Udostępnij ten artykuł.

Smycz dla psa

Smycz dla psa jest podstawowym elementem wyposażenia dla każdego czworonoga. Wybór smycz dla psów jest ogromny. Podobnie jak obroże są dostępne w najrozmaitszych modelach i rozmiarach. Aby zdecydować się na najlepszą należy zastanowić się nad tym ile waży nasz pupil, jaki jest jego temperament oraz czy szukamy smyczy na dłużej. Co ciekawe, musisz także wybrać smycz, która będzie odpowiednia dla Ciebie. Będzie Wam wygodniej, jeśli dobierzesz smycz, która ma odpowiednią długość i uchwyt.

Jakie są rodzaje smyczy dla psa?

Wyróżniamy smycze dla psa klasyczne i automatyczne. Smycze klasyczne to inaczej smycze jednoczęściowe ze skóry, taśmy parcianej (a więc z syntetycznego materiału), lub z metalowego łańcuszka. Jej długość ma przeciętnie 120-150 centymetrów. Wśród klasycznych znajdziemy smycze regulowane i smycze automatyczne. Smycz regulowana jest składana, a na jej końcach znajdują się karabińczyki, z których jeden służy do regulowania długości. Wykonana jest z taśmy parcianej lub ze skóry. W smyczy automatycznej możemy regulować długość dzięki specjalnemu mechanizmowi. Może mieć od trzech do nawet ośmiu metrów długości, a wykonana jest z taśmy parcianej bądź z linki. Tego rodzaju smycz dla psa nadaje się tylko dla zdyscyplinowanych psów, które są grzeczne na spacerach.

Jak dobrać odpowiednią smycz dla psa?

Smycze dla psów muszą mieć odpowiednią długość (od 1,25 do 2 metrów), aby nie napinały się za bardzo, gdy spacerujesz z psem. Zbyt długa plącze się, a zbyt krótka powoduje, że pies jest wleczony. Im niższy, mniejszy pies tym smycz powinna być dłuższa. Także im większy pies tym smycz powinna być grubsza. Jeśli pies waży około 10 kilogramów, to smycz musi mieć szerokość 0,8 do 1 centymetra. Jeśli waży więcej niż 10 kilogramów smycz musi być szersza i mierzyć około 1-1,5 centymetra. Psy, które ważą ponad 25 kilogramów należy prowadzić na smyczy o grubości 1-2,5 centymetra. Powinieneś wybrać smycz, która jest z tkaniny bądź ze skóry, której długość jest regulowana. Sprawi to, że będziesz mógł jej używać podczas zwykłych spacerów, jak i do szkolenia psów. Wiele producentów smyczy podaje na opakowaniu informacje o maksymalnej wadze psa, dla którego jest przeznaczony dany model.

Smycze automatyczne są dostępne w wielu modelach, a więc poszukaj takiej, która wciąga się szybko i łatwo. Dobierz ją biorąc pod uwagę ciężar psa, ponieważ w przeciwnym razie możesz nad nim nie zapanować. Może to spowodować zerwanie smyczy i wypadek powodujący zranienie twarzy lub dłoni właściciela psa. Nie powinieneś ryzykować i decydować się na smycz wciąganą, jeśli prowadzisz psa, który ciągnie i łatwo się ekscytuje. Jeśli pies jest raczej spokojny na spacerach może to być smycz klasyczna regulowana bądź automatyczna. Dla małego psa wybierz smycz z małym karabińczykiem. Nie może się przecierać i musi być wykonana z elastycznego materiału. Jeśli chcesz, żeby smycz posłużyła przez lata zwróć uwagę na jej jakość. Skontroluj karabińczyki (powinny chodzić łatwo i dokładnie się zamykać, zwróć uwagę, żeby zamknięcia nie były krzywe czy niestarannie wykonane), zapięcia, szwy (zobacz, czy nie odchodzą z nich nitki) i jakość materiału. Jeśli smycz jest skórzana, lepiej, gdy będzie nitowana niż szyta. To zapewnia jej większą wytrzymałość. Najlepiej żeby karabińczyki były niklowane, mosiężne bądź chromowane, ponieważ wtedy są trwalsze.


  • Smycz automatyczna

  • Smycz łańcuszkowa

  • Smycz skórzana

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Naukę najlepiej zacząć w domu. Na końcu pokoju postawmy miskę ze smakołykami dla psa. Musimy starać się dojść do niej z psem na luźnej smyczy. Jeśli pies pociągnie i napnie smycz wracamy do punktu startowego. Następny etap odbędzie się już na spacerze. Gdy mamy dom z ogrodem niech celem będzie furtka, jeśli mieszkamy w bloku niech będzie to wyjście z klatki schodowej. Podczas nauki nie krzycz na psa, nie złość się i nie szarp smyczą. Za każdym razem kiedyś pies napnie smycz powinniśmy zatrzymać się i poczekać na niego. Najważniejsza jest nasza konsekwencja i cierpliwość. Takie trening powtarzamy na każdym spacerze, aż zacznie przynosić efekty. Naukę zaczynajmy od najmłodszych lat.

Udogodnienia dla właściciela

Jeśli twój pies ma skłonność do wyrywania się na spacerach wybierz miękkie podbicie rączki (na przykład gumowe), dzięki któremu unikniesz bolesnych śladów na dłoniach. W przypadku niesfornego psa przydadzą się także elementy amortyzujące, a więc gumowe wstawki, które amortyzują szarpnięcia. Niektóre smycze posiadają odblaski, które przydadzą się po zmierzchu.

Jeśli zależy ci na ładnym designie (choć pamiętaj, że powinieneś o nim myśleć na samym końcu, ponieważ bardzo wątpliwe, aby twój pies go docenił) możesz wybrać smycz w ulubionym kolorze, z ładnym wzorem bądź z eleganckimi dodatkami na przykład z kryształkami Swarovskiego.

Tagi artykułu: