Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Springer spaniel angielski

Historia

   Springer spaniele angielskie to bez wątpienia jedna z najstarszych angielskich ras psów myśliwskich. Pierwotnie psy były wykorzystywane w czasie polowań do wypłaszania ptaków („spring" oznacza m.in. „płoszyć"). Początkowo nazwa Springer obejmowała wszystkie większe spaniele lądowe, które po pewnym czasie zostały podzielone na dwie odmiany – Norfolk spaniela i Springer spaniela – a wreszcie na skutek wydzielenia Clumber, Sussex i Field spaniela zdefiniowano dwa typy psów, które dały początek współczesnemu Springer spanielowi angielskiemu i Springer spanielowi walijskiemu. Wydzielenie Springerów w rejestrze angielskiego KC pod względem eksterierowym (i podział ras) nastąpiło w 1902 roku. Pierwszy klub rasowy angielskiego Springera został założony w 1921 roku. Przedwojenną pionierką hodowli psów na terenie Polski była księżna Izabella Radziwiłłowa (hodowla IRA), która sprowadziła z Anglii psa Ch. Rollinga of Hartwiga. Pierwsza oficjalna prezentacja rasy w naszym kraju miała miejsce w czasie wystawy w Poznaniu w 1967 r.

Wygląd

   Springier spaniel angielski to symetrycznie zbudowany, zwarty i mocny pies, najwyższy spośród wszystkich spanieli brytyjskich. Czaszka średniej długości, stosunkowo szeroka, delikatnie zaokrąglona. Guz potyliczny nie powinien być zbyt mocno zaznaczony.

Nozdrza dobrze rozwinięte. Kufa proporcjonalnej długości w stosunku do mózgoczaszki, dostatecznie szeroka i głęboka, dobrze wyrzeźbiona pod oczami. Fafle dość obwisłe, kwadratowe. Szczęki mocne, z idealnym, regularnym i kompletnym zgryzem nożycowym. Policzki płaskie. Oczy średniej wielkości, migdałowego kształtu; nie mogą być ani wyłupiaste, ani zapadnięte. Dobrze osadzone ( niewidoczna trzecia powieka). Dopuszcza się ciemnoorzechowy kolor oczu; jasność niepożądana. Uszy w kształcie płata, odpowiedniej wielkości i szerokości, przylegające dosyć blisko do głowy. Osadzone na wysokości oczu. Mocno owłosione. Szyja dość długa, mocna i umięśniona; podgardle niewidoczne. Tułów  mocny, ani zbyt długi, ani zbyt krótki. Lędźwie umięśnione, mocne z lekkim łukiem i dobrze związane. Klatka piersiowa musi być głęboka i dobrze rozwinięta. Żebra odpowiednio wysklepione. Ogon był niegdyś kopiowany – współcześnie coraz rzadziej. Kopiowany ogon osadzony nisko, nigdy nienoszony powyżej linii grzbietu. Dobrze owłosiony i w ciągłym ruchu. Ogon o naturalnej długości również nisko osadzony, noszony powyżej linii grzbietu; w ciągłym ruchu. Przednie kończyny proste o dobrym kośćcu. Łopatki ukośne, dobrze ułożone. Łokcie dobrze przylegają do ciała. 

  Nadgarstki mocne i elastyczne. Uda szerokie, umięśnione i dobrze rozwinięte. Stawy kolanowe i skokowe o umiarkowanym kątowaniu. Łapy ścisłe, zwarte i dobrze zaokrąglone. Stawy skokowe poruszają się idealnie pod ciałem. Włos jest przylegający, prosty oraz odporny na niepogodę; nigdy nie powinien być gruby i szorstki. Lekkie piórka występują uszach, przednich kończynach, tułowiu i tylnych kończynach. Dopuszczalnymi typami umaszczenie są: wątrobowo-białe, czarno-białe lub którekolwiek z tych kolorów ze znaczeniami. Dorosłe psy powinny osiągać ok. 51 cm wysokości w kłębie. Waga powinna oscylować w granicach 22-24 kg.

Musisz wiedzieć

    Springer spaniel angielski jest psem niehałaśliwym i pozbawionym agresji, który bez problemu akceptuje inne psy. Może mieszkać zarówno w mieście, jak i na wsi, gdyż kocha przestrzeń – lasy, pola, łąki i wodę. Jest psem inteligentnym i szybko uczącym się. Wymaga codziennych długich spacerów, w czasie których będzie mógł się wybawić i wybiegać. Koszty utrzymania psa nie są zbyt duże.

Temperament

    Springer spaniel angielski jest psem przyjaznym, chętnym do pomocy i łatwym w wyszkoleniu. Lubi się uczyć i w pełni skupia swoją uwagę na właścicielu. To wyjątkowo lojalny i kochający czworonóg, który ma spore zapotrzebowanie na ruch i będzie doskonałym partnerem zarówno dla myśliwego, jak i osoby uwielbiającej sport, jazdę na rowerze czy bieganie. Kochają wodę i będą szczęśliwe, mogąc popływać w jeziorze. Tolerują inne zwierzęta i mogą mieszkać nawet z kotami. Jeżeli nie zapewnimy im wystarczająco dużo atrakcji w czasie dnia, mogą stać się destrukcyjne i psotne.
Springer to doskonała niańka; na pewno nie wyrządzi krzywdy małemu dziecku. Wrodzona delikatność czyni zeń wspaniałego psa rodzinnego.


  • Springer spaniel angielski

  • Springer spaniel angielski

  • Springer spaniel angielski

Użytkowość

     Springery to psy myśliwskie, które mają ogromny pociąg do pracy. Sprawdzają się w roli płochaczy, aporterów i tropowców; obdarzone wielką pasją i doskonale rozwiniętym zmysłem węchu.
Springer spaniele angielskie, zważywszy na niezawodny węch, są wykorzystywane również przez policję oraz służby celne do m.in. poszukiwaniu przemycanych towarów i nielegalnych imigrantów. Psy pracujące w siłach zbrojnych przechodzą natomiast szkolenie w wykrywaniu ładunków wybuchowych i broni.

Choroby i pielęgnacja

    Psy żyją średnio od 10,5 do 15 lat. Do najczęściej spotykanych schorzeń możemy zaliczyć:  dysplazję stawów biodrowych, dysplazja stawów kolanowych, postępujący zanik siatkówki (zwyrodnienie siatkówki powodujące utratę wzroku i prowadzące do ślepoty), dysplazję siatkówki. Jak większość spanieli są podatne na infekcje ucha. Leczenie obejmuje cotygodniowe czyszczenie kanału słuchowego za pomocą roztworu, który wprowadza się do ucha w celu opóźnienia wzrostu drożdży i bakterii. Innymi, rzadziej spotykanymi, problemami zdrowotnymi są choroby  autoimmunologiczne i  choroby oczu. Angielskie Springer spaniele mają tendencję do szybkiego przybierania na wadze. Sierść wymaga regularnej pielęgnacji i wyczesywania (dwa razy w tygodniu).

Wysokość: Dorosłe psy osiągają ok. 51 cm wysokości w kłębie.

Waga: Waga powinna oscylować w granicach 22-24 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenie są: wątrobowo-białe, czarno-białe lub którekolwiek z tych kolorów ze znaczeniami.

Zdrowie: Do najczęściej spotykanych schorzeń możemy zaliczyć: dysplazję stawów biodrowych, dysplazja stawów kolanowych, postępujący zanik siatkówki (zwyrodnienie siatkówki powodujące utratę wzroku i prowadzące do ślepoty), dysplazję siatkówki. Jak większość spanieli są podatne na infekcje ucha. Innymi, rzadziej spotykanymi, problemami zdrowotnymi są choroby  autoimmunologiczne i  choroby oczu. Angielskie Springer spaniele mają tendencję do szybkiego przybierania na wadze.

Pielęgnacja: Sierść wymaga regularnej pielęgnacji i wyczesywania (dwa razy w tygodniu).

Rodzina: Springer spaniel angielski jest psem przyjaznym, chętnym do pomocy i łatwym w wyszkoleniu. Kocha wodę i będzie szczęśliwy, mogąc popływać w jeziorze. Toleruje inne zwierzęta i może mieszkać nawet z kotami. Na pewno nie wyrządzi krzywdy małemu dziecku. Wrodzona delikatność czyni zeń wspaniałego psa rodzinnego.

Inne nazwy : English Springer Spaniel.

Klasyfikacja FCI - grupa VIII, sekcja 2, nr wzorca 125. Podlega próbom pracy.

Cena szczeniąt z rodowodem 3500 - 5000 złotych. Źródło (allegro, alegratka, olx). Cena z roku 2022.

Tagi artykułu: