Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Spaniel kontynentalny miniaturowy Phalene

Spaniel kontynentalny miniaturowy Phalene jest rasą rzadko spotykaną w Polsce. Przeciętna cena za szczenię rodowodowe kształtuje się w granicach 2600 złotych. Phalene oraz Papillon uznawane są za odmiany Spaniela kontynentalnego i włączone do listy sporządzonej przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Sama nazwa ‘phalene’ odnosi się do kształtu uszu psa, które przybierają wygląd skrzydeł motyla (phalene to w języku francuskim „ćma”).

Psy wywodzą się z Francji, niemniej bardzo wiele osobników zamieszkuje rejony belgijskie. Poza granicami kraju psy są średnio popularne - nie licząc państw sąsiadujących. Zgodnie z klasyfikacją FCI należą do Grupy IX, czyli psów ozdobnych i do towarzystwa.

Przeznaczenie Phalene

Spaniel kontynentalny miniaturowy Phalene są typowymi pieskami salonowymi. Mogą żyć zarówno w dużym domu, jak i małym, blokowym mieszkaniu. Zdecydowanie lepiej radzą sobie z życiem w mieście. Czworonogi nie wykazują dużego zapotrzebowania na ruch - w zupełności wystarczą im trzy, dziesięciominutowe spacery w ciągu dnia. Właściciele Phalene bardzo chwalą sobie bezkonfliktowość zwierząt oraz łatwość ich utrzymania. Zwierzęta nie wymagają, bowiem regularnego strzyżenia, trymowania czy długiego czesania włosa. Zupełnie wystarczające zdaje się strzyżenie dwa do trzech razy w ciągu roku. W przeciwieństwie, do Yorkshire Teriera Spaniele nie są wybredne i zjedzą wszystko, co znajdzie się w ich misce. Dzięki temu właściciele mogą sporo zaoszczędzić i zamknąć miesięczne wydatki w kwocie 70-80 złotych (jest to stawka absolutnie minimalna!).

Spaniel kontynentalny miniaturowy Phalene wzorzec rasy

Phalene, jak wszystkie miniaturki, są psami drobnymi i kruchymi. Ich waga nie powinna przekraczać pięciu kilogramów, zaś wysokość w kłębie waha się w granicach 25-28 centymetrów.
Długość ciała psa musi być nieco większaniż jego wysokość w kłębie. Waga jest proporcjonalna do wysokości.Oczy ciemne, okrągłe, nie wyłupiaste, średniej wielkości i bardzo ekspresyjne, powieki - czarne. Uszy powinny być duże, z zaokrąglonymi końcówkami, i opadające wzdłuż głowy. Gdy pies jest czujny, każde ucho tworzy kąt około 45 °w stosunkudogłowy. Czaszka średniej szerokości i lekko zaokrąglona pomiędzy uszami. Długość kufy od czubka nosado stopu stanowi około jednej trzeciej długości głowy (od czubka nosa do potylicy). Nos czarny, mały, zaokrąglony i lekko spłaszczony na górze. Wargi obcisłe, cienkie i czarne. Język nie musi być widoczny, gdy szczęki są zamknięte. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym, ostre.

Phalene

Phalene rasa psów

Średniej głębokości klatka piersiowa jest dobrze wysklepiona, brzuchpodciągnięty. Ogon długi, wysoko osadzony i noszony ponad ciałem,pokryty długim, płynącym pióropuszem. Sierść jest obfita, długa, delikatna, jedwabista i lekko spływająca wzdłuż ciała, z obfitą kryzą na piersi. Nie występuje podszerstek. Tylne kończyny pokryte są obfitymi „bryczesami” do stawu skokowego (culottes). Sierść na łapach jest krótka, ale mogą pojawiać się drobne pęczki nad palcami i pomiędzy nimi. U miniaturowych spanieli kontynentalnych Phalene występuje umaszczenie mieszane z przewagą bieli. Biały włos rośnie zazwyczaj na grzbiecie, brzuchu oraz kończynach. Łeb psa przybiera ciemniejsze barwy np. brąz, czerń, bądź wszystkie odmiany rudości (owe barwy mogą pojawić się także na pozostałych partiach ciała).

Spaniel kontynentalny miniaturowy Phalene charakter

Phalene bardzo szybko się uczą i nie sprawiają problemów wychowawczych. Każdy, kto nie miał wcześniej styczności ze zwierzęciem i boi się, że popełni błąd w jego wychowaniu, powinien zdecydować się na zakup tego uroczego spanielka. Bardzo ważne - czworonogi nie wykazują tendencji dominacyjnych, w związku, z czym właściciel może być spokojny o swoje miejsce w hierarchii.
Spaniel kontynentalny miniaturowy Phalene mogą sprawiać wrażenie upartych i drażliwych, dlatego też nie są polecane rodzinom z małymi dziećmi.
Wady:
Największą wadą rasy jest duża hałaśliwość. Psy mogą oszczekiwać każdą osobę, przechodzącą obok drzwi mieszkania. Jest to dość duży problem, gdyż szczekania nie sposób psa oduczyć, (chociaż możemy próbować).
Właściciele szczeniąt Phalene uskarżają się na problemy związane z nauką czystości. Psy bardzo długo uczą się podstawowych zasad czystości. Niezbędna jest, zatem żelazna konsekwencja w szkoleniu.

Wysokość: wysokość dorosłego psa w kłębie powinna wahać się pomiędzy 25 a 28 centymetrami. Niedopuszczalne są jakiekolwiek odchylenia.

Spaniel kontynentalny miniaturowy PHALENE

Psy rasy Spaniel kontynentalny miniaturowy Phalene

Waga: dorosłe psy ważą zazwyczaj od dwóch do pięciu kilogramów. Psy nie mają krępej budowy ciała.

Umaszczenie: większa część ciała psa pokryta jest białym włosem. Głowę powleka ciemny włos: brązowy, rudy, czarny etc. Ponadto na całym ciele mogą wystąpić ciemne plamy.

Pielęgnacja: Psy nie mają szczególnych wymagań żywieniowych ani pielęgnacyjnych. Strzyżenie - dwa, trzy razy w ciągu roku. Kąpiele - sporadycznie.

Zdrowie: Nie odnotowano szczególnych przypadłości zdrowotnych.

Rodzina: Psy mają przyjemne usposobienie i nie sprawiają problemów wychowawczych. Nie wykazują tendencji dominacyjnych. Akceptują dzieci i małe zwierzęta. Mogą żyć zarówno w mieście, jak i na wsi, jednakże nie są psami „do budy”. Mają niewielkie zapotrzebowanie na ruch.

Inne nazwy to: Phalene, Epagneul nain continental Phalene, Continental Toy Spaniel Phalene,
Epagneul nain continental a Oreilles Tombantes.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 2600 złotych (Źródło Doogy)

Klasyfikacja FCI grupa IX, sekcja 4, nr wzorca 77.

Tagi artykułu: