Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Spaniel francuski (Epagneul Francais)

Historia Spaniela francuskiego

    Spaniele francuskie to rasa psów o długim rodowodzie –  ich historia sięga XIV wieku. Psy były popularne w okresie średniowiecza i wykorzystywane przez myśliwych w czasie polowań z sokałami na  zwierzynę leśną.  W niedługim czasie stały się ulubionymi czworonogami francuskiej arystokracji. W XVII wieku Spaniele zostały podzielone na kilka typów regionalnych. W jednym z czasopism francuskich z 1805 roku możemy przeczytać o niezrównanej prędkości, wielkim talencie myśliwskim i lojalności psów wobec swoich opiekunów. Spaniele francuskie były powszechnie wykorzystywane do polowania na dzikie kaczki i inne ptactwo wodne. Pomimo, że nie są to typowe psy dowodne, doskonale radzą sobie w wodzie.

   Pierwszy wzorzec dla rasy został ustalony w roku 1891 przez Jamesa de Connicka. Na początku XX wieku liczebność populacji francuskich spanieli gwałtownie zmalała. W pewnym momencie poziom liczebność populacji była tak mała, że hodowcy podejrzewali, iż psy całkowicie wyginą.
   Spaniel francuski był mało znany poza granicami Francji, dopóki pierwszy miot nie został sprowadzony do Kanady w 1970 roku przez tamtejszych hodowców.  Bardzo szybko zyskał popularność wśród myśliwych, którzy docenili jego umiejętności wyławiania ptactwa wodnego – przede wszystkim słonki i cietrzewia. Klub de l'Epagneul Français w Kanadzie utworzono w 1978 roku . Rasa została uznana przez kanadyjski Kennel Club w 1985 roku.

   Spaniele francuskie są również rozpoznawane przez Federation Cynologique Internationale i United Kennel Club.  Kennel Club (UK) i amerykański Kennel Club nie uznają rasy.

Zdjęcie psa rasy Spaniel francuski

Rasa psów Spaniel francuski

Spaniel francuski opis rasy

   Pies rasy spaniel francuski jest jednym z dwóch, najwyższych ras spanieli – wyższym nawet od  Springer Spaniela angielskiego! Psy osiągają średnio od 22 do 24 cali (56-61 cm) wysokości w kłębie; suki są średnio o cal niższe . Waga dorosłego osobnika kształtuje się w przedziale 45-60 funtów (20-27 kg). Sylwetka Spaniela jest muskularna. Długość ciała (od barków do zadu) jest większa o 2-3 cm od wysokości w kłębie, skutkiem czego sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta. Długość klatki piersiowej wynosi 6/10 wysokości w kłębie bądź niewiele więcej. Klatka piersiowa głęboka. Głowa średniej długości i szerokości; noszona dumnie, pokazując dobrze wyważone wymiary. Nie powinna być ani zbyt ciężka, ani nadmiernie słaba. Skronie ułożone niemal równolegle. Łuki brwiowe wyraźnie zaznaczone. Oś czaszki i kufy jest lekko rozbieżna z profilu. Stop dość wyraźnie zaznaczony. Wierzchołek nosa dobrze wybarwiony, nozdrza szeroko rozwarte. Kufa nieznacznie krótsza od części mózgowej czaszki. Górna warga dobrze przylegająca; opadająca niemal pionowo z przodu i wyginająca się stopniowo w górę ku lekko widocznym, lecz dobrze przymkniętym kącikom. Górna warga nie może nadmiernie przykrywać dolnej. Zęby kompletne, ustawione w zgryzie nożycowym lub cęgowym. Oczy o owalnym kształcie, stosunkowo duże z dobrze przylegającymi powiekami; kolor ciemnobursztynowy. Spojrzenie delikatne o inteligentnym wyrazie. Uszy osadzone na poziomie oczu, nachylone lekko ku przodowi, zaokrąglona końcówka ucha sięga dokładnie do początku wierzchołka nosa. Skóra dobrze przylega. Szyja umięśniona, o owalnym kształcie, łukowata, bez widocznego podgardla. Grzbiet prosty, lekko obniżony w stosunku do kłębu; w czasie pracy stabilny. Kłąb szczupły, wysoki i szeroki. Lędźwie szerokie, niezbyt długie i mocno umięśnione. Zad szeroki, zaokrąglony w rozszerzeniu lędźwi bez widocznego zarysu kości.

 

Kończyny długie i silne. Spaniel  francuski ma oczy w kolorze ciemnego bursztynu. Włos średniej długości, gęsty, z długimi piórami na uszach, plecach, nogach i ogonie. Lekko falisty włos występuje również na klatce piersiowej. Na pozostałych obszarach ciała płaski i prosty. Gruby i obficie owłosiony ogon psa zwęża się ku końcowi. Najczęściej występującym typem maści jest biel połączona z inną, ciemną barwą. Brązowe znaczenia są najczęściej spotykane, niemniej możemy również spotkać psy o cynamonowej i ciemnowątrobianej barwie włosa. Historycznie płaszcz był wyłącznie biały z czarnymi znaczeniami, lecz w wyniku przemieszania rasy z innymi spanielami zmienił nieco swoją pierwotną barwę. Do powszechnego krzyżowania psów doszło w XIX wieku.

Pies Spaniel francuski – temperament

    Spaniel francuski to pies o przyjaznym usposobieniu. Niezwykła cierpliwość, otwartość w kontaktach z ludźmi i spokój sprawiają, że sprawdza się w roli psa rodzinnego. Czworonogi nie wykazują skłonności do zachowań agresywnych, łatwo poddają się szkoleniu i są chętne do pomocy.  Jako, że Spaniel jest zwierzęciem żywiołowym  i energicznym, wymaga intensywnych ćwiczeń. Odpowiednia stymulacja psychoruchowa stanowi klucz do sukcesu. Pełnią szczęścia dla Spanielka francuskiego będzie mieszkanie w domu z ogródkiem.

Kto może zostać właścicielem Spaniela francuskiego?

    Psy nie są szczególnie wymagające. W zupełności wystarczy zatem przeprowadzenie podstawowego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Właścicielem Spaniela może być każda osoba, która pała miłością do czworonogów i ma wystarczająco dużo czasu i cierpliwości, aby odbywać codzienne, długie spacery z pupilem. Osoby starsze mogą czuć się po pewnym czasie przeciążone obowiązkami i nie dawać rady w czasie intensywnych spacerów.

Biegnący pies rasy Spaniel francuski

Pies Spaniel francuski

Spaniel francuski zdrowie

   Rasa jest generalnie zdrowa. Właściciele muszą jednak uważać na schorzenia natury dermatologicznej.

Spaniel francuski hodowla

Rasa nie cieszy się w Polsce szczególną popularnością. Koszt sprowadzenia czworonoga waha się w granicach 1000 euro.

Wysokość: Psy osiągają średnio od 22 do 24 cali (56-61 cm) wysokości w kłębie; suki są średnio o cal niższe .

Waga: Waga dorosłego osobnika kształtuje się w przedziale 45-60 funtów (20-27 kg).

Umaszczenie: Najczęściej występującym typem maści jest biel połączona z inną, ciemną barwą. Brązowe znaczenia są najczęściej spotykane, niemniej możemy również spotkać psy o cynamonowej i ciemnowątrobianej barwie włosa.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa

Pielęgnacja: Wystarczy cotygodniowe wyczesywanie włosa.

Rodzina: Spaniel francuski to pies o przyjaznym usposobieniu. Niezwykła cierpliwość, otwartość w kontaktach z ludźmi i spokój sprawiają, że sprawdza się w roli psa rodzinnego. Odpowiednia stymulacja psychoruchowa stanowi klucz do sukcesu. Pełnią szczęścia dla Spanielka francuskiego będzie mieszkanie w domu z ogródkiem.

Kraj pochodzenia: Francja
Hodowl: Rasa nie cieszy się w Polsce szczególną popularnością. Koszt sprowadzenia czworonoga waha się w granicach 1000 euro.

Inne nazwy: Spaniel francuski, French Spaniel, Èpagneul Français

Klasyfikacja FCIGrupa VII, Sekcja 1, nr wzorca 175. Podlega próbom  pracy.

Tagi artykułu: