Udostępnij ten artykuł.

Spaniel a ogród / Dlaczego Spaniele kopią w ogrodzie?

Dlaczego Spaniele kopią w ogrodzie?

Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że tego typu zachowania psa są od niego niezależne i warunkowane pierwotnymi założeniami hodowlanymi. Spaniele to psy myśliwskie, które były wykorzystywane do odnajdywania zwierzyny i jej tropienia. Kopanie jest nieodłącznie związane z pierwotnymi instynktami zwierzęcia i pozwala mu rozładować energię.

Kopanie dołów jest związane z wyczuwaniem zwierzyny. Jeśli posiadamy dom z ogródkiem czy działkę doskonale wiemy, że częstymi nań gośćmi są szczury, krety czy myszy polne. Spaniele wyczuwają krety i kopią dziury, aby je wyłowić.

Nie istnieje skuteczna metoda oduczenia psa wykopywania dołów. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i podejścia względem czworonoga. Niektórzy właściciele starają się odgradzać cenne rośliny i kwiaty, tak aby pies nie miał do nich dostępu. Oczywiście ta metoda sprawdza się, jeżeli chcemy odgrodzić mały obszar. Bezsensowym jest stawianie płotków, bądź siatek na całej długości działki.

Niektórzy właściciele uciekają się bardziej radykalnych metod. Jedną z nich jest zakopywanie psich odchodów w miejscu, gdzie wcześniej została wykopana dziura. Psy będą omijały miejsce szerokim łukiem i nie ma obawy, że ponownie odkopią dół. Oczywiście tego typu metoda jest bardzo zawodna, gdyż pies może upatrzeć sobie inne miejsce i tam kopać. W sklepach zoologicznych możemy dostać specjalne preparaty odstraszające psy, które są jednak nieskuteczne i zdecydowanie lepiej sprawdzają się w mieszkaniach, aniżeli w domach z ogrodem.

Bardziej radykalnym rozwiązaniem jest fizyczne karcenie psa. Wszelkie kary fizyczne są jednak niewskazane i mogą sprawić, że zwierzę znienawidzi swojego pana. Jeżeli poprzedni właściciel psa stosował podobne metody, bądź też zwierze ma przykre doświadczenia z okresu szczenięctwa, możemy ożywić przykre wspomnienia.

Jedyną, skuteczną metodą walki z instynktami zwierzęcia jest umożliwieniu mu wybiegania się na obcym terenie. Jeżeli zwierzę przebywa cały czas w jednym miejscu i nie ma możliwości podjęcia większego wysiłku, to w końcu musi dojść do sytuacji, w której nagromadzona energia zostanie zeń uwolniona.


  • Cocker spaniel angielski

  • Cocker spaniel angielski

Spaniele jako psy myśliwskie bardzo cenią sobie wypady do lasu i na łono przyrody. Mają wówczas doskonałe pole do popisu i mogą zapolować na zwierzynę. Warto więc aby przynajmniej raz w tygodniu właściciel zabierał psa do lasu, bądź za miasto sprawi to nie tylko dużą satysfakcję zwierzęciu, ale również właścicielowi.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wypady do lasu, bądź na łąkę sprawią, że pies nie będzie odczuwał przymusu kopania dołów w ogródku.

Tagi artykułu: