Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Spaniel pikardyjski (Picardy Spaniel)

Rys historyczny

   Spaniel pikardyjski to rasa psa opracowana we Francji. Większa część populacji pozostaje dzisiaj, podobnie jak i w wiekach wcześniejszych, w rękach myśliwych.
Pikardyjczyk jest uznawany za jedną z dwóch, najstarszych ras spanieli kontynentalnych. Czworonogi zyskały powszechne uznanie zważywszy na swoje predyspozycje fizyczne do pełnienia funkcji gundogów i wszechstronność. Pikardyjczyki mają mocny, odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, płaszcz.
    Popularność rasy przygasła na początku XIX wieku. Było to związane z ograniczeniem liczby polowań, które nastąpiło tuż po rewolucji francuskiej. Szlachta nie polowała tak często jak wcześniej, gdyż nałożono nań liczne obostrzenia prawne. Wyraźna tendencja zwyżkowa dostrzegalna jest dla czasów powojennych. Obecnie istnieje wiele klubów miłośników rasy Spaniel Pikardyjski.

Wygląd Spaniela pikardyjskiego

   Dorosły samiec powinien osiągać od 22 do 24 cali (56-61 cm) wysokości w kłębie przy średniej wadze od 20 do 25 kg (44-55 funtów). Sylwetka dorosłego osobnika wpisuje się w kształt kwadratu. Spaniel pikardyjski ma owalną głowę, wyraźnie zaznaczone mięśnie, długi pysk oraz długie uszy, które są dość nisko osadzone. Umaszczenie: szaro-pstrokate z brązowymi łatami na poduszkachi nasadzie ogona. Sierść psa jest obfita i lekko falowana, dzięki czemu może pracować w trudnych warunkach, a nawet w wodzie.

Temperament Spaniela pikardyjskiego

   Spaniel pikardyjski jest psem posłusznym, lubiącym zabawy z dziećmi i oddanym swojemu właścicielowi. Niewątpliwą zaletą rasy jest łatwość wyszkolenia, komunikatywność i wysoki poziom inteligencji. Spaniel pikardyjski jest psem bardzo wrażliwym, dlatego też żywo obwieszcza swoim właścicielom obecność obcych. Ma skłonności do nadmiernej szczekliwości, co jest szczególnie uciążliwe dla osób, zamieszkujących lokale w blokach mieszkalnych. Czworonóg adaptuje się do każdych warunków; toleruje obecność zwierząt. W stosunku do swojego właściciela jest bardzo lojalny.
    Duża część populacji pozostaje w rękach myśliwych i jest wykorzystywana do polowań na bażanty, kaczki, zające i króliki. Coraz więcej osobników zamieszkuje jednak tereny miejskie i podmiejskie. Psy zdecydowanie lepiej czują się jednak na wsi, gdzie mają możliwość porządnego wybiegania się. Kochają aktywność i nie lubią siedzieć w jednym miejscu.

Rasa psa Spaniel pikardyjski

Rasa psa Spaniel pikardyjski

Problemy zdrowotne Spaniela

    Rasa nie jest szczególnie chorowita. Najczęściej pojawiającym się problemem zdrowotnym są infekcje ucha, co jest dosyć logiczne, skoro czworonogi są wykorzystywane do polowań i nader często muszą wskakiwać do zimnych i bagnistych zbiorników wodnych. Zwisające uszy jedynie potęgują ten problem.

Spaniel pikardyjski pielęgnacja

   Pielęgnacja czworonoga opiera się głównie na regularnym czyszczeniu uszu. Uszy powinny być czyszczone średnio dwa razy w miesiącu przy użyciu specjalnego środka dezynfekującego dostępnego w każdym, renomowanym sklepie zoologicznym. Jako, że Spaniele pikardysjskie mają długą, podatną na kołtunienie sierść powinna być ona często przeczesywana. Poprzez pielęgnację rozumiemy również dostarczanie psu stałej, dziennej dawki ruchu, a także podawanie wysokiej jakości karmy. Spaniele nie są wprawdzie wybredne, ale przejawiają wyraźne tendencje do nadwagi. Przekarmianie psa może być dlań niezwykle groźne w skutkach. Psy z wyraźną nadwagą są, bowiem bardziej podatne na choroby dysplastyczne, skręt żołądka oraz problemy stawowe.


  • Spaniele pikardyjskie

  • Spaniele pikardyjskie

  • Spaniel pikardyjski

    Psy nie są w Polsce szczególnie popularne. Zdecydowana większość populacji pozostaje w rękach francuskich myśliwych. Według naszych danych Spaniel pikardyjski nie doczekał się własnej hodowli w Polsce.

Wysokość: Dorosłe psy mają średnio od 55 do 60 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są o kilka centymetrów mniejsze od samców.

Masa: Dorosły osobnik powinien osiągać wagę nie mniejszą niż dwadzieścia i nie większą niż dwadzieścia pięć kilogramów. Suki są nieco mniejsze od psów, jednak zachowują bardzo proporcjonalną budowę ciała.

Umaszczenie: Psy mają średniej długości, gładki lub lekko falisty włos. Umaszczenie szaro-pstrokate z brązowymi łatami na poduszkachi nasadzie ogona. Wzorzec dopuszcza także osobniki o maści szarej z czekoladowym przesianiem.

Pielęgnacja: Psy wymagają regularnego szczotkowania bujnej sierści. Właściciel powinien używać do tego celu specjalnego, delikatnie zakończonego zgrzebła. Raczej nie zalecane jest wykorzystywanie metalowego grzebienia.

Zdrowie: Spaniele pikardyjskie nie cierpią na poważne przypadłości zdrowotne. Nie odnotowuje się u nich również schorzeń dziedzicznych. Do najczęstszych problemów możemy zaliczyć infekcje uszne.

Rodzina: Spaniele są bardzo zgodne. Nie wchodzą w konflikty z innymi zwierzętami. Dobrze radzą sobie w kontaktach z dziećmi. W stosunku do swoich właścicieli są bardzo lojalne. Mogą zamieszkiwać przestrzenie miejskie, niemniej najlepiej czują się na wsi. Potrzebują bardzo dużo ruchu, dlatego też właściciel musi pamiętać o wyprowadzaniu ich na długie, męczące spacery. Psy, u których zapotrzebowanie na ruch nie zostanie w wystarczający sposób zaspokojone, mogą przejawiać zachowania agresywne.

Kraj pochodzenia: Francja

Inne nazwy: Epagneul Picard, Picardy Spaniel

Klasyfikacja FCIgrupa VII, sekcja 1, nr wzorca 108. Podlega próbom pracy.

epagneul picard, picardy spaniel, pies spaniel pikardyjski, rasa psa, rasa psów spaniel pikardyjski, rasy psów spaniel pikardyjski, spaniel, spaniel pikardyjski, spaniel pikardyjski cena, spaniel pikardyjski choroby, spaniel pikardyjski galeria, spaniel pikardyjski historia, spaniel pikardyjski hodowla, spaniel pikardyjski informacje, spaniel pikardyjski opinie, spaniel pikardyjski opis rasy, spaniel pikardyjski pielęgnacja, spaniel pikardyjski rasa psów, spaniel pikardyjski rodzina, spaniel pikardyjski spaniel, spaniel pikardyjski temperament, spaniel pikardyjski użytkowość, spaniel pikardyjski waga, spaniel pikardyjski wygląd, spaniel pikardyjski wysokość, spaniel pikardyjski zdjęcia, spaniel pikardyjski zdrowie, spaniele, spaniele pikardyjskie, spaniele pikardyjskie,

Tagi artykułu: