Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Słynny pies Balto pies zaprzęgowy rasy husky syberyjski

Zwierzęta nie raz ratowały ludzkie życie. Po dziś dzień wykorzystuje się niektóre rasy psów w czasie akcji ratunkowych, czy też prowadzenia poszukiwań osób zaginionych.
Psy nierzadko są bohaterami produkcji filmowych czy też książek przygodowych traktujących o ich niewysłowionej odwadze i wierności względem ukochanych właścicieli. Jednym z przykładów bohaterskich zachowań zwierząt jest pies Balto.

Słynny pies Balto był psem zaprzęgowym i stanowił krzyżówkę dwóch, odrębnych gatunków psa rasy Siberian Husky i wilka. Dzięki temu wykształciły się w nim wszystkie, pożądane u czworonoga zamieszkującego jeden z najzimniejszych regionów świata, cechy. Pies był bardzo silny, wytrzymały i potrafił podjąć trop nawet w najmniej korzystnych warunkach atmosferycznych. Prawdopodobnie te umiejętności pozwoliły mu uratować kilkanaścioro, chorych dzieci.

sławny pies balto

Słynny pies BALTO

W 1925 roku dwanaścioro dzieci zamieszkujących rodzinną miejscowość Balto - Nome, zachorowało na błonicę. W ciągu kilku dni choroba zajęła dalsze okolice i miastu groziła istna epidemia. Jedynym ratunkiem były specjalne szczepionki, które pozostawały w szpitalu oddalonym od Nome o ponad 1600 km. Z racji fatalnej pogody i śnieżycy, która od kilku dni nie chciała opuścić tamtejszych rejonów, podróż pociągiem wydawała się niemożliwa. Wszelkie inne środki transportu również nie miały racji bytu. Władze miasta powzięły decyzję o wyprowadzeniu psiego zaprzęgu i posłaniu go do Nenana. Miasto było oddalone o ponad 1000 km pociąg był w stanie dotrzeć jedynie w tamte rejony, na dalszych odcinkach tory tonęły pod głębokimi warstwami śniegu i transport był niemożliwy.

Droga do Nenana nie sprawiła większych trudności. Dwadzieścia załóg bez problemu dostało się do miasta i przejęło paczkę z lekami. Niestety, droga powrotna nie okazała się tak prosta. Lider zaprzęgu zaniemógł z powodu ślepoty śnieżnej i koniec końców cała odpowiedzialność za trzymanie trasy zaprzęgów spadła na psiego lidera- Balto. Instynkt psa nie zawiódł i znalazł on drogę do rodzinnego Nome. Co więcej, zaprzęg nie odnotował żadnych opóźnień i leki zostały dostarczone na czas.
Summa summarum pies Balto bohaterski pies z Alaski uratował kilkadziesiąt ludzkich istnień, zaś droga, której przebycie szacowano na 13 dni zajęła psim zaprzęgom zaledwie sześć dni i nocy.

Pomnik na cześć sławnego psa Balto

Pomnik na cześć sławnego psa Balto

Historia dzielnego psa Balto nie pozostała bez echa. Gazety w niedługim czasie opisały odwagę i nieprawdopodobny instynkt zwierzęcia. Pies Balto stał się bohaterem licznych filmów, opowiadań i rekonstrukcji telewizyjnych. Na cześć psa, rok rocznie począwszy od 1973 roku, odbywa się wyścig psich zaprzęgów znany jako Iditarod.

Tagi artykułu: