of Winn-Dixie, Oh! Heavenly Dog, Dog of Flanders, My Dog: An Unconditional Love Story, Cool Dog, Cats & Dogs, Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore, The Cave of the Yellow Dog, Soccer Dog: The Movie, Annie, Space Buddies, Good Boy!, See Spot Run, Firehouse Dog, Top Dog, Bailey's Billion$, Watchers, Through a Dog's Eyes, Dog Gone, Twelve Dogs of Christmas, The Dog Who Saved Halloween, The Truth About Cats & Dogs, The Dog Who Saved Christmas Vacation, Must Love Dogs, A Dog's Breakfast, First Dog, Karate Dog, You Lucky Dog, A Dog Year, Chilly Dogs, Spooky Buddies.

Tagi artykułu: