Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Spaniel rosyjski (Russian spaniel)

SPANIEL ROSYJSKI (Russian spaniel)

Historia

Przodkami Spaniela rosyjskiego są angielski Cocker Spaniel Angielski i Springer Spaniel. Historia rasy rozpoczyna się w XIX wieku, kiedy czarny cocker spaniel angielski imieniem Dash został przywieziony do Rosja dla wielkiego księcia Nikolaia Nikolaevicha. Czworonóg został zaprezentowany na wystawie w Neva Huntclub w 1885 roku, a trzy lata później w Petersburgu. W niedługim czasie spaniele zostały przywiezione do Petersburga i Moskwy. Mimo że niektóre z nich były używane do polowań, wciąż brakowało czworonogów, które mogły służyć myśliwym polującym na ptaki. Już na początku XX wieku miłośnicy spanieli zaczęli wybierać długonogie i aktywne psy do hodowli. Postawiono na Springer Spaniele, które zostały wymieszane z psami w starym typie. 

Pod koniec 1930 roku w Rosji żyło już wiele spanieli, które nie pasowały do wzorca cockerów i springerów; pochodziły one w większości z Leningradu, Moskwy i Swierdłowska. Prace nad ustaleniem eksterieru spanieli rosyjskich rozpoczęły się tuż po II wojnie światowej; hodowcy krzyżowali cockery, sussexy i springery, tworząc całkowicie nowy typ psa zgoła odmienny od wersji przedwojennej. Pierwszy standard rasy został spisany i opracowany w 1951 roku. Nieco zmodyfikowany wzorzec został przyjęty do użytku w 1966 roku. Od 1972 roku rosyjskie spaniele nie były już krzyżowane z innymi rasami spanieli.

Celem rosyjskiego spaniela podczas polowania jest poszukiwanie ptaka, głosowanie, a po strzale i na komendę, przechwycenie łupu. Spaniele mają wszystkie cechy czyniące zeń doskonałe psy myśliwskie m.in. wytrzymałość, świetny węch, wytrwałość i wrodzone chęci do polowania. Te psy zaczynają pracować we wczesnym okresie życia i nie wymagają wiele szkoleń. Wszystkie powyższe cechy spowodowały zwiększenie popularności rosyjskich spanieli wśród rosyjskich myśliwych, a w konsekwencji wzrost liczebności populacji. 

Młoda suczka spaniela rosyjskiego

Młoda suczka spaniela rosyjskiego

Wygląd

Spaniel rosyjski to długowłosy pies myśliwski, średniego wzrostu, silnej budowy i o stosunkowo długich kończynach. Wysokość w kłębie u samców wynosi od 40 do 45 cm, u samic od 38 do 43 cm. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarny, brązowy, biały z czarnym, biały z brązowym, biały z podpaleniem, czarny podpalany, brązowy podpalany, czarny podpalany z białymi znakami na piersiach lub łapach. Włos jest umiarkowanej długości, miękki, prosty i dobrze przylegający do ciała.  Na głowie i przednich stronach kończyn włos jest krótki i prosty. Na górnej stronie szyi, plecach, bokach i zadzie włos jest umiarkowanie długi i obfity. Na dolnej stronie szyi, na klatce piersiowej, brzuchu, zadzie i  tylnych kończynach oraz na uszach i dolnej części ogona, włos jest dłuższy, miękki, falisty, tworzący frędzle i pióra. Skóra jest elastyczna, bez zmarszczek i fałd. Szkielet silny. Mięśnie dobrze rozwinięte. Guz potyliczny jest słabo wyrażony. Czaszka i kufa są równoległe. Długość kufy i czaszki są równe.

Łuki brwiowe umiarkowanie rozwinięte. Stop jasno wyrażony. Kufa długa i szeroka; trochę węższa od czaszki, z niewielkim zwężeniem do czubka nosa. Jeśli spojrzeć z boku, górna warga wydaje się prawie prostokątna, z lekko zaokrąglonym przednim rogiem. Kolor wierzchołka nosa i warg waha się od ciemnego brązu do czerni, najlepiej czarne.  Uszy długie, szerokie, przylegające do policzków, zaokrąglone od dołu, ustawione na poziomie oczu lub nieco wyżej. Oczy owalne, umiarkowanie duże, w kolorze ciemnobrązowym lub brązowym w zależności od tonu sierści. Zęby zdrowe, silne, dobrze rozwinięte. Szyja umiarkowanej długości, stosunkowo nisko osadzone, owalna w przekroju, muskularna, bez zmarszczek i fałd. Klatka piersiowa umiarkowanie szeroka, głęboka i długa, z dobrze rozwiniętymi żebrami. Grzbiet prosty, mocny, szeroki, lekko opadający od kłębu do pasa, umięśniony. Łokcie są skierowane prosto. Przedramiona proste. Nadgarstki szerokie, lekko nachylone. Kończyny proste i równoległe, ustawione szerzej od przednich. Śródstopia umiarkowanie krótkie, kątowane. Łapy okrągłe, łukowate. Ogon stosunkowo gruby u nasady, prosty z frędzlami. Zadokowany do połowy długości.

Spaniel rosyjski (Russian spaniel) z piłeczką

Spaniel rosyjski (Russian spaniel) z piłeczką

Spaniel rosyjski charakter i zachowanie

Spaniel rosyjski jest bardzo inteligentnym i uzdolnionym psem, który uwielbia spędzać czas z właścicielem. Dobrze nastawiony do innych psów bez względu na to, jaką rasę reprezentują. Ma naturalne predyspozycje do pilnowania domu – zawsze ostrzeże opiekuna o niebezpieczeństwie. Toleruje dzieci i może mieszkać w rodzinach z bardzo małymi dziećmi. Jest łatwy w wyszkoleniu, dlatego nadaje się nawet dla osób, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu psów. Opiekun musi być jednak osobą stabilną emocjonalnie, konsekwentną i nastawioną na realizację zadań.
Psy mają duże zapotrzebowanie na ruch, dlatego najlepiej czują się w domu z ogrodem.

Zdrowie i Pielęgnacja

Częstym problemem w rasie jest nadwaga. Właściciel musi zatem dopilnować, aby pupil zbytnio się nie przejadał. Jak u wszystkich spanieli u spaniela rosyjskiego trzeba kontrolować stan uszu w celu zapobiegania infekcji ucha. Moga pojawić się również alergie pokarmowe - najczęstszy alergen to kurczak i marchewka.
Rasa nie linieje zbyt obficie. W przeciwieństwie do innych spanieli nie wymaga także zbyt intensywnego czesania.

Psy Spaniele rosyjskie w lesie

Spaniele rosyjskie

Wysokość: Wysokość w kłębie u samców wynosi od 40 do 45 cm, u samic od 38 do 43 cm.

Waga: Waga dorosłych psów oscyluje w granicach 13-16 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarny, brązowy, biały z czarnym, biały z brązowym, biały z podpaleniem, czarny podpalany, brązowy podpalany, czarny podpalany z białymi znakami na piersiach lub łapach.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Średnia długośc życia 14 lat.

Pielęgnacja: W zupełności wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa – raz na dwa tygodnia. Rasa nie linieje zbyt obficie.

Rodzina: Spaniele rosyjskie są bardzo oddane swoim właścicielom. Szybko i chętnie się uczą. Wymagają szkolenia. Są tolerancyjne wobec dzieci. Nie awanturują się przy innych psach. Mają duże zapotrzebowanie na ruch.

Inne nazwy: rosyjski spaniel myśliwski,ang, russian spaniel

Rasa Spaniel rosyjski

Rosyjski spaniel myśliwski

Russian spaniele są uznane przez RKF (Rosyjską Federację Kynologiczną). Średnia cena szczeniąt Spaniela rosyjskiego to 550 dolarów + koszty związane z importem (tatuaż, zdjęcia, skrzynia transportowa, zezwolenie na eksport, międzynarodowy certyfikat weterynaryjny) te koszty wzrastają od 1100 do 1500 dolarów. Dane z 2008. (Źródło russianspanielclub.org)

Tagi artykułu: