Udostępnij ten artykuł.

Spacery z psem w okresie zimowym

Spacery z psem w okresie zimowym – rasy psów „zimnolubne”

Niektóre rasy psów bardzo dobrze radzą sobie w zimowym klimacie i nie straszne im mrozy i zawieje. Do ras psów „zimnolubnych” zaliczamy m.in. Siberian husky, Alaskan malamute oraz Elkhoundy, które ukształtowały się w zimnych rejonach świata i są nawykłe do niskich temperatur. Przykładowo, Alaskany i Siberiany są po dziś dzień wykorzystywane jako czworonogi pociągowe i cenione za umiejętność dostosowania się do każdych warunków pogodowych. Także psy u grubym futrze, np. chow chowy, stosunkowo dobrze znoszą mrozy, w związku z czym spacery nie muszą być specjalnie ograniczane czasowo. Nieco podobne do chow chow są szpice wilcze, które również posiadają imponującą sierść chroniące przed zimnem i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.
Do zimna szybko przystosowują się także duże rasy psów m.in. wilczarze irlandzkie, bernardyny długowłose oraz duże szwajcarskie psy pasterskie. Rasą, która może żyć wszędzie, jest bez wątpienia owczarek staroangielski Bobtail – niestety jego futro wymaga wiele uwagi i wykonywania precyzyjnych zabiegów pielęgnacyjnych.

spacer z psem w okresie zimowym

zimowy spacer z psem

Spacery z psem w okresie zimowym – nie przesadzajmy z przechadzkami

Nie da się jednak ukryć, że większość ras jest wrażliwa na zimno, dlatego okres zimowy może być dla nich trudny. Odpowiedzialny właściciel powinien zatem dołożyć wszelkich starań, aby pies był bezpieczny i dobrze przygotowany do mrozów. Absolutną podstawą jest skrócenie czasu spacerów z psem do niezbędnego minimum. Jeżeli do tej pory spacerowaliśmy dwa razy dziennie i na każde wyjście poświęcaliśmy godzinę, postarajmy się rozłożyć spacery z psem na kilka krótszych wypadów. W przypadku psów ras małych w zupełności wystarczy piętnastominutowa przechadzka, w czasie której pies się wyszaleje, wybiega i rozgrzeje. Im dłuższy spacer, tym większe ryzyko ochłodzenia organizmu psa – zwłaszcza jeżeli pupil nie posiada dodatkowej ochrony w postaci polarowego ubranka dla psa.

Spacery z psem w okresie zimowym – o czym należy pamiętać?

Długie spacery z psem w okresie zimowym mogą skutkować wychłodzeniem organizmu. Jeżeli zaobserwujemy, że nasz pies drży, powinniśmy czym prędzej udać się do domu. Samo drżenie nie stanowi jednak niepokojącego objawu – to sygnał, że organizm broni się przed chłodem. O wiele gorszy jest brak drgawek, który znamionuje zaprzestanie produkcji ciepła, i spadek temperatury ciała poniżej 33 stopni Celsjusza. Nawet jednorazowe doznanie hipotermii może ważyć na komforcie życia pupila i sprawić, że już nigdy nie będzie w stanie utrzymać prawidłowej temperatury ciała.

Spacery z psem w okresie zimowym wymagają czujności. Przezorny właściciel powinien zawsze sprawdzać stan łap po spacerze i obserwować, czy pies nie chodzi na trzech łapach, nie kuśtyka, lub nie podnosi jednej lub drugiej łapy na przemian w celu chwilowego rozgrzania.


spacer z psem w okresie zimowym po parku

spacer z psem w okresie zimowym po parku

Spacery z psem w okresie zimowym a nauka komend

Jeżeli temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, powinniśmy zrezygnować z poważniejszych aktywności, np. wydawania komendy „leżeć”. Chyba nie chcemy, aby nasz pies poważnie zachorował lub wyziębił dolne partie ciała?

Tagi artykułu: