Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Spaniel tybetański TIBBIE opis rasy cena

SPANIEL TYBETAŃSKI

Historia

   Spaniel tybetański to rasa pochodzącą od małego psa z Wyżyny Tybetańskiej – przodka innych małych ras azjatyckich: mopsów, lhasa apso, terierów tybetańskich, china japońskiego czy shih tzu. Wizerunki psa zachowane na dziełach sztuki każą sądzić, że spaniele były cenione wśród zamożnej części społeczeństwa i często przekazywane w darze posłom z obcych krajów.
Czworonogi były trzymane w domostwach oraz klasztorach buddystów tybetańskich, gdzie pełniły funkcje strażników. Hodowano je wraz z mastiffami, które miały atakować nieprzyjaciół po tym jak spaniel dał znać, że dzieje się coś niepokojącego. Mniejsze i czujniejsze spaniele doskonale radziły sobie z wyłapywaniem podejrzanych sygnałów, dlatego cieszyły się ogromnym szacunkiem wśród mnichów. Warto również dodać, że Spaniele tybetańskie  były również hodowane jako tzw. "psy modlitewne", przyuczane i wykorzystywane do obracania młynków modlitewnych.

   Na Wyspy Brytyjskie popularny tibby miał trafić w drugiej połowie XIX wieku z powracającymi z Indii oficerami angielskimi. Pierwsza oficjalna wzmianka o rasie pojawiła się w źródłach europejskich w 1848 roku (wystawa psów rasowych w Birmingham). Pierwszy wzorzec rasy  opublikowano w latach 30. XX wieku, jednak pełne uznanie rasy przez FCI miało miejsce dopiero w 1961 roku.

Wygląd

  Spaniel tybetański to pies mały, ruchliwy i żwawy. Sylwetka o harmonijnej budowie, tułów wydłużony. Głowa jest mała pozostająca w proporcji do tułowia, noszona wysoko. Czaszka lekko wysklepiona, umiarkowanie szeroka. Stop łagodnie zaznaczony. Kufa niewielkiej długości, graniasta i pełna. Nos czarny. Oczy ciemnobrązowe, owalne w kształcie, lśniące i wyraziste; średniej wielkości, dość szeroko rozstawione, skierowane ku przodowi, o wesołym wyrazie. Uszy średniej wielkości, zwisają do przodu. U dorosłych osobników występuje długi włos na uszach. Osadzone dość wysoko, nie powinny luźno fruwać. Zęby regularne, białe, rozmieszczone równo. Żuchwa szeroka. Idealnym zgryzem jest ścisły przodozgryz. Dopuszczalny zgryz cęgowy przy zachowaniu szerokiej brody, która tworzy efekt krótkiego pyska. Zęby niewidoczne  przy zamkniętym pysku. Szyja lekko wydłużona, silna, dobrze związana z łopatkami. Grzywa lub kryza dłuższego włosa częściej widywana u psów niż u suk.
Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta, co oznacza, że długość tułowia jest większa od wysokości w kłębie. Żebra silne i wysklepione. Grzbiet prosty.  Kończyny dobrze ustawione i silne. Stawy skokowe niskie i proste. Podudzie dobrze rozwinięte, o umiarkowanym kątowaniu. Łapy zajęcze, małe, kształtne, z frędzelkami między palcami. Niedopuszczalne występowanie białych łat. Ogon osadzony wysoko, z obfitym owłosieniem i piórkami. Noszony wesoło nad grzbietem. Gdy pies stoi, ogon może być opuszczony.

Rasa psa Spaniel tybetański

Spaniel tybetański


Szata podwójna i jedwabista. Na pysku włos krótki podobnie jak na przedniej części kończyn; umiarkowany na tułowiu i płasko przylegający. Uszy i tył przednich kończyn obficie opiórowane. Ogon i pośladki również obficie owłosione. Suki mają bardziej skąpy włos i mniejszą grzywę niż psy. Dopuszcza się wszystkie kolory i zestawienia maści. Dorosłe psy osiągają ok. 25 centymetrów wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 4-6,5 kg.

Temperament

   Tibby nie ma cech „toy” i nie jest zbyt pobudliwy. W żadnym wypadku nie możemy jednak sądzić, że to leniwe czworonogi, dla których szczytem marzeń jest leżenie na kanapie. Ten czujny, wesoły i temperamentny piesek najchętniej spełnia rolę strażnika domu. Cechą charakterystyczną tej rasy jest, niekiedy wręcz przesadna, duma. Według niektórych hodowców spaniel tybetański ma wrodzone poczucie sprawiedliwości i łatwo się obraża, jeżeli jest niesprawiedliwie karany. Dobrze reaguje na szkolenie metodami pozytywnymi. Właściciel, który ale szanuje psa i nie krzyczy na niego, może być pewny przyjaźni i przywiązania. Chyba żadna inna rasa nie jest tak podatna na szkolenie i złe traktowanie. Pies w niewprawnych rękach będzie krnąbrny i nieposłuszny. Nawet przy dobrym prowadzeniu możemy jednak zauważyć pewne skłonności rasy do przejęcia pierwszeństwa w domowym stadzie. 


  • Spaniel tybetański

  • Spaniel tybetański

  • Spaniel tybetański

zdrowie

   Jedną z częściej występujących chorób jest dysplazja stawów biodrowych. U niektórych osobników zaobserwowano także występowanie alergii skórnych. Do przypadłości dziedzicznych zaliczamy: progresywny zanik siatkówki, nefropatię nerek (PNP) oraz zespolenie wrotne (w skrócie nazywane PSS).

Pielęgnacja

   Spaniel tybetański szybko przystosowuje się do różnych warunków życia. Może mieszkać zarówo w bloku, jak i domu z ogrodem. To doskonały kompan dla starszej osoby, o ile ta zapewni mu długie spacery. Będzie też dobrym kompanem starszych dzieci.
Długa szata psa wymaga regularnej pielęgnacji, niemniej w zupełności wystarczy porządne szczotkowanie raz na tydzień.

W Polsce rasa pojawiła się już kilkanaście lat temu, lecz nie zyskała dużej popularności. Obecnie w naszym kraju mieszka około stu terierów tybetańskich.

Rasa psów Spaniel tybetański

Spaniel tybetański

Wysokość: Dorosłe psy osiągają ok. 25 centymetrów wysokości w kłębie.

Waga: Waga oscyluje w granicach 4-6,5 kg.

Umaszczenie: Dopuszcza się wszystkie kolory i zestawienia maści.

Zdrowie: Jedną z częściej występujących chorób jest dysplazja stawów biodrowych. U niektórych osobników zaobserwowano także występowanie alergii skórnych. Do przypadłości dziedzicznych zaliczamy: progresywny zanik siatkówki, nefropatię nerek (PNP) oraz zespolenie wrotne (w skrócie nazywane PSS).

Pielęgnacja: Długa szata psa wymaga regularnej pielęgnacji, niemniej w zupełności wystarczy porządne szczotkowanie raz na tydzień.

Rodzina: Tibby nie ma cech „toy” i nie jest zbyt pobudliwy. Ten czujny, wesoły i temperamentny piesek najchętniej spełnia rolę strażnika domu. Cechą charakterystyczną tej rasy jest, niekiedy wręcz przesadna, duma. Pies dobrze reaguje na szkolenie metodami pozytywnymi. hyba żadna inna rasa nie jest tak podatna na szkolenie i złe traktowanie.

Kraj pochodzenia: Tybet

Patronat: Wielka Brytania

Inne nazwy : Tibbie, Tibetan Spaniel, Paraabso.

Przeciętna cena szczeniąt 5000 - 6000 złotych. Źródło (Google). Cena z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 5 (rasy tybetańskie), nr wzorca 231. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: