Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Sprzęt do agility

Pies szkolenie zawody agility

Agility, czyli w tłumaczeniu z języka angielskiego – zwinność, jest zdefiniowane jako "zdolność do szybkiego reagowania na zmiany poprzez nawiązywanie bezpośredniego kontaktu psa z właścicielem”. Pies musi posiadać konkretne kompetencje i predyspozycje do wykonywania ćwiczeń, co wcale nie jest sprawą oczywistą. Jakimi umiejętnościami winien odznaczać się czworonóg, aby mógł efektywnie uczestniczyć w zawodach typu agility?

a) Równowaga - zdolność do utrzymania równowagi podczas postoju lub w ruchu poprzez skoordynowanych działań funkcji sensorycznych (zmysłu wzroku, słuchu etc.); równowaga statyczna - zdolność do zachowania środka masy ciała w nieruchomej pozycji; równowaga dynamiczna - zdolność do utrzymania równowagi w czasie ruchu ciała.

b) Prędkość - zdolność do szybkiego poruszania się przy jednoczesnej koordynacji ruchowej.

c) Siła - zdolność grupy mięśni do pokonania oporu.

d) Koordynacja - możliwość kontrolowania ruchu ciała we współpracy z funkcjami sensorycznymi organizmu (np. łapania piłki).

Niektóre rasy są predysponowane do udziału w zawodach typu agility. Należą doń:

Oczywiście każdy pies ma w sobie potencjał i tylko od nas zależy, czy uda nam się go wyzwolić. Jeżeli chcemy, aby nasz pies dobrze radził sobie na torze i nie odstawał od innych zwierząt, trenujmy go od najmłodszych lat. Nie musimy posiadać najwyższej jakości sprzętu, gdyż na samym początku wystarczy odpowiednie podejście szkoleniowe i determinacja. Szkolenie agility pozwala zawiązać ścisłą relację pomiędzy właścicielem i zwierzęciem. Uczy wzajemnego zaufania i cementuje relacje. Jeżeli nigdy wcześniej nie próbowaliśmy współpracować z psem, koniecznie wybierzmy się na tor!

Tor do agility

Sprzęt do agility

Sprzęt do agility do najtańszych niestety nie należy. Zastanówmy się, zatem, czy na pewno zależy nam na jego zakupie i czy po jakimś czasie nie wyląduję w piwnicy. Poniżej prezentujemy Państwu przykładowe ceny sprzętu (nie powołujemy się na konkretnych producentów, a jedynie uśredniamy ceny).

Zestaw złożony z kilku elementów (sprzęt do agility to przede wszystkim: płotki, drążki do slalomu, kółka oraz tunel) to wydatek rzędu 400-450 złotych. Oczywiście możemy zdecydować się na etapowe kompletowanie zestawu agility, ale wiąże się to z większymi kosztami. Bardzo popularnym narzędziem treningowym są płotki o regulowanej wysokości. Możemy dostosować wysokość poprzeczki nie tylko do wielkości psa, ale również do jego umiejętności. Innym akcesorium do agility jest tunel agility ze wzmocnionym wejściem i wyjściem. Cena za tunel wykonany z wysokiej jakości materiałów waha się w granicach 150-200 złotych. Koszt zakupu może wydawać się wysoki, ale warto zainwestować w dobrą jakość. Tunel będzie mocno eksploatowany, a przez to narażony na przetarcia - nie inwestujmy, zatem w niesprawdzony towar. Alternatywą dla tunelu jest rękaw. Rękaw różni się od tunelu tym, że jego wejście i wyjście nie są wzmacniane, przez co pies ma nieco utrudnione zadanie.

Huśtawka dla psa to dość zaawansowany sprzęt do agility. Średni koszt zakupu tego akcesorium to 250-300 złotych. Nie ulega jednak wątpliwości, że huśtawka jest zupełnie podstawowym przyborem, który powinien znaleźć się na każdym torze sportowym. Tor agility składa się najczęściej z: tunelu, huśtawki, slalomu, płotków, kółka do skakania, rękawa i palisady.

Akcesoria do agility - obniżenie kosztów

Decydując się na skompletowanie pełnego zestawu do agility, musimy liczyć się z wydatkami rzędu 1000 złotych. Cena może przerażać i skutecznie zniechęcać do zakupu. Co zrobić, aby obniżyć koszta? Czy redukcja wydatków wiąże się z koniecznością zmniejszenia liczby sprzętów?
Co sprytniejsi szukają instrukcji do samodzielnego wykonania sprzętu. Jeżeli mają Państwo, choć trochę smykałki do majsterkowania i chcieliby zaoszczędzić, zachęcamy do zapoznania się z informacji zawartymi na stronach:

Prosta instrukcja jak stworzyć huśtawkę dla psa. http://www.caninecrib.com/dog/training/teeter-board.asp

Ciekawy projekt slalomu dla psa. Będzie odpowiedni zarówno dla Yorków, jak i dla większych psów.

Zawody agility Owczarek szetlandzki pokonujący tunel

fajne i pomysłowe schodki. Akcesoria dla psa nie muszą być jednostajne. Zawsze możemy stworzyć coś własnego i oryginalnego.

http://www.instantagility.com/2008/06/23/broad-jump/

Podobne instrukcje można znaleźć również na polskich forach internetowych, wystarczy odrobinę poszukać.

Informacje praktyczne dla początkujących

Agility dzieli się na trzy klasy wielkości. Do pierwszej, SMALL, przynależą psy, które nie osiągnęły 35 centymetrów wysokości w kłębie. Klasa MEDIUM jest przewidziana dla psów, których wymiary oscylują w granicach 35-43 centymetrów wysokości w kłębie. Do klasy LARGE wchodzą zwierzęta powyżej 43 centymetrów wysokości w kłębie.

Zawody Agility odbywają się w czterech klasach trudności: od A0 do A3. Istnieje również klasa OPEN, otwarta dla wszystkich psów.

Tagi artykułu: