Udostępnij ten artykuł.

Sprzątanie po psie prawo i przepisy

Sprzątanie po psie powinno być czynnością rutynową, która nikogo nie zaskakuje i nie zadziwia. Niemniej jednak polskie społeczeństwo wciąż pozostaje nieuświadomione i sprzątanie po psie może wydawać się dlań czymś nienaturalnym i dziwacznym. Oczywiście nie należy wrzucać wszystkich do jednego worka - co bardziej świadomi właściciele praktykują sprzątanie po psie i nie potrzebują do tego celu specjalnych dyrektyw i dopomnień.

Wiele organizacji wspierających walkę z zanieczyszczaniem miast wystosowuje głośne i niezwykle obrazowe odezwy w formie plakatów czy ulotek. Niektóre z nich pokazują dzieci bawiące się psimi odchodami, jeszcze inne nawołują, aby właściciele nie sprzątali po swoich pupilach również w domu. Sugestywność i dosadność owych afiszy może siać zgorszenie, niemniej głośne mówienie o problemie może uwrażliwić społeczeństwo i wpłynąć na zmianę nastawienia, co bardziej zatwardziałych właścicieli.

Psia kupa na chodniku

Psia kupa na kamieniach

Problem zanieczyszczeń i psich fekaliów dotyczy nie tylko dużych ośrodków miejskich, ale także małych mieścin. W naszym artykule skoncentrujemy się jednak na omówieniu sytuacji w aglomeracjach miejskich i poziomie uświadomienia miłośników zwierząt. Psy nader często pozostawiają zabrudzenia w miejscach, w których absolutnie się ich nie spodziewamy np. na placach zabawach dla dzieci czy podwórkach. Właściciele nie zdają sobie sprawę, że w psiej kupie znajdują się liczne pasożyty i bakterie, które w czasie bezpośredniego kontaktu z dzieckiem mogą wywołać rozliczne schorzenia i infekcje takie jak toksokaroza i toksoplazmoza. Objawy toksokarozy są na początkowym etapie słabo widoczne; dopiero po upływie kilku dni możemy zacząć gorączkować, mieć problemy z widzeniem i przestać przyjmować posiłki. Nieleczona toksokaroza prowadzi do bardzo groźnych powikłań; w najgorszym przypadku możemy całkowicie stracić wzrok. Dzieci mają niekiedy zwielokrotnione objawy; często dochodzi do powiększenia wątroby, która nawet po leczeniu może nie powrócić do prawidłowego stanu.

Sprzątanie psiej kupy z trawnika

Sprzątanie psiej kupy z trawnika

Z tego też względu wielu rodziców obawia się wprowadzać swoje dzieci w miejsca, które de facto są przeznaczone dla nich, a nie zaś dla czworonogów. Problem jest niezwykle palący i trudno znaleźć skuteczne dlań rozwiązanie. Najważniejszą kwestią jest agitowanie wszelkich zachowań negatywnych i tępienie ich w zarodku. Za każdym razem, kiedy widzimy, że właściciel pozwala przebywać zwierzęciu na terenach przeznaczonych dla dzieci, a co gorsza doprowadza do sytuacji, w której zwierzę załatwia się w piaskownicy, należy bezwzględnie reagować. Winę za obecny stan rzeczy ponoszą tylko i wyłącznie bezmyślni właściciele. Psy nie zdają sobie sprawy, że ich zachowanie jest nieakceptowany i nie zachowują się w sposób właściwy. Jedynie wysokie kary nakładane na niesubordynowanych właścicieli i ich publiczna nagana są w stanie zdziałać cokolwiek w kwestii wychowania psów.

Sprzątanie po psie - przepisy

 

W niektórych polskich miastach obowiązuje przepis o sprzątaniu odchodów czworonogów. Mowa przede wszystkim o ośrodkach centralnych, które pragną osiągnąć pułap wyznaczony przez unijne standardy. Niestety, prawo polskie wciąż nie przewiduje ustawy, która nakładałaby obowiązek czystości na wszystkich posiadaczy psów. Uchwały odnoszące się do sprzątania fekaliów leżą w gestii gmin i to one ustalają indywidualną taryfę kar za nieprzestrzeganie nakazu. Właściciele niestosujący się do zakazów mogą zgarnąć karę kilkuset złotych. Ostatnimi czasy władze miasta Gdynia zainstalowały szereg automatów, które bezpłatnie wydają specjalne, plastikowe woreczki przeznaczone na sprzątanie odchodów po psie. Niestety, taka praktyka nie jest jednak powszechna i w większości miast właściciele muszą organizować torebki na własną rękę. Warszawa również nie była gorsza w wyznaczaniu specjalnych miejsc do zdawania odchodów. Wielka akcja, która miała miejsce kilka lat temu nie poruszyła jednak nieba i ziemi w rezultacie większość koszy na odchody zwierzęce została usunięta i do tematu sprzątania nie powracano przez długie lata.
Jeżeli ktoś pod wpływem naszych uwag zechce zadbać o stan swojej okolicy i oczyścić ją z psich odchodów, może skorzystać z gotowych rozwiązań.

Woreczki na psie odchody

Worki na psie kupy dostępna na sklepzoologiczny.org

Akcesoria na psie odchody
W sklepach zoologicznych możemy dostać gotowe zestawy do sprzątania po psie, które zawierają nie tylko torebki, ale także łopatki, zbieraczki i rękawiczki. Dzięki temu możemy zachować maksymalny poziom higieny, a następnie wyrzucić zużytą torebkę do najbliższego kosza na śmieci. Tylko nieliczne miasta posiadają kosze przeznaczone na odpady fizjologiczne. W większości przypadków albo się one nie sprawdziły, albo stały się niemym świadkiem aktów wandalizmu.

Tagi artykułu: