Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon

Historia

     Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon to mały pies ozdobny, który jest w znany w Europie od co najmniej XVI wieku. Postać psa stała się inspiracją dla słynnego włoskiego malarza renesansowego Tycjana i często umieszczana na jego obrazach. W czasach nowożytnych Papillon cieszył się dużą popularnością wśród wyższych warstw społecznych; wielu przedstawicieli rasy mieszkało na dworach  królewskich we Francji i Hiszpanii. 
W okresie Rewolucji Francuskiej liczebność populacji znacznie się zmniejszyła. Psy, utożsamiane z kręgami arystokratycznymi i dawnym zbytkiem, były zabijane przez rewolucjonistów, którzy chcieli obalić stary porządek i pozbyć się wszystkiego co przypominało o absolutystycznej władzy i dworskiej pompie.

    Współczesny Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon wywodzi się prawdopodobnie z linii phalene. Obie odmiany są zaliczane do rasy spaniel kontynentalny miniaturowy. Ich odmienne nazwy stanowią wynikową różnic w wyglądzie. ‘Papillon’ w języku francuskim oznacza ‘motyla’; uszy psów są sterczące i wysoko osadzone przypominające w znacznym stopniu skrzydła motyla. Między oczami występuje biała strzałka, która ma uosabiać tułów motyla, a uszy to skrzydła. Nazwa ‘phalene’, wywodząca się z języka francuskiego, oznacza ‘ćmę’. Psy tej odmiany mają nieco przyklapnięte i zwisające uszy przypominające nieco skrzydła śpiącej ćmy. Ścisły wzorzec phalene powstał w 1937 roku, natomiast papillona w 1934 roku.

Wygląd

    Pies Papillon to mały, luksusowy, ozdobny spaniel, o harmonijniej budowie ciała i długiej szacie.  Głowa psa jest proporcjonalna do tułowia i proporcjonalnie lżejsza i krótsza niż u spanieli dużych i średnich. Czaszka niezbyt zaokrąglona ani z profilu, ani z przodu. Widoczny delikatny zarys bruzdy czołowej. Kufa krótsza niż czaszka, delikatna, zwężająca się i niezbyt wklęsła na bokach. Nie powinna być zadarta ku górze. Prosty grzbiet nosa połączony z czaszką wyraźnym wgłębieniem. Wgłębienie mniej widocznie u cięższych psów. Nos mały, czarny i okrągły, lekko spłaszczony na szczycie. Wargi mocno pigmentowane, cienkie i suche. Zęby dość mocne ustawione w zgryzie normalnym. Oczy dosyć duże, szeroko rozwarte, o migdałowatym kształcie, niewypukłe i osadzone dość nisko; ciemnie i wyraziste. Wewnętrzny kąt oka znajduje się na przecięciu linii czaszki i kufy. Powieki mocno pigmentowane.

Spaniele kontynentalne miniaturowe Papillon

   Uszy dość delikatne; chrząstka nie może mieć zbyt ostrego zakończenia. Uszy osadzone dość daleko w tyle głowy, ukazujące lekko zaokrąglony kształt czaszki. Ucho osadzone wysoko, małżowina uszna szeroko rozwarta i skierowana na bok. Wewnętrzna krawędź ucha tworzy kąt około 45 stopni z linią poziomą; ucho nie może być uniesione prosto do góry. Wnętrze małżowiny okryte delikatnym włosem, także falistym. Najdłuższe włosy sięgają trochę poniżej krawędzi ucha; zewnętrzna część ucha okryta wiszącymi frędzlami. Łopatka i ramię dobrze rozwinięte, równej długości, dobrze związane ze sobą, o normalnym ukątowaniu i dobrym związaniu z tułowiem.
Kończyny proste, pewne, raczej delikatnej budowy. Z profilu staw skokowy wyraźnie zaznaczony, normalnie ukątowany. Oglądane z przodu lub z tyłu kończyny ustawione równolegle.
Łapy dość długie, zwane zajęczymi – oparte pewnie na opuszkach. Mocne pazury, preferowane czarne. Palce mocne, o twardych opuszkach. Między palcami bogate owłosienie, tworzące zakończenie łapy.
Szyja średniej długości; kark nieco łukowaty. Klatka piersiowa szeroka, dość głęboka. Obwód klatki piersiowej w przybliżeniu równy wysokości w kłębie. Żebra dobrze zaokrąglone.

     Linia grzbietu nie jest zupełnie płaska; lędźwie mocne i lekko wysklepione. Brzuch nieco podciągnięty. Ogon osadzony dość wysoko, dość długi, bujne frędzle tworzą piękne pióro. W akcji ogon uniesiony wzdłuż linii zadu i zawinięty. Szata bez podszycia, bujna, lśniąca, falista, nieco twarda w dotyku, z jedwabistym połyskiem. Sierść ułożona płasko, włos delikatny, lekko falisty. Włos na pysku, kufie, przedniej części nóg i poniżej stawu skokowego krótki. Na tułowiu włos średniej długości, dłuższy na szyi - tworzący kryzę i żabot. Na uszach i tylnych partiach kończyn przednich włos tworzy frędzle. Tył ud bujnie okryty miękkim włosem tworzącym portki. Między palcami występują niewielkie kępki włosów. U niektórych okazów włos osiąga długość 7,5 cm w kłębie, natomiast frędzle na ogonie długości 15 cm.

Dopuszczalne występowanie wszelkich maści na białym tle. Na tułowiu i nogach biel powinna być barwą dominującą. Pożądana szeroka biała strzałka na głowie. Na dolnej części głowy dopuszczalne białe znaczenie. We wszystkich przypadkach wargi, powieki i nos muszą być pigmentowane. Dorosłe osobniki osiągają ok. 28 cm wysokości w kłębie.


  • Papillon

  • Papillon

  • Papillon

Temperament

     Spaniele kontynentalne miniaturowe Papillon są psami łatwymi w prowadzeniu i szkoleniu, nie ujawniające skłonności do agresji. Mało konfliktowe, mogą mieszkać pod jednym dachem z innymi zwierzętami.
Lubią dzieci, niemniej nie powinny zostawać sam na sam z bardzo małymi dziećmi – istnieje ryzyko, że latorośl nieumyślnie wyrządzi psu krzywdę. Papillony są aktywne i bardzo radosne. Raczej mało szczekliwe, niemniej zaalarmują, gdy ktoś pojawi się przy drzwiach. Szybko przyzwyczajają się jednak do obecności obcych i milkną, gdy wpuścimy gościa do domu. Większość papillonów zachowuje swój żywiołowy temperament przez całe życie. Nawet w późnym wieku są radosne i rozbrykane. Podróżują bezproblemowo i uwielbiają zwracać na siebie uwagę gdziekolwiek się pojawią.
Papillon jest psem bardzo skocznym i niesamowicie zwinnym, dlatego też sprawdzi się w psich sportach, np. obedience czy mini agility

Zdrowie i Pielęgnacja psów Papillon

  Psy Papillony są szczególnie podatne na wypadanie rzepki kolanowej. W wieku wczesnoszczenięcym u niektórych przedstawicieli rasy może pojawić się niedocukrzenie, czyli zbyt mały poziom glukozy. Głównymi objawami niedocukrzenia są zataczanie się psa i widoczne osłabienie organizmu.
U rasy może pojawić się także wada rozwojowa w postaci tzw. „ciemiączka”. Poważnym problemem okulistycznym jest PRA, czyli postępujący zanik siatkówki (rozpoznanie możliwe w wieku około 4-5 lat).
To długowieczne psy, które mogą żyć nawet piętnaście lat.

 Włos jest łatwy w pielęgnacji. W zupełności wystarczy 1–2 razy w tygodniu wyczesać psa za pomocą gęstej metalowej szczotki i grzebienia. Nie posiadają podszerstka.

Spaniele kontynentalne Papillon

Wysokość: Dorosłe osobniki osiągają ok. 28 cm wysokości w kłębie.

Waga: dwie kategorie :1. Mniej, niż 2,5 kg dla psów i suk.

2. Od 2,5 do 4,5 kg dla psów i od 2,5 do 5 kg da suk. Minimalna waga : 1,5 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalne występowanie wszelkich maści na białym tle. Na tułowiu i nogach biel powinna być barwą dominującą. Pożądana szeroka biała strzałka na głowie. Na dolnej części głowy dopuszczalne białe znaczenie. We wszystkich przypadkach wargi, powieki i nos muszą być pigmentowane.

Zdrowie: Spaniele kontynentalne Papillon są szczególnie podatne na wypadanie rzepki kolanowej. W wieku wczesnoszczenięcym u niektórych przedstawicieli rasy może pojawić się niedocukrzenie, czyli zbyt mały poziom glukozy. U rasy może pojawić się także wada rozwojowa w postaci tzw. „ciemiączka” oraz PRA, czyli postępujący zanik siatkówki.

Pielęgnacja: Włos jest łatwy w pielęgnacji. W zupełności wystarczy 1–2 razy w tygodniu wyczesać psa za pomocą gęstej metalowej szczotki i grzebienia. Nie posiadają podszerstka.

Rodzina: Papillony są psami łatwymi w prowadzeniu i szkoleniu, nie ujawniające skłonności do agresji. Lubią dzieci, niemniej nie powinny zostawać sam na sam z bardzo małymi dziećmi – istnieje ryzyko, że latorośl nieumyślnie wyrządzi psu krzywdę. Papillony są aktywne i bardzo radosne. Raczej mało szczekliwe. Papillon jest psem bardzo skocznym i niesamowicie zwinnym, dlatego też sprawdzi się w psich sportach, np. obedience czy mini agility. 

Użytkowość: pies do towarzystwa

Inne nazwy to: Epagneul nain continental a Oreilles Droites, Continental Toy Spaniel Papillon.

Cena szczeniąt z rodowodem 4000 do 7000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Cena z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 4, nr wzorca 77

czy się różni papillon a phalene, papillon galeria, papillon hodowle, papillon opis rasy, papillon pies, papillon pies cena, papillon pies sprzedam, papillon rasa psów, papillon sprzedam, papillon szczeniaki, pies papillon, pies papillon cena, pies papillon opis, pies spaniel kontynentalny papillon, rasa psów papillon, różnice między papillonem a phalene, spaniel kontynentalny, spaniel kontynentalny miniaturowy, spaniel kontynentalny miniaturowy papillon, spaniel kontynentalny miniaturowy papillon cena, spaniel kontynentalny miniaturowy papillon charakter, spaniel kontynentalny miniaturowy papillon choroby, spaniel kontynentalny miniaturowy papillon ile kosztuje, spaniel kontynentalny miniaturowy papillon o rasie, spaniel kontynentalny miniaturowy papillon ogłoszenia, spaniel kontynentalny miniaturowy papillon opis, spaniel kontynentalny miniaturowy papillon pielęgnacja, spaniel kontynentalny miniaturowy papillon temperament, spaniel kontynentalny papillon, spaniel kontynentalny papillon opis, spaniel miniaturowy

Tagi artykułu: