Udostępnij ten artykuł.

Słynny pies Balto pies zaprzęgowy rasy husky syberyjski

Zwierzęta nie raz ratowały ludzkie życie. Po dziś dzień wykorzystuje się niektóre rasy psów w czasie akcji ratunkowych, czy też prowadzenia poszukiwań osób zaginionych.
Psy nierzadko są bohaterami produkcji filmowych czy też książek przygodowych traktujących o ich niewysłowionej odwadze i wierności względem ukochanych właścicieli. Jednym z przykładów bohaterskich zachowań zwierząt jest pies Balto.

Słynny pies Balto był psem zaprzęgowym i stanowił krzyżówkę dwóch, odrębnych gatunków psa rasy Siberian Husky i wilka. Dzięki temu wykształciły się w nim wszystkie, pożądane u czworonoga zamieszkującego jeden z najzimniejszych regionów świata, cechy. Pies był bardzo silny, wytrzymały i potrafił podjąć trop nawet w najmniej korzystnych warunkach atmosferycznych. Prawdopodobnie te umiejętności pozwoliły mu uratować kilkanaścioro, chorych dzieci.

sławny pies balto

Słynny pies BALTO

W 1925 roku dwanaścioro dzieci zamieszkujących rodzinną miejscowość Balto - Nome, zachorowało na błonicę. W ciągu kilku dni choroba zajęła dalsze okolice i miastu groziła istna epidemia. Jedynym ratunkiem były specjalne szczepionki, które pozostawały w szpitalu oddalonym od Nome o ponad 1600 km. Z racji fatalnej pogody i śnieżycy, która od kilku dni nie chciała opuścić tamtejszych rejonów, podróż pociągiem wydawała się niemożliwa. Wszelkie inne środki transportu również nie miały racji bytu. Władze miasta powzięły decyzję o wyprowadzeniu psiego zaprzęgu i posłaniu go do Nenana. Miasto było oddalone o ponad 1000 km pociąg był w stanie dotrzeć jedynie w tamte rejony, na dalszych odcinkach tory tonęły pod głębokimi warstwami śniegu i transport był niemożliwy.

Droga do Nenana nie sprawiła większych trudności. Dwadzieścia załóg bez problemu dostało się do miasta i przejęło paczkę z lekami. Niestety, droga powrotna nie okazała się tak prosta. Lider zaprzęgu zaniemógł z powodu ślepoty śnieżnej i koniec końców cała odpowiedzialność za trzymanie trasy zaprzęgów spadła na psiego lidera- Balto. Instynkt psa nie zawiódł i znalazł on drogę do rodzinnego Nome. Co więcej, zaprzęg nie odnotował żadnych opóźnień i leki zostały dostarczone na czas.
Summa summarum pies Balto bohaterski pies z Alaski uratował kilkadziesiąt ludzkich istnień, zaś droga, której przebycie szacowano na 13 dni zajęła psim zaprzęgom zaledwie sześć dni i nocy.

Pomnik na cześć sławnego psa Balto

Pomnik na cześć sławnego psa Balto

Historia dzielnego psa Balto nie pozostała bez echa. Gazety w niedługim czasie opisały odwagę i nieprawdopodobny instynkt zwierzęcia. Pies Balto stał się bohaterem licznych filmów, opowiadań i rekonstrukcji telewizyjnych. Na cześć psa, rok rocznie począwszy od 1973 roku, odbywa się wyścig psich zaprzęgów znany jako Iditarod.

Tagi artykułu: